SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Väčšina Francúzov súhlasí s názormi generálov hroziacich pučom kvôli islamistom

S vojenským pučom súhlasí podľa prieskumu až takmer polovica obyvateľov. Až 84 percent opýtaných si myslí, že pre islamizmus rastie v krajine násilie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - Väčšina Francúzov sa stotožňuje s postojom penzionovaných generálov, ktorí v otvorenom liste pohrozili prezidentovi Macronovi a vláde vojenským pučom, ak nezatočí s islamistami.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého závery minulý týždeň zverejnila agentúra Harris Interactive, píše server novinky.cz.

Dve desiatky francúzskych generálov vo výslužbe, desiatky ďalších dôstojníkov a stovky radových vojakov v apríli podpísali otvorený list prezidentovi a vláde.

Vymedzujú sa v ňom proti islamizmu, ktorý podľa nich triešti francúzsku spoločnosť, a hrozí, že v prípade nečinnosti zasiahnu ich "aktívni kamaráti".

Skryť Vypnúť reklamu

S nejvýbušnejším bodom otvoreného listu, teda hrozbou zásahu armády do vnútroštátneho diania bez súhlasu a vedomia politickej reprezentácie (vojenského puču), súhlasí podľa Harris Interactive 49% oslovených Francúzov.

Súhlas s ostatnými časťami listu, za ktorý hrozí francúzska vláda generálom prísnym potrestaním, je ešte markantnejší. S tvrdením, že ústava a zákony garantujúce rovnosť pred spravodlivosťou a slobodu vyznania, už na niektorých častiach územia Francúzska (najmä v getách) neplatí, súhlasí 86% oslovených Francúzov. Takmer rovnako silná väčšina (84%) má pocit, že kvôli islamistom v krajine galského kohúta narastá násilie.

roztrieštená spoločnosť

S ďalšou tézou, že takzvaný antirasizmus vedie v konečnom dôsledku k nenávisti medzi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami, vyslovilo súhlas 74% oslovených. Podobne s tézou, že islamizmus rozdeľuje a trieštia francúzsku spoločnosť súhlasí 73% respondentov.

Skryť Vypnúť reklamu

S kritikou zo spomínaného listu, že na demonštrantov v žltých vestách si polícia trúfne, zatiaľ čo z ďalších má obavy, sa stotožňuje 62% Francúzov.

Agentúra Harris Interactive sa vo svojom prieskume pýtala vzorke 1613 Francúzov starších ako osemnásť rokov rôzneho veku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 8 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


11 h