SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Zatočte s islamistami, alebo zjednáme poriadok. Macronovi sa už vyhrážajú aj vojaci v zbrani

"Áno, ak prepukne občianska vojna, armáda zaistí poriadok na svojom vlastnom území, pretože o to bude požiadaná," píše sa v liste francúzskych vojakov.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Po Penzionovaných generáloch sa na francúzskeho prezidenta a vládu v nedeľu obrátili aj vojaci v aktívnej službe.

Aj oni v otvorenom liste varujú, že nemôžu nečinne prizerať vzrastajúcemu napätiu v spoločnosti, ktoré podľa nich môže vyústiť až do občianskej vojny.

A ak k nej dôjde, zjednajú vraj poriadok, píše server novinky.cz.

"Starí generáli sú bojovníci, ktorí si zaslúžia úctu. Vy sa k nim správate, akoby sa dopustili vzbury. Oni sa ale previnili len tým, že milujú túto krajinu a zarmucuje ich jej viditeľný úpadok. Je teda na nás, ktorí pred nedávnom vstúpili do služby, aby sa do veci vložili," píše sa v úvode listu zverejneného v pravicovo ladenom týždenníku Valeurs Actuelles (Súčasné hodnoty).

Skryť Vypnúť reklamu

Autori listu nadväzujú na list dvadsiatky vyslúžilých generálov, ktorá sa v apríli vymedzovala proti islamizmu a násiliu vyvolávanému "hordami z predmestia", teda prisťahovalcami a ich potomkami.

Tí podľa nich trieštia a rozvracia francúzsku spoločnosť a provokujú násilie.

Penzionovaní generáli upozorňovali na údajnú diskrimináciu a antirasizmus vo francúzskej spoločnosti, ktorý podľa nich v konečnom dôsledku vedie k nenávisti medzi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami.

Tvrdili, že na niektorých územiach Francúzska prestáva platiť ústava zaručujúca slobodu vyznania a rovnosť všetkých občanov, a kritizujú, že na demonštrantov v žltých vestách si polícia vraj trúfne, zatiaľ čo z ďalších má obavy.

Aktívni kamaráti pripravení zasiahnuť

Prezidenta a vládu preto vyslúžilí generáli varovali, že ak politické špičky podľa nich alarmujúcu situáciu nevyriešia, vložia sa do veci "ich aktívni kamaráti".

Skryť Vypnúť reklamu

De facto tak pohrozili vojenským pučom. A vojaci aktívnej služby sa teraz ozvali s tým, že sú skutočne pripravení zasiahnuť.

"Starí bojovníci majú v jadre oznámení pravdu. Sme svedkami násilia v mestách. Uzatváranie sa do komunít, a to aj vo verejnej debate. Vidíme nenávisť k Francúzsku a jej histórii, ktorá sa stáva normou. Áno, ak prepukne občianska vojna, armáda zaistí poriadok na svojom vlastnom území, pretože o to bude požiadaná," píše sa ďalej v liste francúzskych vojakov.

Tí vzhľadom k tomu, že sú v aktívnej službe, list zverejnili anonymne, a nie je navyše ani jasné, koľko ich za deklaráciou stojí.

Verejnosť je na strane vojakov

Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin to však označil za hrubý čin svedčiaci o nedostatku odvahy a premiér Jean Castex za neprípustné zasahovanie armády do politiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová text odmietla ako nezodpovedný a uviedla, že nehovorí za armádu.

Problém je však v tom, že hovorí za verejnosť.

S najvýbušnejším bodom otvoreného listu, teda hrozbou zásahu armády do vnútroštátneho diania bez súhlasu a vedomia politickej reprezentácie (s vojenským pučom), totiž podľa Harris Interactive súhlasí 49% oslovených Francúzov.

Súhlas s ostatnými časťami listu, za ktorý hrozí francúzska vláda generálom prísnym potrestaním, je ešte markantnejší.

S tvrdením, že ústava a zákony garantujúce rovnosť pred spravodlivosťou a slobodu vyznania už na niektorých častiach územia Francúzska (najmä v getách) neplatí, súhlasí 86% oslovených Francúzov.

Takmer rovnako silná väčšina (84%) má potom pocit, že kvôli islamistom v krajine galského kohúta narastá násilie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu