SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pravoslávni veriaci Veľkým týždňom vstúpili do osláv veľkonočných sviatkov

V pravoslávnom svete je sviatok Christovho Zmŕtvychvstania nazývaný Pascha a je najdôležitejším sviatkom cirkevného roka.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PREŠOV - Pravoslávni veriaci v pondelok vstúpili do Veľkého týždňa.

V chrámoch sa konajú bohoslužby, ktoré približujú veriacim hlavne význam ukrižovania a smrti Iisusa Christa pre spásu človeka.

Tento týždeň v liturgickej tradícii pravoslávnej cirkvi predchádza najväčšiemu kresťanskému sviatku - Christovmu zmŕtvychvstaniu, ktorý pravoslávni kresťania v tomto roku oslávia v nedeľu 2. mája.

Informoval o tom tajomník tlačového odboru Úradu metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Vasyľ Kuzmyk.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako povedal, v pravoslávnom svete je sviatok Christovho Zmŕtvychvstania nazývaný Pascha a je najdôležitejším sviatkom cirkevného roka.

"Cirkev si v ňom modlitebne pripomína a sprítomňuje významnú biblickú udalosť - Iisus Christos, ktorý svojou smrťou vykúpil hriechy ľudstva, vstal z mŕtvych. Podľa Svätého Písma bol ukrižovaný a zomrel na kríži na Golgote. Následne bol najbližšími učeníkmi a nasledovníkmi pochovaný do hrobu a na tretí deň vstal z mŕtvych. Táto biblická udalosť znamená pre kresťanov víťazstvo Bohočloveka Iisusa Christa nad hriechom i smrťou a počiatok nového života. Samotné slovo 'Pascha' znamená 'Prechod'. Pre kresťanov má osobitný význam - znamená prechod od smrti k večnému životu s Christom," povedal Kuzmyk.

Skryť Vypnúť reklamu

Slávnostná bohoslužba Paschy, nazývaná Utreňa zmŕtvychvstania, sa začína spravidla v noci alebo v skorých ranných hodinách a má radostný charakter.

"Počas bohoslužby mnohokrát zaznieva paschálny pozdrav Christos voskrese - Christos vstal z mŕtvych, na ktorý veriaci odpovedajú slovami Voistinu voskrese - Skutočne vstal z mŕtvych. Týmito slovami sa pozdravujú počas nasledujúcich 40 dní veľkonočného obdobia, čím potvrdzujú vieru pravoslávnej cirkvi vo vzkrieseného Christa ako jednu z hlavných doktrín kresťanstva. Po svätej liturgii kňazi zvyčajne požehnávajú pokrmy - syr, maslo, vajcia a mäso, vrátane sladkého koláča, príznačne nazývaného pascha," priblížil Kuzmyk.

Ako dodal, vzhľadom na pandémiu ochorenia COVID-19 budú i tohtoročné oslavy sviatku Christovho zmŕtvychvstania - Paschy uskutočnené s rešpektovaním núdzového stavu a nariadení príslušných štátnych orgánov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 8 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


11 h