SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Chcete k nám? Pošleme vás do Rwandy. Dánsko chystá zákon proti migrácii

Dánska premiérka a predsedníčka dánskej sociálnej demokracie Frederiksenová má ambíciu žiadosti o azyl v Dánsku "znížiť na nulu".

Dánska premiérka Mette Frederiksenová.Dánska premiérka Mette Frederiksenová. (Zdroj: SITA/AP)

KODAŇ - Dánska vláda hľadá možnosti, ako odradiť utečencov žiadajúcich o medzinárodnú ochranu.

Prišla s nápadom, že bude žiadateľov o azyl nasmerovávať do krajín mimo Európy, píše server idnes.cz.

Dánski poslanci prerokúvajú návrh zákona, ktorý krajine umožní preniesť zodpovednosť za príjem žiadateľov na tretie krajiny.

Medzi štáty, ktoré by mohli tento servis zabezpečovať, je horúcim kandidátom Rwanda.

Podľa návrhu zákona budú migranti po príchode do Dánska zaregistrovaní a úrady na základe odtlačkov prstov preveria, že nežiadali o azyl v inej krajine EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Následne budú posadení do lietadla mieriaceho do Afriky, kde sa ďalšími procesmi vybavovania žiadosti bude zaoberať tretia krajina.

Podľa stanice RFI sa Dánsko snažilo uzavrieť dohodu s rôznymi štátmi vrátane Tuniska a Etiópie, najsľubnejšie však vyzerajú rokovania s Rwandou.

Organizácie pre ľudské práva s návrhom nesúhlasí a argumentujú, že ak budú dánsky príklad nasledovať aj ďalšie krajiny, ocitne sa právo na azyl v ohrození.

"Myšlienka, že bohaté krajiny si môžu zaplatiť cestu von zo svojich medzinárodných záväzkov a zbaviť žiadateľa o azyl práva na to, aby Dánsko ich žiadosti posúdilo, je hlboko znepokojujúca," napísala organizácia Amnesty International.

Dánsky minister pre migráciu Mattias Tesfaye však tvrdí, že opatrenie bude humánnejšie než doterajšie procesy, pretože zníži príliv utečencov, ktorí kvôli vidine lepšieho života riskujú svoj život na nebezpečných migračných trasách.

Skryť Vypnúť reklamu

Iniciatívu podporuje aj nemalá časť dánskej populácie.

Dánska premiérka a predsedníčka dánskej sociálnej demokracie Mette Frederiksenová, ktorá podľa denníka Le Monde usilovala v minulých voľbách o hlasy voličov krajne pravicových strán, sa k obmedzovaniu migrácie zaviazala vo svojej predvolebnej kampani.

Od roku 2019, keď zastáva post predsedníčky vlády, migračnú politiku stále sprísňuje. V roku 2020 požiadalo o azyl v Dánsku 1 547 ľudí, čo je najmenej od roku 1992.

Pre porovnanie - podľa údajov zverejnených ministerstvom vnútra požiadalo v Českej republike v roku 2019 o medzinárodnú ochranu, teda o azyl alebo doplnkovú ochranu, 1922 ľudí.

Frederiksenovej však počet žiadostí podaných v Dánsku v minulom roku pripadá stále vysoký a v januári povedala, že má ambíciu žiadosti o azyl v Dánsku "znížiť na nulu".

Skryť Vypnúť reklamu

V apríli Dánsko ako prvá európska krajina nepredĺžilo povolenie na pobyt sýrskym utečencom s vysvetlením, že časť sýrskeho územia je už dostatočne bezpečná na to, aby sa mohli vrátiť do vlasti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richard Sulík.

Sulík tiež povedal, že je pripravený sa staviť, že ak budú voľby v riadnom termíne, tak Pellegrini nebude ich víťazom.


TASR 15m
Ilustračná fotografia.

Chorvátsko zaradilo Slovensko medzi zelené krajiny. Po novom stačí iba občiansky preukaz alebo pas.


2 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 52-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod jedno percento.


6 h
Českí policajti na hraniciach kontrolujú slovenské formuláre.

„A to je kontrola hraníc, karanténa, testovanie a trasovanie. Ak to nebudeme riešiť, tak ochorení zasa pribudne. Vírus nemá cez leto dovolenku ako my. Vidíme, v akej situácii je Veľká Británia, Španielsko a Portugalsko,“ zdôraznil.


TASR 4 h