SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Život v slobode a mieri nesmie byť nikdy samozrejmosťou, zdôraznila prezidentka

Európa si dnes pripomína 76. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. "Národ, ktorý si nepamätá svoju históriu a nectí si ju, nemá budúcnosť," povedal predseda parlamentu.

Predseda vlády SR Eduard Heger pri položení venca počas spomienky k 76. výročiu od ukončenia druhej svetovej vojny k pamätníku na Slavíne 7. mája 2021 v Bratislave.Predseda vlády SR Eduard Heger pri položení venca počas spomienky k 76. výročiu od ukončenia druhej svetovej vojny k pamätníku na Slavíne 7. mája 2021 v Bratislave. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Nikdy nesmie byť samozrejmosťou to, že žijeme v slobode a mieri.

Pri príležitosti dnešného Dňa víťazstva nad fašizmom to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa zúčastnila na pietnom akte na Slavíne v Bratislave.

Vďaku padlým v 2. svetovej vojne vyjadril svojou účasťou na Slavíne aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).

„Som presvedčený o tom, že národ, ktorý si nepamätá svoju históriu a nectí si ju, nemá budúcnosť. Musíme ju preto pripomínať aj mladým generáciám," doplnil šéf parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Heger: Je našou povinnosťou pripomínať si hrôzy 2. svetovej vojny

Je našou povinnosťou pripomínať si hrôzy, ktoré po sebe zanechala 2. svetová vojna.

Povedal to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), ktorý položil veniec pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom na Vojenskom pamätníku Slavín v Bratislava už v piatok, pretože vzápätí odletel na európskom summite v Porte.

„Väčšina povojnovej generácie žije v bezpečnom a pokojnom svete. Ten síce nie je ideálny, ale nie sme svedkami celosvetového konfliktu, počas ktorého denne zomierajú státisíce ľudí. Stále sú však krajiny, ktorých obyvatelia trpia ozbrojenými konfliktami. Vážme si preto mier, ktorý máme a buďme solidárni tam, kde je to treba. Lebo mier nám nesmie zovšednieť,“ povedal Heger.

Premiér zdôraznil, že 2. svetová vojna sa už navždy zapísala do kolektívnej pamäti ľudstva a je potrebné usilovať sa, aby sa nič podobné už neopakovalo.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslime na všetky obete, ktoré so sebou priniesla. Myslime na tú spúšť a utrpenie, ktorú po sebe zanechala. Trvalo mnoho rokov, kým sa štáty a národy spamätali z jej následkov,“ uzavrel.

SaS: Národy sa postavili dovtedy nepredstaviteľnému zlu

Ukončenie druhej svetovej vojny považuje SaS za dôležitý okamih moderných dejín, keď sa viaceré národy spolu postavili dovtedy nepredstaviteľnému zlu.

"Druhá svetová vojna znamenala smrť pre viac ako takmer 50 miliónov ľudí. Surové vraždenie desiatok miliónov civilistov, špeciálne Židov, nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva sa vryli do pamäti ľudí. Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si, aké dôsledky so sebou nesie, ak bezhlavo uveríme nejakej ideológii," poznamenal podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že spomienka na deň ukončenia druhej svetovej vojny je najmä spomienkou na všetkých našich osloboditeľov, ktorí bojovali za slobodu a ľudskosť.

Tento deň by sa nikdy nemal stratiť medzi ostatnými sviatkami a voľnými dňami v našich kalendároch, myslí si šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS).

"Na našu minulosť nesmieme zabudnúť, aby sa hrôzy nacizmu už nikdy neopakovali. Za mier a relatívne pokojný život, ktorý dnes žijeme, vďačíme práve našim predkom a ich spojencom. Česť ich pamiatke," uzavrel minister na sociálnej sieti.

OĽaNO: Mier nie je samozrejmosťou ani dnes

Mier ani v súčasnom svete nie je samozrejmou hodnotou. Možno hovoriť o historickom šťastí, že Slovensko dnes patrí do bezpečnejšej časti sveta.

Predseda poslaneckého klubu hnutia OĽANO Michal Šipoš to uviedol pri príležitosti sobotného Dňa víťazstva nad fašizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Každý by mal podľa neho urobiť všetko preto, aby sa vojnové hrôzy neopakovali, informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

"Zmyslom tohto dňa okrem iného je, aby sme si pripomenuli, aké zhubné následky majú šialené ideológie neznášanlivosti a rasizmu. Na konci tohto vojnového besnenia zostali milióny mŕtvych a zbedačené krajiny. Každý v rámci svojich možností by mal urobiť všetko pre to, aby sme my a naše deti nemuseli nikdy vojnové hrôzy zažívať," vyhlásil Šipoš.

Poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽANO) si myslí, že zvlášť mladej generácii treba pripomínať, že keby pred 76 rokmi zvíťazil nacizmus, v Hitlerovom zvrátenom svete by Slovensko svoje miesto nemalo, rovnako ako ostatné slovanské národy, ktoré mali byť postupne zotročené a vyhladené.

SkryťVypnúť reklamu

"Preto nikdy nesmieme zabudnúť, komu za našu existenciu a mier vďačíme. Vďačíme za to všetkým, ktorí mali tú silu a odvahu postaviť sa nemeckému nacizmu na odpor, čo znamenalo nasadiť vlastný život," vyhlásila.

Hnutie OĽANO zároveň pripomenulo, že presadilo symbolické ocenenie žijúcich účastníkov boja za oslobodenie finančným príspevkom. Podporili ho všetci prítomní poslanci naprieč politickým spektrom.

Smer: Rusofóbia vo vládnej koalícii nadobudla obludné rozmery

Rusofóbia vo vládnej koalícii nadobudla obludné rozmery a Rusko je absurdne obviňované z rozpútania druhej svetovej vojny.

Pri príležitosti sobotného Dňa víťazstva nad fašizmom to na sociálnej sieti uviedol opozičný Smer-SD.

Strana považuje tento sviatok za dôležitý a bude sa k nemu vždy hlásiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Preto si predstavitelia strany tradične uctili obete a poklonili sa hrdinom druhej svetovej vojny na Slavíne," spresnili.

Ďalej strana vyhlásila, že keď sa stane súčasťou vládnej koalície, bude klásť dôraz na to, aby sa v slovenskej spoločnosti neprekrúcal význam Sovietskeho zväzu a jeho Červenej armády pri definitívnej porážke fašizmu.

Európa si dnes pripomína 76. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka.

Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu