SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Amerika je v pasci. Čína ju poučuje z ľudských práv

Ako sa USA chytili do vlastného pokrokárskeho lasa a žonglovania s rasizmom. A ako nahrali superzbraň Číne.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Keď za studenej vojny Amerika obvinila Sovietsky zväz, že pošliapava ľudské práva, Moskva stereotypne zodpovedala v duchu "vy zase utláčate černochov".

Aj obyvatelia východného bloku si na tú demagógii robili vtipy.

História sa teraz vrátila ako fraška, pretože teraz viní USA z utláčania černochov a ďalších ťažkých hriechov proti ľudským právam komunistická Čína.

A má svätú pravdu. Aj keď všetci vedia, že ju vlastne nemá. Vrátane Číňanov, ktorí to hovoria, píše Milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Fraška je to preto, že Číňania len opakujú, čo si prečítali v programe Demokratickej strany.

Citujú, čo hovoria politici, čo píšu americké médiá, neziskovky a univerzálne štúdie, ktoré spochybniť je kacírstvo.

Nepríjemne to vyskočilo na nedávnej schôdzke ministrov zahraničia oboch krajín, kde Američan Anthony Blinken preškolil Čínu hneď na začiatku o utláčaní Ujgurov a dostal dvadsaťminútovú prednášku, ako neuveriteľne sú USA rasistické.

Blinken mohol len chabo kontrovať slovami, že nikto nie je dokonalý a Amerika sa na rozdiel od Číny svoje prešľapy snaží odstrániť.

Viac povedať nemohol. USA sa chytili do vlastného lasa ľudských práv. Šachisti tomu hovoria vidly. Ste zatlačení do situácie, kedy máte na výber dva ťahy a pri každom prídete o figúru.

SkryťVypnúť reklamu

Blinken nemohol povedať, že je to nezmysel, pretože tým by priznal, že dogma jeho vlády je z politických dôvodov prepálená lož.

Takže musel byť ticho, keď ho školil práve Číňan.

Ale tým to nekončilo. Nedávno Čína vydala svoju výročnú správu "o porušovaní ľudských práv v USA".

Pôsobí absurdne, že s ňou prichádza krajina "prevýchovných" táborov pre Ujgurov a útlaku rady ďalších menšín, drsného prevzatia Hongkongu, náhubkovej "slobody" prejavu, rady totalitných praktík a všeobecne dohliadajúceho štátu.

Lenže Američania nemôžu povedať ani muk. Je tam všetko, čo o sebe hovoria sami.

Rasizmus, keď sa to hodí

Amerika je krajina systémového rasizmu proti černochom a ďalším menšinám, ktoré sú diskriminované na základe farby.

SkryťVypnúť reklamu

Za všetkým je belošská nadvláda, ktorá môže za všetko, napríklad, že na covid umierali viac menšiny než belosi. Tých chráni brutálna polícia, a keď to ľudia po zvlášť krikľavom zneužití moci, ako bola smrť Georgea Floyda pod kolenom bieleho policajta, už nevydržia, "vláda potlačí protesty silou a zatkne viac než 10 000 ľudí".

Rasové vzťahy sa stále zhoršujú. Ľudia sa strieľajú, a navyše ich strieľa aj polícia, pričom mieri hlavne na černochov.

Aziati sú terčom rastúcej nenávisti a "so žiadateľmi o azyl sa zaobchádza kruto, množstvo migrantských detí je dlhodobo držaných oddelene od rodín".

Vzrastá nerovnosť, bohaté jedno percento bohatne a ostatní chudobnejú. Počas pandémie každý šiesty Američan a každé štvrté dieťa pocítili nedostatok jedla - tu Čína cituje mimovládnu organizáciu Feeding America.

SkryťVypnúť reklamu

Čínska výročná správa o USA sa tvári ako analýza, ale je to len pohodlné zosumarizovanie toho, čo o sebe Američania hovoria sami bez ohľadu na to, nakoľko je za tým aktivistická jednostrannosť a politická faloš.

Príkladom, ako to chodí, je posledná prestrelka o "systémovom rasizme", čo je dnes demokratmi všeobecne zdieľaný pohľad na stav Ameriky.

Keď minulý týždeň vo veľkom prejave v Kongrese Joe Biden vyhlásil, že systémový rasizmus treba vykoreniť, v odpovedi sa republikánsky senátor Tim Scott ohradil, že Amerika nie je rasistická krajina.

Médiá ho za to rúhanie začali trhať na kusy, a pretože je černoch, v peknom príklade boja proti rasizmu ho nazvali "strýkom Timom", v narážke na knihu Chalúpka strýčka Toma, čo bol "spolupracujúci" černoch, ktorý trpne prijal nadradenosť bielych.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa MSNBC to boli "slová z planéty, kde na faktoch nezáleží", podľa CNN nezmysel.

Pointa: keď sa novinári spýtali najvyšších autorít, prezidenta a viceprezidentky, dozvedeli sa, že "Amerika nie je rasistická krajina a že Američania nie sú rasisti".

Tak existuje ten systémový rasizmus, alebo nie? Alebo len niekedy, podľa potreby?

Z tohto voľného žonglovania plynie zásadný problém. Ako napísal Wall Street Journal, otriasa základným pilierom americkej autority vo svete.

Stručne povedané: Amerika bola vždy majákom pre svoje univerzálne ideály ľudskej slobody a dôstojnosti.

Lenže "teraz sama o sebe - a spolu s čínskymi komunistami - hovorí, že maják bol len podvod a obyčajný slogan, za ktorým bola a je Amerika ako sila represie a vykorisťovania".

SkryťVypnúť reklamu

Čo platilo stovky rokov, je náhle inak. A je tu otázka: Ako môžu USA zvíťaziť v meraní sa s Čínou, keď ich elity neveria základom, na ktorých ich krajina stála, a považujú ich náhle za zlé?

Súboj superveľmocí nerozhoduje len pomer ekonomiky či lietadlových lodí, ale aj idey a ich stálosť, čaro a príťažlivosť, ktoré tá ktorá krajina má a predstavuje.

Amerika ponúka Číne celkom dobrovoľne ničivú superzbraň ťažkého kalibru.

Mimochodom, titulok dlhej analýzy včerajšej BBC znie: Prečo africké krajiny podporujú Čínu proti Západu vo veci ľudských práv. Ale napríklad to vôbec nesúvisí ...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu