SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V tlačenici počas náboženských osláv zomrelo 44 ľudí

Tlačenica vznikla počas osláv sviatku Lag ba-omer na hore Meron, kde bolo podľa médií zhruba 100-tisíc ľudí.

Záchranári na mieste nešťastia.Záchranári na mieste nešťastia. (Zdroj: TASR/AP)

JERUZALEM - V tlačenici na náboženských oslavách v severnom Izraeli zomrelo najmenej 44 ľudí a zhruba 150 utrpelo zranenia.

Je to jedno z najhorších civilných nešťastí v Izraeli.

Tlačenica vznikla počas osláv sviatku Lag ba-omer na hore Meron, na ktorých sa podľa agentúry AP zúčastnili desiatky tisíc ľudí, prevažne ultraortodoxných židov.

Podľa svedkov aj záberov z miesta sa mnoho ľudí snažilo odísť z miesta cez úzky krytý priechod, keď na konci priechodu začali na seba na vlhkých kovových schodoch padať.

Skryť Vypnúť reklamu

Denník Haaretz citoval svedkov, ktorí uviedli, že ľuďom v rýchlom odchode bránili policajné barikády.

Médiá odhadujú, že tento rok sa na oslavách zišlo zhruba 100-tisíc ľudí. Riaditeľ záchrannej služby Hatzalah Eli Beer sa pre Armádne rádio vyjadril, že miesto bolo vybavené na zhruba štvrtinu z reálneho počtu účastníkov a počet obetí určil na skoro 40. Do piatka rána ďalšia záchranná služba Zaka stanovila počet obetí na 44.

Hovorca záchrannej služby Magen David Adom Zaki Heller zase priblížil, že hospitalizovali 150 zranených ľudí, pričom šiesti z nich boli v kritickom stave.

Armáda vyslala zdravotníkov a záchranné tímy s vrtuľníkmi, aby pomohli záchranárom na mieste.

Premiér Benjamin Netanjahu nazval udalosti v Merone „veľkou tragédiou“ a uviedol, že sa každý modlí za obete.

Lag ba-omer každý rok pritiahne desiatky tisíc ľudí, ktorí si chcú uctiť rabína Šim'ona bar Jochaja, mudrca a mystika z 2. storočia, ktorý je na hore Meron pochovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Davy ľudí si počas osláv zapaľujú vatry, modlia sa a tancujú. Tento rok boli oslavy prvým veľkým náboženským zhromaždením, ktoré sa uskutočnilo legálne po uvoľnení pandemických obmedzení.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

9 h
Veriaci na námestí Svätého Petra

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

10 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka strany Za ľudí pripomenula, že schválenie príspevku je iba prvá časť podpory rodín postihnutých pandémiou. Strana bude podľa nej presadzovať, aby pomoc bola cielená a pomohli sektorom, ktoré boli najviac postihnuté.

12 h
Minister práce Milan Krajniak.

"Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“ zdôraznil Krajniak.

16 h