SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Bieli sú privilegovaní, vtĺkajú deťom do hláv v New Yorku. Rodičia sa búria

"Škola siahla k cenzúre kníh a učí mimoriadne rozporuplnú myšlienku, že v tejto krajine existujú iba dve skupiny, a to obete a utláčatelia," vyhlásil jeden z rodičov.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Rodičia, ktorí posielajú svoje deti do prestížnych súkromných škôl v New Yorku, sa v posledných týždňoch búria kvôli novému protirasistickému kurzu, ktorý mnoho vzdelávacích zariadení zaviedlo v reakcii na minuloročnú vraždu Afroameričana George Floyda.

Rodičia sa sťažujú, že učitelia deti nútia, aby sa na seba pozerali na základe vlastností, ako je farba pleti, pohlavie alebo sexuálna orientácia, píše server idnes.cz.

Prvýkrát nespokojnosť rodičov zaznela koncom apríla v otvorenom liste odsudzujúcom "novej obsedantné zameranie na rasu a identitu" na Brearley School, jednej z najlepších súkromných škôl v New Yorku.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedlho potom sa pridal otec, ktorého dcéra navštevovala inú prestížnu školu na Manhattane. Oznámil, že ju tam už nebude posielať.

"Škola siahla k cenzúre kníh a učí mimoriadne rozporuplnú myšlienku, že v tejto krajine existujú iba dve skupiny, a to obete a utláčatelia," vyhlásil muž.

Teraz rodičia, ktorí majú deti v školách po celom meste, vytvorili podľa denníka The Times alianciu proti "antirasistickému kurzu", ktorý rad škôl zaradil do vyučovania v súvislosti s minuloročnou vraždou černocha George Floyda a následnými demonštráciami proti rasovej nespravodlivosti naprieč USA.

Skupina, ktorá si hovorí Nadácia proti intolerancii a rasizmu (FAIR), tvrdí, že vzdelávacie inštitúcie presadzujú "cynickú a netolerantnú rétoriku".

Skryť Vypnúť reklamu

"Tá vyžaduje, aby sme sa na seba navzájom pozerali na základe nemenných vlastností, ako je farba pleti, pohlavia alebo sexuálnej orientácie," popisuje.

K jej členom patrí aj štyridsaťpäťročný Andrew Guttman, ktorý stojí za otvoreným listom pre vedenie Brearley School, ktoré rodičom za vzdelanie ich detí účtuje 54-tisíc dolárov ročne.

Guttman vyhlásil, že škola novou výučbou znesväcuje dedičstvo Martina Luthera Kinga tým, že sleduje "každý prvok vzdelávania, každý aspekt histórie a každý aspekt spoločnosti optikou farby pleti a rasy".

Nebudem sa ospravedlňovať za to, že som beloch

Aj ďalšíe otec, Harvey Goldman, uviedol, že svoju deväťročnú dcéru odhlásil z Heschel School na manhattanskej Upper East Side kvôli demagógii.

Skryť Vypnúť reklamu

"Učili moju dcéru, že má biele privilégium. Za to sa ale nemusíme ospravedlňovať. Ak niekto naznačuje, že áno, je to urážka," vyhlásil Goldman.

Vedúca Brearley School Jane Friedová v liste rodičom uviedla, že mnoho členov školskej komunity považuje Guttmanove názory za "hlboko urážlivé a škodlivé".

Heschel School záležitosť nechcela komentovať.

Advokátka Maud Maronová uviedla, že neľúbosť vyjadrujú aj rodičia detí na štátnych školách.

"Je to rozporuplná, škaredá ortodoxia a priemysel za milión dolárov," povedala Maronová, ktorá má na mestských školách štyri deti.

"Tento vzdelávací program začal s dobrým úmyslom, ale stal sa z neho kult. Je to veľmi zákerné, pretože na prvý pohľad to vyzerá dobre. Kto by sa nechcel zúčastniť kurzu, ako byť menej rasistický," uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

FAIR teraz žiada ďalšie rodičov, aby podpísali petíciu, že sú proti "znevažovaniu jednotlivcov na základe okolností ich narodenia".

Zatiaľ ju podpísalo šesť tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 9 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 16 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 16 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu