SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Počkajme na závery vyšetrovania, sú dve verzie, hovorí Zeman

Český prezident sa po týždni vyjadril ku kauze Vrbětice. Chce, aby sa potvrdila jedna z verzií a až potom súdilo.

Český prezident Miloš Zeman. Český prezident Miloš Zeman. (Zdroj: TASR)

PRAHA - Ak sa potvrdí účasť ruských agentov na výbuchu muničného skladu vo Vrběticích na Zlínsku v roku 2014, mala by Ruská federácia za teroristický čin zaplatiť napríklad neúčasťou spoločnosti Rosatom v tendri na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany.

Prezident to uviedol vo výnimočnom televíznom prejave, píše denník echo24.cz.

Spomenul, že v kauze plne dôveruje Polícii ČR a Najvyššiemu štátnemu zastupiteľstvu, ktoré vyšetrovanie dozoruje.

Želá si, aby na vyšetrovanie bola nasadená maximálna kapacita.

SkryťVypnúť reklamu

V relácii Partie na TV Prima Zeman uviedol, že šéfa BIS Michala Koudelku do generálskej hodnosti zatiaľ tento rok nepovýši.

O ruskú vakcínu Sputnik vraj bude prezident naďalej usilovať len v prípade, že bude nedostatok iných vakcín.

Prezident chce, aby "občania Českej republiky mali plnú informovanosť a nič sa neutajovalo".

Uviedol tiež, že podľa správy Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) neexistujú dôkazy ani svedectvo, že by ruskí agenti boli vo vrbětickom areáli.

"Z toho však nevyplýva, že podozrenie z ich účasti nie je vážne," uviedol v zhruba desaťminútovej reči.

"Hoci podporujem korektné vzťahy so všetkými významnými krajinami, je potrebné, aby Ruská federácia za tento prípadný teroristický čin zaplatila napríklad neúčasťou v tendri na Dukovany. Pokiaľ naopak podozrenie bude vyvrátené, potom z toho vyplýva, že išlo o spravodajskú hru, ktorá môže mať vážne dôsledky pre náš vnútorný politický život. Počkajme teda bez hystérie a špekulácií na výsledky vyšetrovania a až potom rozhodnime," uviedol prezident.

SkryťVypnúť reklamu

"Agentov mohol previesť majiteľ Imexu"

Prezident uviedol, že policajné vyšetrovanie pracuje s hypotézou, že areálom mohol agentov previesť jeden z majiteľov zbrojárskej firmy Imex.

"Toto podozrenie je potrebné buď vyvrátiť, alebo potvrdiť. V každom prípade ak by sa preukázalo, že tam boli, nie je o čom diskutovať," uviedol.

Dôkazom by podľa hlavy štátu mohli byť potrebné e-maily, ktorými sa agenti dožadovali vstupu do areálu.

Žiadna suverénnyakrajina si podľa Zemana nemôže dovoliť, aby na jej území dvaja agenti cudzieho štátu spôsobili teroristický atentát, pri ktorom zahynuli dvaja občania a bola spôsobená miliardová škoda.

"Na druhej strane pracujeme s dvoma vyšetrovacími verziami. Tou prvou, to jest pôvodnou, že došlo k výbuchu v dôsledku neodbornej manipulácie s výbušným materiálom, a tou druhou, že išlo o akciu cudzie rozviedky. Beriem obidve tieto verzie vážne a prajem si, aby boli dôkladne prešetrené," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Povýšenie Koudelky možno budúci rok

Zeman tento rok zrejme opäť nepovýši riaditeľa Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), plukovníka Michala Koudelku do hodnosti brigádneho generála.

"Zatiaľ k tomu nevidím dôvod. Počkám, ako skončí vyšetrovanie (výbuchov vo Vrběticiach), ktoré je de facto ešte len na začiatku. Nezabudnite, že sa stretávame s informáciami, ktoré sú, povedzme, staré 14 dní. Práve preto sa pýtam, čo sa dialo šesť rokov. Keby sa ukázalo, že on odviedol dobrú prácu, tak ho možno budúci rok povýšim," povedal v Partii.

Proti Koudelkovi aj kontrarozviedke má výhrady dlhodobo. Vláda má o návrhu na Koudelkovo povýšenie znovu rokovať v pondelok.

O nasadení ruskej vakcíny proti covidu-19 Sputnik V bude Zeman usilovať len v prípade, že bude nedostatok očkovacích látok, inak nie.

SkryťVypnúť reklamu

"Na jednej strane tu máme trošku negatívny príklad, to jest Johnson & Johnson, ktorý sa oneskoruje, a poznáte aj pochybnosti okolo AstraZeneky. Na druhej strane máme prísľub vakcíny Pfizer, ktorou som bol mimochodom očkovaný, podotýkam, bez toho aby som si ju vybral. Takže budem o to (Sputnik) usilovať v prípade, že tu bude nedostatok vakcín, inak nie," povedal Zeman.

Miloš Zeman čakal so svojím výstupom viac ako týždeň od doby, keď boli minulú sobotu oznámené nové zistenia v kauze výbuchu vo Vrběticích.

V prejave sa nevyjadril k nadväzujúcej diplomatickej roztržke s Ruskom.

Česko po odhalení zistení bezpečnostných zložiek vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády, ktorí podľa českých úradov pracovali pre tajné služby.

Rusko angažmán odmieta a v odvetnom kroku vyhostilo 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok ministerstvo zahraničia rozhodlo o nútenom odchode ďalších ruských diplomatov z Česka.

Vláda sa zastrešovala podporou prezidenta pre kroky, ktoré podnikla na základe správy českej kontrarozviedky - Bezpečnostnej informačnej služby.

Tá predložila dôkazy, že výbuch v muničnom sklade bol sabotážnou akciou ruskej vojenskej rozviedky GRU.

V minulosti sa však prezident vyjadroval k BIS a jej riaditeľovi Michalovi Koudelkovi s dešpektom a operácie ruských tajných služieb, pred ktorými BIS v minulých rokoch opakovane varovala vo svojich výročných správach, spochybňoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu