SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Putin a Lukašenko v Moskve rokovali o užšej spolupráci

Tlak USA rastie, sankcií pribúda, Lukašenko preto hľadal oporu v Moskve. Podľa jeho slov nastal v rokovaniach pokrok.

Ruský prezident Vladimir Putin a Alexander Lukašenko.Ruský prezident Vladimir Putin a Alexander Lukašenko. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok privítal v Moskve bieloruského náprotivka Alexandra Lukašenka, s ktorým diskutoval o užšej integrácii medzi týmito dvomi postsovietskymi susedmi.

Lukašenko od vlaňajšieho augusta čelí vo vlasti demonštráciám zo strany oponentov, ktorí ho obviňujú zo zmanipulovania výsledku prezidentských volieb a požadujú jeho rezignáciu.

Čoraz viac je preto Lukašenkov režim závislý na finančnej a politickej podpore Ruska, pričom jeho návšteva Moskvy vyvolala očakávania, že by mohol akceptovať tlak Kremľa na užšie väzby.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto dohady podporil víkendovým vyhlásením, že sa pripravuje na prijatie jedného z najdôležitejších rozhodnutí počas svojej viac ako štvrťstoročnej vlády.

„V programoch našej únie sme dosiahli výrazný pokrok. Súvisia s tým akútne problémy, na ktoré sa musíme zamerať, vrátane obrany a bezpečnosti,“ povedal Lukašenko.

Rusko a Bielorusko majú dohodu o únii, ktorá je zameraná na hospodársku, politickú a vojenskú spoluprácu.

„Naše tímy pokračujú v práci na vývoji právnych predpisov pre túto úniu,“ nadviazal Putin.

Stretnutie oboch prezidentov prichádza po správach o zmarenom pokuse o prevrat v Bielorusku a atentát na Lukašenka, ktorý údajne zahŕňal blokádu Minska, výpadky elektriny a kybernetické útoky.

Údajných strojcov zatkli ruské a bieloruské služby tento mesiac v Moskve.

Spojené štáty medzitým v pondelok rozšírili sankcie proti Bielorusku, keď zakázali transakcie s deviatimi bieloruskými štátnymi firmami, vrátane ropnej spoločnosti Belneftechim, ktorá sa na priemyselnej produkcii krajiny podieľa 30 percentami.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké spoločnosti budú musieť ukončiť transakcie s týmito subjektmi do 3. júna.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 7 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 5 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 5 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


10 h