SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Pravoslávni veriaci Veľkým týždňom vstúpili do osláv veľkonočných sviatkov

V pravoslávnom svete je sviatok Christovho Zmŕtvychvstania nazývaný Pascha a je najdôležitejším sviatkom cirkevného roka.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PREŠOV - Pravoslávni veriaci v pondelok vstúpili do Veľkého týždňa.

V chrámoch sa konajú bohoslužby, ktoré približujú veriacim hlavne význam ukrižovania a smrti Iisusa Christa pre spásu človeka.

Tento týždeň v liturgickej tradícii pravoslávnej cirkvi predchádza najväčšiemu kresťanskému sviatku - Christovmu zmŕtvychvstaniu, ktorý pravoslávni kresťania v tomto roku oslávia v nedeľu 2. mája.

Informoval o tom tajomník tlačového odboru Úradu metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Vasyľ Kuzmyk.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako povedal, v pravoslávnom svete je sviatok Christovho Zmŕtvychvstania nazývaný Pascha a je najdôležitejším sviatkom cirkevného roka.

"Cirkev si v ňom modlitebne pripomína a sprítomňuje významnú biblickú udalosť - Iisus Christos, ktorý svojou smrťou vykúpil hriechy ľudstva, vstal z mŕtvych. Podľa Svätého Písma bol ukrižovaný a zomrel na kríži na Golgote. Následne bol najbližšími učeníkmi a nasledovníkmi pochovaný do hrobu a na tretí deň vstal z mŕtvych. Táto biblická udalosť znamená pre kresťanov víťazstvo Bohočloveka Iisusa Christa nad hriechom i smrťou a počiatok nového života. Samotné slovo 'Pascha' znamená 'Prechod'. Pre kresťanov má osobitný význam - znamená prechod od smrti k večnému životu s Christom," povedal Kuzmyk.

Skryť Vypnúť reklamu

Slávnostná bohoslužba Paschy, nazývaná Utreňa zmŕtvychvstania, sa začína spravidla v noci alebo v skorých ranných hodinách a má radostný charakter.

"Počas bohoslužby mnohokrát zaznieva paschálny pozdrav Christos voskrese - Christos vstal z mŕtvych, na ktorý veriaci odpovedajú slovami Voistinu voskrese - Skutočne vstal z mŕtvych. Týmito slovami sa pozdravujú počas nasledujúcich 40 dní veľkonočného obdobia, čím potvrdzujú vieru pravoslávnej cirkvi vo vzkrieseného Christa ako jednu z hlavných doktrín kresťanstva. Po svätej liturgii kňazi zvyčajne požehnávajú pokrmy - syr, maslo, vajcia a mäso, vrátane sladkého koláča, príznačne nazývaného pascha," priblížil Kuzmyk.

Ako dodal, vzhľadom na pandémiu ochorenia COVID-19 budú i tohtoročné oslavy sviatku Christovho zmŕtvychvstania - Paschy uskutočnené s rešpektovaním núdzového stavu a nariadení príslušných štátnych orgánov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu