SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Petícia o predčasných voľbách je už u prezidentky, má vyše 585-tisíc podpisov

Referendum k predčasným voľbám je podľa Kolíkovej v rozpore s princípmi právneho štátu.

V popredí člen petičného výboru Ervin Erdelyi počas príhovoru pri odovzdaní petičných hárkov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.  Foto:TASRV popredí člen petičného výboru Ervin Erdelyi počas príhovoru pri odovzdaní petičných hárkov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Foto:TASR

BRATISLAVA – Vyše 585 000 ľudí podporilo petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky v pondelok v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá.

Ako priblížil jej hovorca Martin Strižinec, podpisy bude overovať asi 50 zamestnancov prezidentskej kancelárie.

"Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne," deklaroval s tým, že vynaložia všetko úsilie, aby sa proces nenaťahoval.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda petičného výboru Ervín Erdélyi priblížil, že priniesli 48 krabíc, v ktorých sa nachádza 84 136 hárkov s 585 816 podpismi.

Člen výboru Peter Deďo verí, že prezidentka bezodkladne vyhlási referendum a že strany vytvoria silnú referendovú koalíciu a pripravia silnú kampaň. Petičný výbor nevidí problém v tom, že podpisy zbierali najmä politické strany.

"Toto všetko je iniciatíva ľudí. Ťažko sa dá hovoriť, že to je nejaká stranícka akcia," podotkli.

Člen výboru Róbert Bestro vidí v referende šancu na reštart v spoločnosti.

Pellegrini: Ľud má právo povedať poslancovi, že ho tam nechce

Líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD a nezaradený poslanec parlamentu Peter Pellegrini odmieta spochybňovanie referendovej otázky.

"Ak moc poslanca Národnej rady SR pochádza z ľudu, ľud má aj právo povedať mu, že si ho viac na stoličke neželá, a požiadať ho, aby si dobrovoľne ústavným zákonom skrátil volebné obdobie," skonštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Požiadal prezidentku, aby vzhľadom na rekordné množstvo podpisov kontrolu hárkov Palác vykonal v čo najkratšom termíne.

Rovnako, ak sa plánuje obrátiť na Ústavný súd SR, aby tak spravila čo najskôr. Dodal, že strana vyzbierala vyše polovice odovzdaných podpisov.

SNS sa po brífingu Hlasu ohradila voči konaniu Pellegriniho, ktorý si podľa nej prisvojuje prácu obyvateľov SR, politických strán a odborových hnutí.

"Je v rozpore s morálkou prisvojiť si kľúče P. O. Boxu, potom ho vybrať za chrbtom ostatných a tvrdiť, že lístky v ňom sú jeho. Vyzývame Petra Pellegriniho, aby sa ospravedlnil všetkým tým, ktorí tieto podpisy zbierali, a aby jasne povedal, že táto práca bola spoločnou," uviedli v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Zuzana Škopcová.

SkryťVypnúť reklamu

Fico nevidí dôvod obracať sa na Ústavný súd

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico verí, že petícia s toľkými podpismi bude pre prezidentku dostatočným argumentom na vyhlásenie referenda.

Mrzí ho, že si hlava štátu nenašla čas na stretnutie s petičným výborom. Nevidí dôvod obrátiť sa pre otázku na Ústavný súd SR.

"Petičná akcia vznikla na základe širokej objednávky verejnosti. Ľudia chcú zmenu," vyhlásil.

Vyzdvihol, že ľudia sami nosili podpisy. Po vyhlásení referenda chce diskutovať o filozofii predreferendovej kampane. Zamerať by sa podľa neho mala na lákanie na samotnú účasť.

Mimoparlamentné hnutie Socialisti.sk zdôraznilo, že väčšina vyzbieraných podpisov nepochádza od politických strán, ale od ľudí či odborov. Upozornili, že snaha o predčasné voľby odovzdaním podpisov prezidentke nekončí.

SkryťVypnúť reklamu

"Naopak, ďalší vývoj musí verejnosť pozorne sledovať a zabrániť prípadnej sabotáži referenda. A v konečnom dôsledku sa občania v deň referenda musia zmobilizovať, aby referendum o predčasných voľbách bolo platné," skonštatoval predseda hnutia Artur Bekmatov.

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350 000 podpisov od občanov.

Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára.

Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS, podpisy zbierali podľa petičného výboru aj Socialisti.sk a ďalšie organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Kolíková: V rozpore s princípmi právneho štátu

Referendum o predčasných voľbách je v rozpore s princípmi právneho štátu. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

"Ak by sme pripustili, že je toto dobrá cesta, tak je to skôr cesta k spochybňovaniu výsledkov volieb," zdôraznila.

Šéfka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová si myslí, že prípadné referendum nebude úspešné.

SkryťVypnúť reklamu

"Ľudia vedia, čo by návrat Smeru-SD a jeho klonov znamenal. Tak isto je v kompetencii pani prezidentky, aby sa obrátila na Ústavný súd, ak to bude považovať za vhodné. Pretože v ústave máme jasne zadefinované, že poslanec je volený na štyri roky," podotkla.

Podľa Kolíkovej by bolo správne, ak by sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila v tejto súvislosti na Ústavný súd SR.

Ministerka si nemyslí, že základným argumentom na neústavnosť takéhoto referenda je právo poslanca vykonávať svoju činnosť celé štvorročné obdobie.

Ide podľa nej skôr o ústavnú predvídateľnosť, že funkčné obdobie NR SR sú štyri roky.

Občanov sa chcú v prípadnom referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

SkryťVypnúť reklamu

"Vnímam, že takáto otázka je v rozpore s princípmi právneho štátu, kde predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejako fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo. To by potom znamenalo, že môžete spochybňovať výsledky fakticky mesiac po voľbách," podotkla Kolíková s tým, že potrebných 350 000 podpisov na vyhlásenie referenda sa vždy nájde, lebo časť spoločnosti býva s výsledkami volieb nespokojná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu