SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Šokujúci verdikt súdu: Fajčil marihuanu, a tak za vraždu Židovky nenesie zodpovednosť

Najvyšší súd Francúzska potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre muža, ktorý 65-ročnú ženu vyhodil z okna so slovami Alláhu akbar. Pretože bol pod vplyvom marihuany, za čin nie je trestne zodpovedný.

Demonštranti v Paríži niesli portrét zavraždenej Halimiovej.Demonštranti v Paríži niesli portrét zavraždenej Halimiovej. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - V Jeruzaleme, Tel Avive, Paríži a Londýne sa v nedeľu konali protesty proti verdiktu francúzskeho najvyššieho súdu v kauze vraždy Židovky v Paríži.

Súd rozhodol, že vrah za svoj čin nenesie trestnú zodpovednosť, pretože predtým fajčil marihuanu, píše server echo24.cz.

Kobili Traore vystrčil v roku 2017 svoju susedku, šesťdesiatpäťročnú Sarah Halimiovú, ktorá patrila ku komunite ultraortodoxných židov, z okna za pokriku Alláhu akbar - Boh je veľký.

Najvyšší súd 14. apríla potvrdil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, podľa ktorého Traore nemôže byť súdený, pretože bol pod vplyvom marihuany a za čin nie je trestne zodpovedný.

Skryť Vypnúť reklamu

Po vražde bol hospitalizovaný na psychiatrii.

V Paríži v nedeľu prišlo žiadať o spravodlivosť pre Halimiovoú niekoľko tisíc ľudí, protest sa konal za prísnych bezpečnostných opatrení a účastníkov obklopila polícia.

V Tel Avive ľudia niesli transparenty s nápismi Spravodlivosť a Hanba Francúzsku. Sprievod, v ktorom mnohí mali fotografiu Halimiovej, došiel k francúzskemu veľvyslanectvu.

"Hanbím sa za to, že som Francúzka, Francúzsko môjho detstva už neexistuje. Desí ma, že je vo Francúzsku možné zabiť ženu preto, že je židovka," povedala účastníčka Roselyne Mimouniová, ktorá sa do Izraela prisťahovala z Francúzska.

Na podujatí vystúpilo aj niekoľko poslancov izraelského parlamentu, ktorí vyjadrovali solidaritu s rodinou Halimiovej a s francúzskymi židmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra AFP minulý týždeň oznámila, že Halimiovej sestra chce docieliť začatie procesu proti Traoremu v Izraeli.

Zhromaždenie kvôli súdnemu rozhodnutiu bola plánovaná tiež v Marseille, Štrasburgu a Lyonu, v USA sa majú konať vo Washingtone, Los Angeles a Miami a podľa izraelských médií aj v Taliansku v Ríme.

Britská židovská komunita usporiadala protest pri francúzskej ambasáde v Londýne, ale počet účastníkov tam bol kvôli covidu-19 obmedzený.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

9 h
Veriaci na námestí Svätého Petra

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

10 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka strany Za ľudí pripomenula, že schválenie príspevku je iba prvá časť podpory rodín postihnutých pandémiou. Strana bude podľa nej presadzovať, aby pomoc bola cielená a pomohli sektorom, ktoré boli najviac postihnuté.

13 h
Minister práce Milan Krajniak.

"Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“ zdôraznil Krajniak.

17 h