SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V marci zomrelo v Česku najviac ľudí za mesiac od roku 1947

Celkový nárast počtu zomrelých za rok 2020 bol podľa Českého štatistického úradu zhruba 15-percentný.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - V Česku v marci podľa predbežných údajov zomrelo 16 600 obyvateľov.

Ako informuje spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na Český štatistický úrad (ČSÚ), je to najviac za jediný mesiac od roku 1947.

Úmrtnosť najstarších seniorov sa však oproti priemeru výrazne znížila.

Oproti päťročnému priemeru z rokov 2015 až 2019 bol tohtoročný marcový počet zomrelých vyšší o 61 percent, teda o 6 300.

Na každých 100-tisíc obyvateľov tak pripadalo 155 úmrtí, zatiaľ čo v rokoch 2015 až 2019 to bolo v priemere 97.

V marci tak zomrelo najviac ľudí v porovnateľnej časovej rade od roku 1947.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že ČSÚ eviduje štatistiky o počtoch obyvateľov od 18. storočia, porovnateľnú štatistiku poskytuje až rok 1947.

„Je to obdobie (od roku 1947 do súčasnosti), keď je stabilná situácia. Nie sú žiadne veľké výkyvy počtu obyvateľov, vojny, presuny a podobne,“ vysvetlil hovorca ČSÚ Jan Cieslar.

Doterajšie maximum z tohtoročného januára bolo prekročené o 530 osôb a v porovnaní s vlaňajším novembrom, keď vrcholila jesenná vlna epidémie COVID-19, bolo mŕtvych o 802 viac.

V porovnaní s jeseňou 2020 sa prehĺbili rozdiely v úmrtnosti medzi pohlaviami.

„V marci počet všetkých zomrelých mužov zo 100-tisíc stúpol oproti priemernej marcovej hodnote z rokov 2015 až 2019 o 74 percent, zatiaľ čo u žien to bolo o 45 percent. V novembri sa úmrtnosť mužov zhoršila o 77 percent, žien o 74 percent,“ uvádza ČSÚ.

Zmenila sa tiež výška nadúmrtnosti, teda počtu ľudí, ktorí v danom časovom úseku zomreli naviac oproti dlhodobému priemeru.

Skryť Vypnúť reklamu

V marci sa v dôsledku pandémie najvýraznejšie od priemeru odchýlila úmrtnosť osôb vo veku 60 až 79 rokov. Išlo o nárast o 71 až 77 percent. V priemere viac ako 50 percent predstavovala nadúmrtnosť ľudí medzi 40 až 59 rokmi.

„V tohtoročných dátach je zrejmý pozitívny vývoj u skupiny najstarších seniorov vo veku 85 a viac rokov, u ktorých sa úroveň nadúmrtnosti v porovnaní s jeseňou minulého roka výrazne znížila,“ upozornila vedúca oddelenia demografickej štatistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

Zatiaľ čo v novembri podľa štatistík umieralo oproti rokom 2015 až 2019 o 80 percent viac seniorov, v marci to bolo už len o 23 percent.

Celkový nárast počtu zomrelých za rok 2020 v Česku bol podľa ČSÚ zhruba 15-percentný. Takú výraznú medziročnú zmenu označil ČSÚ v histórii po roku 1945 za absolútne výnimočnú.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvody nárastu úmrtnosti štatistiky neuvádzajú, pravdepodobne k nemu však prispela pandémia ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 9 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 16 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 16 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu