SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Jedným z pilierov vlády bude aj podpora rodiny

Premiér Heger priblížil, že vláda chce viac istôt pre rodičov pri výchove detí, zaistenie dôstojnej staroby pre seniorov či väčšiu ochranu pred chudobou ohrozených skupín obyvateľstva.

Predseda vlády SR Eduard Heger pri predstavovaní programu vlády.Predseda vlády SR Eduard Heger pri predstavovaní programu vlády. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA – Pilierom vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) bude aj podpora rodiny. Uviedol to na tlačovej konferencii predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).

Chcú viac istôt pre rodičov pri výchove detí, zaistenie dôstojnej staroby pre seniorov či väčšiu ochranu pred chudobou ohrozených skupín obyvateľstva.

Uviedol, že v programovom vyhlásení vlády je aj boj proti korupcii či efektívny boj s daňovými únikmi a praním špinavých peňazí, zmena modelu samospráv a obnova Slovenska.

Heger dodal, že programové vyhlásenie vlády je vyjadrením túžby po zásadných zmenách pri spravovaní Slovenska a aj predstavou vládnej koalície o obnove Slovenska.

Programové vyhlásenie vlády stojí podľa Hegera na dobrých základoch. Vysvetlil, že ak by chceli toto vyhlásenie znova otvoriť a prerobiť, tak by sa dostali k tým istým témam, ku ktorým sa dopracovali v Pláne obnovy a odolnosti SR, na ktorom pracovali desať mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Myslím si, že by bolo zbytočné tento proces opakovať, keď ho dnes máme za sebou, a preto bolo dôležité, aby sme z programového vyhlásenia vlády iba vyňali tie časti, ktoré sa už naplnili,“ povedal.

Podotkol, že plán obnovy a programové vyhlásenie vlády spolu úzko súvisia.

Hlási sa k EÚ a NATO

Prioritou vlády je zodpovedné členstvo v Európskej únii a NATO. Naďalej sa hlási k ambícii dosiahnuť do roka 2024 obranné výdavky vo výške dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Minimálne 20 percent výdavkov má smerovať na výzbroj, techniku, ale aj výskum, ktorý má dosiahnuť percento z obranného rozpočtu.

Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády (PVV), ktoré schválili v stredu.

Ministerstvo obrany má pripraviť víziu jeho rozvoja s výhľadom do roku 2030.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zároveň pripraví zdrojovo realistický strednodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom priorít ďalšej výstavby ozbrojených síl," uvádza sa v materiáli.

V záujme lepšej ochrany profesionálnych vojakov má vzniknúť inštitút vojenského ombudsmana. Plánuje sa tiež modernizácia regrutačného systému.

Prehodnotiť sa má aj systém tvorby a prípravy záloh ozbrojených síl na zvýšenie ich pripravenosti a použiteľnosti.

Zaviesť sa má tiež komplexný systém prípravy obyvateľstva na obranu štátu. Zahŕňať má informovanie obyvateľstva zamerané na vysvetľovanie problematiky obrany štátu a zvyšovanie jeho odolnosti voči dezinformačným vplyvom, opatrenia vo výchovnovzdelávacom procese, dobrovoľnú vojenskú prípravu občanov a prípravu občanov zaradených do aktívnych záloh.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri rozvoji ozbrojených síl má byť prioritou budovanie spôsobilostí, ku ktorým sa SR prihlásila v rámci NATO, vrátane realizácie súvisiacich modernizačných projektov a zintenzívnenia výcviku.

Pokračovať má modernizácia vzdušných síl a rozvíjanie síl pre špeciálne operácie. Vláda chce tiež stabilizovať vojenský a civilný personál rezortu. Investovať chce aj do infraštruktúry.

Zámerom vlády je tiež zlepšiť podmienky na využitie kapacít slovenského obranného priemyslu v prospech obrany štátu. Prijať chce tiež opatrenia na rozvoj Vojenského spravodajstva.

Na základe spracovanej analýzy sa má zvážiť aj zlúčenie leteckých útvarov ministerstva obrany a ministerstva vnútra.

O zabezpečení obrany štátu chce vláda viesť dialóg s Národnou radou SR. Zvýšiť chce aj otvorenosť komunikácie voči verejnosti a zamerať sa na spoluprácu s mimovládnym sektorom, akademickou obcou a médiami, ale aj záujmovými organizáciami bývalých vojakov.

Skryť Vypnúť reklamu

Heger Mičovského neodvolá

Na požiadavku poslanca Patricka Linharta (Sme rodina), že podporí programové vyhlásenie vlády, ak by odstúpil minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO), reagoval premiér tým, že aj keď poslancov rešpektuje, tak pre koaličné veci sú jeho partneri predsedovia koaličných strán.

Ďalej konštatoval, že Mičovského rezort je dôležitý a v súčasnosti tiež čelí výzve vypracovať do konca roka novú spoločnú poľnohospodársku politiku na programové obdobie do roku 2027, na ktorú sa má vyčleniť päť miliard eur.

Poznamenal, že rezort je aj v období podmienenej akreditácie. Dodal, že plánuje dohliadať na prácu šéfa pôdohospodárstva a jeho tímu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ešte závažnejšie pre ľavičiarov je zistenie, že iba jedno percento sôch je venované ľuďom inej ako bielej pleti.


echo24.cz 6 h
Václav Klaus, bývalý prezident Českej republiky, na snímke z marca 2017.

Rozhodnutím poľského ústavného súdu boli spochybnené jednostranné názory a postoje, ktoré už roky presadzujú európski úradníci, aktivisti a časť politikov, pripomína český exprezident.


institutvk.cz 11 h
Boris Kollár.

S novou verziou návrhu súdnej mapy nie je líder Sme rodina spokojný. Pri reforme národných parkov sa podľa jeho slov blížia ku kompromisu. Tvrdí, že nejde svojimi postojmi proti vláde.


TASR 11 h
Testovanie na nový koroanvírus.

Podiel nakazených Pri PCR testoch znovu prekročil 25 percent. Počet hospitalizovaných pacientov sa za sobotu nezvýšil, momentálne ich je 1 141.


SITA 13 h
Skryť Zatvoriť reklamu