SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Markéta Šichtařová: Koniec kapitalizmu?

Rad ľudí stále sníva o akomsi socializmu s ľudskou tvárou. O slobode a slobodnom trhu a konkurencii názorov nie. Stále verí v silného vodcu alebo politbyro, ktoré všetko riadi.

Socializmus bol o nedostatku, nie o prebytku tovarov.Socializmus bol o nedostatku, nie o prebytku tovarov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ARCHÍV SME)

V poslednej dobe už prakticky nie je dopyt po racionálnych argumentoch. Naopak stúpa dopyt po dojmológii.

Môžeme to povedať aj tak, že v celých dejinách proti sebe vždy stál rozum a viera, argumenty a pocity.

V niektorých obdobiach viac prevládalo jedno, v iných to druhé.

Teraz jednoznačne prevláda viera, dojmy, pocity, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Dlho nás v školách učili, že svet sa delí na pravicu a ľavicu.

V posledných dvadsiatich rokoch sa začalo ukazovať, že skôr ako ľavica a pravica je to liberalizmus a konzervativizmus.

SkryťVypnúť reklamu

A ja pôjdem ešte ďalej. Ja tvrdím, že ani toto nie je to absolútne kľúčové delenie spoločnosti.

Tá úplne zásadná deliaca čiara v spoločnosti je narysovaná podľa dvoch možných myšlienkových schém: racionálny rozum verzus iracionálna viera (v čokoľvek).

Kým vecná argumentácia má myšlienkovo ​​bližšie k individualizmu a egoizmu, viera a dojmológia má svojim prístupom všeobecne bližšie ku kolektivizmu a altruizmu.

A tým sa súčasne tiež vysvetľuje, čím to, že dojmológia má aktuálne navrch.

Predstava, že bude spoločnosť za tridsať rokov rovnaká ako dnes, je naivná. Môže byť ako viac slobodná, tak aj viac spútaná. Môže mať viac demokracie, aj menej.

Dejiny nemožno lineárne projektovať, pretože spoločnosť má sklon vyvíjať sa kyvadlovo. A rýchlosť kyvadla sa v čase mení.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé zásadné zmeny tak nechodia každých dvadsať rokov, ale často sa zmeny dvadsatim rokom blížia.

Teraz sú hrozbou doteraz vyspelému svetu kolektivisti. Tí v roku 2020 rozpoznali v covide-19 príležitosť na presadenie ich ideológie, ktorá by skôr bola v takej miere nerealizovateľná.

Už si nehovoria komunisti či socialisti. Mená sa zmenili, tváre sú iné, ale myšlienky zostávajú rovnaké.

Jadrom kolektivizmu, čo civilizácia siaha, vždy bolo povyšovanie princípu "potrebnosti" a obetovania nad princíp spravodlivosti a dosahovania vlastných záujmov jednotlivca.

Rad ľudí nielen že nepochopil, že takáto filozofia je v jadre zlom, ale dokonca sa ani nepoučila, že ekonomicky nemá šancu na fungovanie.

A preto stále sníva o akomsi socializmu s ľudskou tvárou. O slobode a slobodnom trhu a konkurencii názorov nesníva. Stále verí v silného vodcu alebo politbyro, ktoré všetko riadi.

SkryťVypnúť reklamu

To je ohromné ​​riziko pre vaše peniaze. Aj stáročiami osvedčené investície sa môžu dočasne (a slovo "dočasne" musím zdôrazniť) ukázať ako zlé.

Príkladom môže byť znárodňovania súkromných spoločností. Dnes sa tomu hovorí kapitálový vstup do firmy, ale výsledok je rovnaký.

Štát ovládne viac či menej násilne významnú firmu a hrá sa na podnikateľa, hoci ním nie je a hoci štát firmy riadiť nevie.

Štát nevznikol preto, aby podnikal a riadil firmy. Štát má len tieto ospravedlniteľné funkcie:

Chrániť svojich občanov armádou pred vonkajším nepriateľom a chrániť ich pred vnútornými zločincami políciou a súdmi. Nič viac.

Všetko ostatné je v rukách štátu nie len zbytočne, ale hlavne nadbytočne. To až politika, korupcia a záujmové skupiny viedli k tomu, že sa štát pasoval do role manažéra.

SkryťVypnúť reklamu

Globalizácia bola označená za vinníka rýchleho šírenia vírusu covid-19 a neschopnosti vlád rýchlo získať dosť rúšok a zdravotníckeho materiálu. V niektorých krajinách hrozí aj odklon od klasického trhového hospodárstva.

Rad vplyvných ľudí hovorí o tom, že musí skončiť "akcionársky kapitalizmus hľadiaci len na peniaze".

Moderné ideológie už tvrdo vystupujú voči nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu obhajujúcim kapitalizmus.

Keď to preženiem, nedivila by som sa, keby posmrtne dostal Nobelovu cenu ešte Marx.

Nielen americké univerzity sa posunuli neskutočne doľava. Na tom však vlastne nie je nič až tak prekvapujúce, ak si uvedomíme, že socializmus bol vždy teoretickou konštrukciou a ideológiou intelektuálov, ktorí túto ideológiu len implantovali masám - nie opačne.

SkryťVypnúť reklamu

Nové politické strany sa budú snažiť tromfnúť vládny populizmus hľadaním staronových kolektivistických ciest, čo v niektorých krajinách a v niektorých oblastiach vytvorí priestor na prechod k čistokrvnému socializmu.

Počet podnikov kontrolovaných vládou a ľudí platených vládou porastie.

Vynucovanie vôle štátnych úradníkov a miera obetovania jedincov kolektívu bude v ekonomike najväčšia minimálne za tridsať rokov a v niektorých krajinách vrátane USA bude zrejme historicky rekordná.

Vládne dlhy budú tiež rekordné. Mnoho vlád bude dlhodobo čeliť riziku ďalšieho zníženia ratingu. Stále viac sa bude hovoriť o možnosti bankrotu niektorých krajín.

Hrozí vznik domina, pretože neschopnosť jednej vlády splácať svoje záväzky ovplyvní aj ďalšie vlády, a tie budú následne tiež čeliť veľkým problémom, hoci budú mať dlh napríklad aj nižší.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nenechajte sa mýliť, toto nie je depresívny text, ako z toho nie je úniku.

Toto je len a len konštatovanie reality - a existuje mnoho spôsobov, ako si realitu nakloniť.

Presnejšie povedané - existuje mnoho úplne legálnych paralelných svetov. Od altcoinov, cez papierové peniaze, fyzické investície alebo registráciu v daňových rajoch.

Je to na rozhodnutí každého. Ide len o jediné: Štátu neveriť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu