SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Putin a Lukašenko v Moskve rokovali o užšej spolupráci

Tlak USA rastie, sankcií pribúda, Lukašenko preto hľadal oporu v Moskve. Podľa jeho slov nastal v rokovaniach pokrok.

Ruský prezident Vladimir Putin a Alexander Lukašenko.Ruský prezident Vladimir Putin a Alexander Lukašenko. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok privítal v Moskve bieloruského náprotivka Alexandra Lukašenka, s ktorým diskutoval o užšej integrácii medzi týmito dvomi postsovietskymi susedmi.

Lukašenko od vlaňajšieho augusta čelí vo vlasti demonštráciám zo strany oponentov, ktorí ho obviňujú zo zmanipulovania výsledku prezidentských volieb a požadujú jeho rezignáciu.

Čoraz viac je preto Lukašenkov režim závislý na finančnej a politickej podpore Ruska, pričom jeho návšteva Moskvy vyvolala očakávania, že by mohol akceptovať tlak Kremľa na užšie väzby.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto dohady podporil víkendovým vyhlásením, že sa pripravuje na prijatie jedného z najdôležitejších rozhodnutí počas svojej viac ako štvrťstoročnej vlády.

„V programoch našej únie sme dosiahli výrazný pokrok. Súvisia s tým akútne problémy, na ktoré sa musíme zamerať, vrátane obrany a bezpečnosti,“ povedal Lukašenko.

Rusko a Bielorusko majú dohodu o únii, ktorá je zameraná na hospodársku, politickú a vojenskú spoluprácu.

„Naše tímy pokračujú v práci na vývoji právnych predpisov pre túto úniu,“ nadviazal Putin.

Stretnutie oboch prezidentov prichádza po správach o zmarenom pokuse o prevrat v Bielorusku a atentát na Lukašenka, ktorý údajne zahŕňal blokádu Minska, výpadky elektriny a kybernetické útoky.

Údajných strojcov zatkli ruské a bieloruské služby tento mesiac v Moskve.

Spojené štáty medzitým v pondelok rozšírili sankcie proti Bielorusku, keď zakázali transakcie s deviatimi bieloruskými štátnymi firmami, vrátane ropnej spoločnosti Belneftechim, ktorá sa na priemyselnej produkcii krajiny podieľa 30 percentami.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké spoločnosti budú musieť ukončiť transakcie s týmito subjektmi do 3. júna.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

9 h
Veriaci na námestí Svätého Petra

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

10 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka strany Za ľudí pripomenula, že schválenie príspevku je iba prvá časť podpory rodín postihnutých pandémiou. Strana bude podľa nej presadzovať, aby pomoc bola cielená a pomohli sektorom, ktoré boli najviac postihnuté.

13 h
Minister práce Milan Krajniak.

"Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“ zdôraznil Krajniak.

17 h