SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Šokujúci verdikt súdu: Fajčil marihuanu, a tak za vraždu Židovky nenesie zodpovednosť

Najvyšší súd Francúzska potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre muža, ktorý 65-ročnú ženu vyhodil z okna so slovami Alláhu akbar. Pretože bol pod vplyvom marihuany, za čin nie je trestne zodpovedný.

Demonštranti v Paríži niesli portrét zavraždenej Halimiovej.Demonštranti v Paríži niesli portrét zavraždenej Halimiovej. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - V Jeruzaleme, Tel Avive, Paríži a Londýne sa v nedeľu konali protesty proti verdiktu francúzskeho najvyššieho súdu v kauze vraždy Židovky v Paríži.

Súd rozhodol, že vrah za svoj čin nenesie trestnú zodpovednosť, pretože predtým fajčil marihuanu, píše server echo24.cz.

Kobili Traore vystrčil v roku 2017 svoju susedku, šesťdesiatpäťročnú Sarah Halimiovú, ktorá patrila ku komunite ultraortodoxných židov, z okna za pokriku Alláhu akbar - Boh je veľký.

Najvyšší súd 14. apríla potvrdil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, podľa ktorého Traore nemôže byť súdený, pretože bol pod vplyvom marihuany a za čin nie je trestne zodpovedný.

Skryť Vypnúť reklamu

Po vražde bol hospitalizovaný na psychiatrii.

V Paríži v nedeľu prišlo žiadať o spravodlivosť pre Halimiovoú niekoľko tisíc ľudí, protest sa konal za prísnych bezpečnostných opatrení a účastníkov obklopila polícia.

V Tel Avive ľudia niesli transparenty s nápismi Spravodlivosť a Hanba Francúzsku. Sprievod, v ktorom mnohí mali fotografiu Halimiovej, došiel k francúzskemu veľvyslanectvu.

"Hanbím sa za to, že som Francúzka, Francúzsko môjho detstva už neexistuje. Desí ma, že je vo Francúzsku možné zabiť ženu preto, že je židovka," povedala účastníčka Roselyne Mimouniová, ktorá sa do Izraela prisťahovala z Francúzska.

Na podujatí vystúpilo aj niekoľko poslancov izraelského parlamentu, ktorí vyjadrovali solidaritu s rodinou Halimiovej a s francúzskymi židmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra AFP minulý týždeň oznámila, že Halimiovej sestra chce docieliť začatie procesu proti Traoremu v Izraeli.

Zhromaždenie kvôli súdnemu rozhodnutiu bola plánovaná tiež v Marseille, Štrasburgu a Lyonu, v USA sa majú konať vo Washingtone, Los Angeles a Miami a podľa izraelských médií aj v Taliansku v Ríme.

Britská židovská komunita usporiadala protest pri francúzskej ambasáde v Londýne, ale počet účastníkov tam bol kvôli covidu-19 obmedzený.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 7 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 5 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 5 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


10 h