SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Epidemická situácia sa naďalej zlepšuje, kľúčové parametre klesli za týždeň o 20 percent

Od pondelka by sa mohli uvoľňovať ďalšie opatrenia. Je možné, že Slovensko v rámci COVID automatu prejde do červenej fázy.

Šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík a graf regionálnej charakteristiky covidautomatu.Šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík a graf regionálnej charakteristiky covidautomatu. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Epidemická situácia sa naďalej zlepšuje. Kľúčové parametre, ktoré rezort zdravotníctva pravidelne sleduje, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom poklesli približne o 20 %.

Reprodukčné číslo, ktoré hovorí o dynamike šírenia ochorenia COVID-19, je stabilne pod hodnotou jedna.

Na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Ako Mišík uviedol, obava, či nebude reprodukčné číslo narastať, sa zatiaľ nenapĺňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti minulému týždňu klesol denný počet nových prípadov nákazy, počet hospitalizovaných aj ventilovaných pacientov.

Na umelú pľúcnu ventiláciu je aktuálne napojených menej ako 200 pacientov.

Aktuálne je zaočkovaných aspoň prvou dávkou vakcíny 19 % obyvateľstva. Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz však podotkol, že efekt očkovania sa na vývoji epidemickej situácie prejavuje až s určitým oneskorením.

„Je nutné si uvedomiť, že sa musíme pozerať aspoň štyri týždne dozadu, vtedy sme mali približne 12 % zaočkovanosť,“ doplnil.

Prejde Slovensko do červenej fázy?

Od pondelka by sa mohli uvoľňovať ďalšie opatrenia. Je možné, že Slovensko v rámci COVID automatu prejde do červenej fázy.

Uznesenie by mala vláda schváliť ešte na stredajšom online rokovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

„Má sa presne definovať, ktoré opatrenia budú platiť v červených okresoch a ktoré v bordových,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

9 h
Veriaci na námestí Svätého Petra

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

10 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka strany Za ľudí pripomenula, že schválenie príspevku je iba prvá časť podpory rodín postihnutých pandémiou. Strana bude podľa nej presadzovať, aby pomoc bola cielená a pomohli sektorom, ktoré boli najviac postihnuté.

12 h
Minister práce Milan Krajniak.

"Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“ zdôraznil Krajniak.

17 h