SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Zatočte s islamistami, alebo zjednáme poriadok. Macronovi sa už vyhrážajú aj vojaci v zbrani

"Áno, ak prepukne občianska vojna, armáda zaistí poriadok na svojom vlastnom území, pretože o to bude požiadaná," píše sa v liste francúzskych vojakov.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Po Penzionovaných generáloch sa na francúzskeho prezidenta a vládu v nedeľu obrátili aj vojaci v aktívnej službe.

Aj oni v otvorenom liste varujú, že nemôžu nečinne prizerať vzrastajúcemu napätiu v spoločnosti, ktoré podľa nich môže vyústiť až do občianskej vojny.

A ak k nej dôjde, zjednajú vraj poriadok, píše server novinky.cz.

"Starí generáli sú bojovníci, ktorí si zaslúžia úctu. Vy sa k nim správate, akoby sa dopustili vzbury. Oni sa ale previnili len tým, že milujú túto krajinu a zarmucuje ich jej viditeľný úpadok. Je teda na nás, ktorí pred nedávnom vstúpili do služby, aby sa do veci vložili," píše sa v úvode listu zverejneného v pravicovo ladenom týždenníku Valeurs Actuelles (Súčasné hodnoty).

Skryť Vypnúť reklamu

Autori listu nadväzujú na list dvadsiatky vyslúžilých generálov, ktorá sa v apríli vymedzovala proti islamizmu a násiliu vyvolávanému "hordami z predmestia", teda prisťahovalcami a ich potomkami.

Tí podľa nich trieštia a rozvracia francúzsku spoločnosť a provokujú násilie.

Penzionovaní generáli upozorňovali na údajnú diskrimináciu a antirasizmus vo francúzskej spoločnosti, ktorý podľa nich v konečnom dôsledku vedie k nenávisti medzi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami.

Tvrdili, že na niektorých územiach Francúzska prestáva platiť ústava zaručujúca slobodu vyznania a rovnosť všetkých občanov, a kritizujú, že na demonštrantov v žltých vestách si polícia vraj trúfne, zatiaľ čo z ďalších má obavy.

Aktívni kamaráti pripravení zasiahnuť

Prezidenta a vládu preto vyslúžilí generáli varovali, že ak politické špičky podľa nich alarmujúcu situáciu nevyriešia, vložia sa do veci "ich aktívni kamaráti".

Skryť Vypnúť reklamu

De facto tak pohrozili vojenským pučom. A vojaci aktívnej služby sa teraz ozvali s tým, že sú skutočne pripravení zasiahnuť.

"Starí bojovníci majú v jadre oznámení pravdu. Sme svedkami násilia v mestách. Uzatváranie sa do komunít, a to aj vo verejnej debate. Vidíme nenávisť k Francúzsku a jej histórii, ktorá sa stáva normou. Áno, ak prepukne občianska vojna, armáda zaistí poriadok na svojom vlastnom území, pretože o to bude požiadaná," píše sa ďalej v liste francúzskych vojakov.

Tí vzhľadom k tomu, že sú v aktívnej službe, list zverejnili anonymne, a nie je navyše ani jasné, koľko ich za deklaráciou stojí.

Verejnosť je na strane vojakov

Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin to však označil za hrubý čin svedčiaci o nedostatku odvahy a premiér Jean Castex za neprípustné zasahovanie armády do politiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová text odmietla ako nezodpovedný a uviedla, že nehovorí za armádu.

Problém je však v tom, že hovorí za verejnosť.

S najvýbušnejším bodom otvoreného listu, teda hrozbou zásahu armády do vnútroštátneho diania bez súhlasu a vedomia politickej reprezentácie (s vojenským pučom), totiž podľa Harris Interactive súhlasí 49% oslovených Francúzov.

Súhlas s ostatnými časťami listu, za ktorý hrozí francúzska vláda generálom prísnym potrestaním, je ešte markantnejší.

S tvrdením, že ústava a zákony garantujúce rovnosť pred spravodlivosťou a slobodu vyznania už na niektorých častiach územia Francúzska (najmä v getách) neplatí, súhlasí 86% oslovených Francúzov.

Takmer rovnako silná väčšina (84%) má potom pocit, že kvôli islamistom v krajine galského kohúta narastá násilie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 6 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 11 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 10 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 13 h