BRATISLAVA - Členstvo v Európskej únii (EÚ) je pre Slovensko jasným odkazom toho, kam mentálne patríme od slobodného rozhodnutia, ktoré sme urobili na námestiach v novembri 1989.
Pri príležitosti 17. výročia vstupu Slovenska do EÚ to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).
"Kým sme neboli členom, boli sme najmä divákmi. Od vstupu do EÚ sme 17 rokov jej plnohodnotným členom. Sedíme za jedným stolom, kde o všetkom spolurozhodujeme. Treba sa zbaviť dojmu, že za všetkým je Brusel. Brusel je mesto v Belgicku, my sme súčasťou EÚ, aj my sme EÚ," povedal predseda vlády.
Premiér: Rieši výzvy, ktorým žiadna krajina nedokáže čeliť sama
Premiér považuje za najväčšie benefity členstva v EÚ spoločné hľadanie a nachádzanie riešení na výzvy, ktorým žiadna krajina nedokáže čeliť sama.
Takými sú podľa neho aj pandémia nového koronavírusu alebo napríklad aj zelená či digitálna tranzícia.
"Členstvo v EÚ nie je len o európskom rozpočte. Aj vďaka členstvu v EÚ dnes máme cestovnú mapu pre zdravšie, modernejšie a úspešnejšie Slovensko, ktorou je Plán obnovy a odolnosti SR," poznamenal Heger.
EÚ je podľa neho spoločenstvo, ktoré sa hlási k základným hodnotám, ako sú demokracia, právny štát či princípy trhovej ekonomiky.
Slovensko vďaka členstvu v EÚ pomáha podľa premiéra spoluvytvárať európsku politiku najmä prostredníctvom účasti na aktivitách v rámci Konferencie o budúcnosti Európy.
Táto platforma je o výraznejšom zapájaní občanov a o verejnej diskusii, ktorú na Slovensku odštartujú na Deň Európy 9. mája.
Predseda vládneho kabinetu pripomenul, že popri členstve v EÚ netreba zabúdať ani na členstvo v NATO, ktorého výročie oslavujeme 29. marca.
"NATO je pre našu krajinu garanciou bezpečnosti. Nemusíme ísť ďaleko po príklady toho, že bezpečnosť nie je ani v dnešnom svete samozrejmosťou," skonštatoval.
Kollár: SR patrí do EÚ, odmietam však odovzdať ďalšie kompetencie
Slovensko patrí do Európskej únie (EÚ), vyhlásil predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).
Naďalej však odmieta odovzdávanie ďalších kompetencií do Bruselu, uviedla jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.
Za prínos Únie označuje šéf parlamentu najmä štyri slobody, a to voľný pohyb osôb, tovarov, kapitálu a služieb, ktoré sú základným kameňom spoločného trhu.
"Vďaka Európskej únii sa na Slovensku vybudovalo množstvo projektov, čo predseda vníma ako pozitívum, keďže tým došlo k modernizácii celej krajiny naprieč rôznymi odvetviami," povedala Jurcová.
Kollár zároveň vyzdvihuje najväčší stimulačný balík v histórii, ktorý je určený na plán obnovy.
Tieto financie vníma ako odrazový mostík pre Slovensko, najmä po období pandémie nového koronavírusu, keď je podľa neho nevyhnutné naštartovať reformy, ktoré pomôžu mnohým rodinám i krajine.
Predseda parlamentu však naďalej odmieta odovzdávanie ďalších kompetencií do Bruselu.
"Niektoré aktivity či snahy Únie obmedzovať možnosti jednotlivých členských štátov sú z jeho pohľadu neprijateľné," priblížila Jurcová.
Súčasné nastavenie považuje Kollár za dostatočné a vidí to ako najvhodnejší variant.