SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

S kvalitou demokracie na Slovensku je nespokojných 45 percent opýtaných

Spokojnosť s kvalitou demokracie v SR podľa prieskumu vyjadrilo 29,3 percenta respondentov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - S kvalitou demokracie na Slovensku je nespokojných 45,6 percenta opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) urobila začiatkom apríla agentúra Focus.

Na otázky v rámci prieskumu odpovedalo 1 001 respondentov.

Spokojnosť s kvalitou demokracie v SR podľa prieskumu vyjadrilo 29,3 percenta respondentov.

Zvyšných 24,6 percenta opýtaných nepovažuje kvalitu demokracie ani za dobrú ani za zlú.

„Za posledných päť rokov sa kvalita demokracie skôr zhoršila podľa 49,9 percenta občanov a skôr zlepšila podľa 20,8 percenta občanov. Podľa zvyšných respondentov (27,6 percenta) sa kvalita demokracie „ani nezlepšila ani nezhoršila”,” uvádza INEKO.

Skryť Vypnúť reklamu

Spokojnosť s kvalitou demokracie podľa prieskumu vyjadrujú najmä mladší ľudia, ľudia s vysokoškolským vzdelaním, vyšším príjmom, slovenskou národnosťou, priaznivci vládnej koalície respektíve pravicových strán, ľudia s liberálnou orientáciou a eurooptimisti.

Rovnaké skupiny obyvateľstva si myslia, že sa kvalita demokracie za posledných päť rokov skôr zlepšila.

Nespokojní sú podľa prieskumu najmä ľudia s nižším vzdelaním a príjmom, maďarskou národnosťou, priaznivci opozičných strán a euroskeptici.

Prieskum tiež podľa INEKO ukázal, že kvalita demokracie „zásadne“ ovplyvňuje kvalitu života podľa 18,6 percenta respondentov a „dosť výrazne“ podľa 49,7 percenta respondentov.

„Spolu tak viac ako dve tretiny respondentov (68,3 percenta) vyjadrili názor, že kvalita demokracie „zásadne“ alebo „dosť výrazne“ ovplyvňuje kvalitu života ľudí na Slovensku. Častejšie sú medzi nimi zastúpení obyvatelia miest nad 100-tisíc obyvateľov a príslušníci maďarskej národnosti,” konštatuje inštitút.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu