SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Väčšina Francúzov súhlasí s názormi generálov hroziacich pučom kvôli islamistom

S vojenským pučom súhlasí podľa prieskumu až takmer polovica obyvateľov. Až 84 percent opýtaných si myslí, že pre islamizmus rastie v krajine násilie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - Väčšina Francúzov sa stotožňuje s postojom penzionovaných generálov, ktorí v otvorenom liste pohrozili prezidentovi Macronovi a vláde vojenským pučom, ak nezatočí s islamistami.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého závery minulý týždeň zverejnila agentúra Harris Interactive, píše server novinky.cz.

Dve desiatky francúzskych generálov vo výslužbe, desiatky ďalších dôstojníkov a stovky radových vojakov v apríli podpísali otvorený list prezidentovi a vláde.

Vymedzujú sa v ňom proti islamizmu, ktorý podľa nich triešti francúzsku spoločnosť, a hrozí, že v prípade nečinnosti zasiahnu ich "aktívni kamaráti".

Skryť Vypnúť reklamu

S nejvýbušnejším bodom otvoreného listu, teda hrozbou zásahu armády do vnútroštátneho diania bez súhlasu a vedomia politickej reprezentácie (vojenského puču), súhlasí podľa Harris Interactive 49% oslovených Francúzov.

Súhlas s ostatnými časťami listu, za ktorý hrozí francúzska vláda generálom prísnym potrestaním, je ešte markantnejší. S tvrdením, že ústava a zákony garantujúce rovnosť pred spravodlivosťou a slobodu vyznania, už na niektorých častiach územia Francúzska (najmä v getách) neplatí, súhlasí 86% oslovených Francúzov. Takmer rovnako silná väčšina (84%) má pocit, že kvôli islamistom v krajine galského kohúta narastá násilie.

roztrieštená spoločnosť

S ďalšou tézou, že takzvaný antirasizmus vedie v konečnom dôsledku k nenávisti medzi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami, vyslovilo súhlas 74% oslovených. Podobne s tézou, že islamizmus rozdeľuje a trieštia francúzsku spoločnosť súhlasí 73% respondentov.

Skryť Vypnúť reklamu

S kritikou zo spomínaného listu, že na demonštrantov v žltých vestách si polícia trúfne, zatiaľ čo z ďalších má obavy, sa stotožňuje 62% Francúzov.

Agentúra Harris Interactive sa vo svojom prieskume pýtala vzorke 1613 Francúzov starších ako osemnásť rokov rôzneho veku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

10 h
Veriaci na námestí Svätého Petra

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

11 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka strany Za ľudí pripomenula, že schválenie príspevku je iba prvá časť podpory rodín postihnutých pandémiou. Strana bude podľa nej presadzovať, aby pomoc bola cielená a pomohli sektorom, ktoré boli najviac postihnuté.

14 h
Minister práce Milan Krajniak.

"Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“ zdôraznil Krajniak.

18 h