SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Mladých skôr nezaočkujú. Ministerstvo im narýchlo zrušilo pridelené víkendové termíny

Po umožnení očkovania systém pridelil termín očkovania mladým ľuďom už tento víkend. Po reakcii Matoviča ministerstvo do systému vstúpilo - prednosť dostanú starí a chorí ľudia.

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.Očkovanie proti ochoreniu Covid-19. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa rozhodlo preplánovať termíny záujemcom o očkovanie, ktorí sú mladší ako 18 rokov na iný termín.

Uvoľnené kapacity budú pridelené záujemcom, ktorí sa zaregistrovali neskôr a spĺňajú podmienku veku nad 60 rokov, a tiež chronicky chorým pacientom, informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

"MZ SR si uvedomuje možné komplikácie, ktoré týmto rozhodnutím spôsobí tínedžerom. No zároveň týmto krokom chce umožniť čo najrýchlejšie očkovanie tých, ktorí sú ochorením COVID-19 ohrození najviac - seniorom a chronickým pacientom. Ubezpečujeme všetkých záujemcov o očkovanie, ktorí sa prihlásili cez registračný formulár, že sa k svojej vakcíne určite dostanú," priblížila hovorkyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo totiž v priebehu týždňa umožnilo registrovať sa do čakárne všetkým záujemcom starším ako 16 rokov. Následne dostalo očkovací termín na tento víkend mnoho tínedžerov vo veku 16 až 17 rokov.

Zhrozený Matovič

Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič na to reagoval statusom na sociálnej sieti.

„Verím, že ministerstvo zdravotníctva nepripustí blamáž, aby ešte predtým, ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol začkovaný čo i len jeden zdravý 16 až 17-ročný tínedžer Pfizerom či Modernou. Bol by to znak úplného zlyhania zdravého rozumu, ministerstva a malo by to patričné a nemilosrdné následky," napísal a dodal, že píše radšej verejne, aby neboli zase nejaké trápne výhovorky.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa slovenských úradov malo také pridelenie termínu logiku - pre záujemcov vo veku 16 a 17 rokov je schválená iba vakcína od firiem Pfizer / BioNTech a v niektorých očkovacích miestach už neboli k očkovaniu s použitím tejto látky prihlásení žiadni ďalší seniori alebo ľudia s chronickými chorobami, píše server echo24.cz.

Vakcínu Pfizer / BioNTech totiž Slovensko vyčlenilo len pre mladých a potom až pre obyvateľov vo veku aspoň 60 rokov či pre dlhodobo chorých.

Seniori sú očkovaní aj vakcínou od firmy Moderna.

Ministerstvo zdravotníctva neuviedlo, či spomínanú vekovú hranicu zníži, aby sa k očkovacím látkam od Moderny a Pfizer / BioNTech dostali ďalšie skupiny záujemcov.

Pre obyvateľov vo veku od 18 do 59 rokov je určená vakcína od firmy AstraZeneca.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezort zdravotníctva si vo vysvetľujúcej správe chybu nepriznal.

Zdôraznil iba, že chce zintenzívniť komunikačnú kampaň ohľadne očkovania. Poberatelia dôchodku dostanú letáky s informáciami poštou.

Od soboty, 1. mája, bude zároveň možné zaočkovať aj doprovod seniorov.

Aktívnejšiemu očkovaniu seniorov pomôžu podľa MZ SR aj mobilné očkovacie tímy, ktoré už aktívne pracujú v teréne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

10 h
Veriaci na námestí Svätého Petra

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

11 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka strany Za ľudí pripomenula, že schválenie príspevku je iba prvá časť podpory rodín postihnutých pandémiou. Strana bude podľa nej presadzovať, aby pomoc bola cielená a pomohli sektorom, ktoré boli najviac postihnuté.

13 h
Minister práce Milan Krajniak.

"Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“ zdôraznil Krajniak.

18 h