SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Väčšina Francúzov súhlasí s názormi generálov hroziacich pučom kvôli islamistom

S vojenským pučom súhlasí podľa prieskumu až takmer polovica obyvateľov. Až 84 percent opýtaných si myslí, že pre islamizmus rastie v krajine násilie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - Väčšina Francúzov sa stotožňuje s postojom penzionovaných generálov, ktorí v otvorenom liste pohrozili prezidentovi Macronovi a vláde vojenským pučom, ak nezatočí s islamistami.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého závery minulý týždeň zverejnila agentúra Harris Interactive, píše server novinky.cz.

Dve desiatky francúzskych generálov vo výslužbe, desiatky ďalších dôstojníkov a stovky radových vojakov v apríli podpísali otvorený list prezidentovi a vláde.

Vymedzujú sa v ňom proti islamizmu, ktorý podľa nich triešti francúzsku spoločnosť, a hrozí, že v prípade nečinnosti zasiahnu ich "aktívni kamaráti".

SkryťVypnúť reklamu

S nejvýbušnejším bodom otvoreného listu, teda hrozbou zásahu armády do vnútroštátneho diania bez súhlasu a vedomia politickej reprezentácie (vojenského puču), súhlasí podľa Harris Interactive 49% oslovených Francúzov.

Súhlas s ostatnými časťami listu, za ktorý hrozí francúzska vláda generálom prísnym potrestaním, je ešte markantnejší. S tvrdením, že ústava a zákony garantujúce rovnosť pred spravodlivosťou a slobodu vyznania, už na niektorých častiach územia Francúzska (najmä v getách) neplatí, súhlasí 86% oslovených Francúzov. Takmer rovnako silná väčšina (84%) má pocit, že kvôli islamistom v krajine galského kohúta narastá násilie.

roztrieštená spoločnosť

S ďalšou tézou, že takzvaný antirasizmus vedie v konečnom dôsledku k nenávisti medzi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami, vyslovilo súhlas 74% oslovených. Podobne s tézou, že islamizmus rozdeľuje a trieštia francúzsku spoločnosť súhlasí 73% respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

S kritikou zo spomínaného listu, že na demonštrantov v žltých vestách si polícia trúfne, zatiaľ čo z ďalších má obavy, sa stotožňuje 62% Francúzov.

Agentúra Harris Interactive sa vo svojom prieskume pýtala vzorke 1613 Francúzov starších ako osemnásť rokov rôzneho veku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu