SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Česká ministerka spravodlivosti: Verzií udalostí vo Vrběticiach je viac ako dve

Benešovej vyjadrenie je v rozpore s tvrdeniami ministra vnútra a premiéra, ktorí trvajú na tom, že vyšetrovatelia pracujú s jednou verziou, zahŕňajúcou účasť agentov ruskej vojenskej tajnej služby.

Areál bývalého vojenského muničného skladu, kde došlo k výbuchu v októbri 2014.Areál bývalého vojenského muničného skladu, kde došlo k výbuchu v októbri 2014. (Zdroj: MAFRA - ZDENĚK NĚMEC)

PRAHA - Vyšetrovacie verzie v prípade výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiach existujú nielen dve, ale je ich dokonca viac.

V podcaste PoliTalk spravodajského portálu novinky.cz to uviedla česká ministerka spravodlivosti Marie Benešová.

Benešovej vyjadrenie je v rozpore s tvrdeniami ministra vnútra Jana Hamáčka, ako aj jej spolustraníka z hnutia ANO premiéra Andreja Babiša, ktorí trvajú na tom, že vyšetrovatelia pracujú s jednou verziou, zahŕňajúcou účasť agentov ruskej vojenskej tajnej služby.

"Ja som bola prítomná na (rokovaní) vlády, keď sa to prerokúvalo... A myslím si, že som mala veľmi podobný názor ako pán prezident (Miloš Zeman), a to sme sa ani nestihli dohodnúť, pretože ja som ten názor vyslovila prvá," povedala Benešová.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku, či si myslí, že existujú dve vyšetrovacie verzie, Benešová odpovedala, že podľa nej ich je dokonca viac. Tie však odmietla konkretizovať.

"To už by som zase tu uvádzala veci, ktoré sa uvádzať nesmú," vysvetlila.

Český prezident Miloš Zeman v nedeľu povedal, že berie vážne pôvodnú vyšetrovaciu verziu, podľa ktorej bola za tragédiou nesprávna manipulácia s muníciou, i novú verziu o zodpovednosti ruských spravodajských dôstojníkov.

"Podotýkam, že som videla len správu Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), do živého spisu nemáme nikto prístup, takže nemôžem vedieť, čo sa tam odohráva. Ale mala som rovnaký názor ako pán prezident," konštatovala šéfka rezortu spravodlivosti.

Česko v súčasnosti vedie s Ruskom diplomatickú roztržku, ktorú spustilo oznámenie z uplynulého víkendu, že výbuchy v muničnom sklade vo Vrběticiach v roku 2014 mali spôsobiť agenti ruskej vojenskej rozviedky.

Skryť Vypnúť reklamu

Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí 23. apríla oznámilo, že počet členov ruského veľvyslanectva v Prahe a českej ambasády v Moskve sa do 31. mája zníži na zhodne sedem diplomatov, 25 technických pracovníkov a 19 miestnych zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 7 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 5 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 5 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


10 h