SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Biden označil vyvražďovanie Arménov Turkami v rokoch 1915-18 za genocídu

Turecko obvinilo USA z pokusu o prepísanie histórie. Arménsky premiér poďakoval Bidenovi za silný krok smerom k spravodlivosti a historickej pravde.

Americký prezident Joe Biden.Americký prezident Joe Biden. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden v sobotu označil systematické vyvražďovanie približne 1,5 milióna etnických Arménov Turkami v rokoch 1915-18 za genocídu. Informovala o tom agentúra AFP.

"Pripomíname si životy všetkých, ktorí zomreli počas genocídy Arménov v období Osmanskej ríše, a zaväzujeme sa, že zabránime tomu, aby sa takáto krutosť niekedy opakovala," uviedol Biden vo vyhlásení.

Arméni na celom svete si 24. apríla pripomínajú začiatok masakrov, pri ktorých bolo - podľa arménskych zdrojov - zabitých až 1,5 milióna etnických Arménov.

Skryť Vypnúť reklamu

Biden sa stal prvým americkým prezidentom, ktorý vo vyhlásení pri príležitosti tohto výročia použil slovo "genocída", píše AFP.

Pred rokom, ešte ako kandidát na prezidenta, si Biden pripomenul 1,5 milióna arménskych mužov, žien a detí, ktorí prišli o život v posledných rokoch existencie Osmanskej ríše.

Dodal, že podporí úsilie uznať tieto násilnosti ako genocídu.

Turecko obvinilo USA z pokusu o "prepísanie" histórie Arménov

Turecko v reakcii na Bidenovo vyhlásenie o genocíde obvinilo Spojené štáty z pokusu prepísať dejiny a rázne odmietlo rozhodnutie amerického prezidenta oficiálne uznať systematické vyvražďovanie približne 1,5 milióna etnických Arménov Turkami v rokoch 1915-18 za genocídu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Slová nemôžu históriu zmeniť ani prerobiť," napísal turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu na Twitteri len krátko po tom.

"O svojej histórii sa nenecháme nikým poučovať," doplnil.

Podľa Čavušogla urobil Biden rozhodnutie "pod tlakom radikálnych arménskych kruhov a protitureckých skupín".

Arménsky premiér to uvítal

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v sobotu vyhlásenie amerického prezidenta ocenil, informovala agentúra AFP.

Pašinjan na Facebooku poďakoval Bidenovi "za silný krok smerom k spravodlivosti a historickej pravde, a za neoceniteľnú podporu pre potomkov obetí arménskej genocídy".

Oficiálne uznanie genocídy je "povzbudivým príkladom pre všetkých, ktorí chcú vybudovať spravodlivú a tolerantnú medzinárodnú spoločnosť", uviedol Pašinjan.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 9 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


13 h