SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Útok na súkromie. Kto neschváli nové podmienky WhatsAppu, o službu príde

Podľa experta na kybernetickú bezpečnosť nemôže byť ani reč o tom, že ide len o "určitý obmedzený objem dát", ako WhatsApp tvrdí. "Je to celý zoznam dát, a všetky sa týkajú vašej identifikácie," upozorňuje Doffman.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

NEW YORK - Komunikačná aplikácia WhatsApp začne od soboty uplatňovať nové kontroverzné podmienky použitia.

Súhlas s nimi môže znamenať, že mnoho súkromných dát užívateľa, vrátane telefónneho čísla, bude zdieľaných so spoločnosťou Facebook, ktorá WhatsApp vlastní.

WhatsApp tvrdí, že podmienky nijako neznížia ochranu súkromia užívateľov a že k nim pristupuje najmä preto, aby mohol rozšíriť ponuku, hlavne komunikáciu s podnikmi.

Experti na ochranu súkromia však nabádajú k opatrnosti, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia by mala po niekoľko týždňov fungovať aj užívateľom, ktorí nové podmienky neschvália, postupne sa im však jej funkcie obmedzia.

WhatsApp chcel zmeny presadiť už vo februári, po vlne kritiky ale od zámeru ustúpil a dátum posunul na máj.

Vysvetlil to tým, že chce dať užívateľom dostatok času na posúdenie zmien.

Kritiku okamžite využila konkurencia - najmä komunikačné platformy Signal, Telegram a iMessage - a poukázali na to, že WhatsApp zbiera oveľa viac dát o svojich užívateľoch.

"Pre mňa ako pre bezpečnostného experta je ťažké užívateľom odporúčať, aby aplikáciu prestali používať. Táto komunikačná platforma urobila pre popularizáciu bezpečného zasielania správ viac než ktokoľvek iný," napísal na webe Forbes analytik Zak Doffman, ktorý patrí k uznávaným expertom na bezpečnosť v kybernetickom priestore.

SkryťVypnúť reklamu

"Lenže ju prevzal ten najchamtivejší stroj na svete zameraný na zber dát. A od začiatku bolo jasné, že raz príde zúčtovanie," dodal s odkazom na to, že majiteľom WhatsApp sa stal Facebook - prevádzkovateľ rovnomennej sociálnej siete, ktorú používa asi štvrtina planéty, respektíve okolo dvoch miliárd ľudí.

WhatsApp tvrdí, že jeho platforma je bezpečnejšie ako tie konkurenčné.

"Iné aplikácie tvrdia, že sú lepšie, pretože poznajú menej informácií než WhatsApp. My však veríme, že ľudia chcú aplikácie, ktoré sú spoľahlivé a zároveň bezpečné, aj keď to znamená, že WhatsApp bude musieť mať prístup k určitému obmedzenému objemu dát."

Podľa Doffmana však nemôže byť ani reč o tom, že ide len o "určitý obmedzený objem dát", ako WhatsApp tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to celý zoznam dát, a všetky sa týkajú vašej identifikácie," upozorňuje.

"Nikto nikdy nepovedal, že Signal, iMessage alebo Telegram sú nespoľahlivé alebo menej bezpečné aplikácie, pretože o užívateľoch zhromažďujú menej informácií," dodáva.

WhatsApp je služba zadarmo. Jej vlastník má teda plné právo jasne povedať, že zbiera tie či oné dáta, aby mohol užívateľom zasielať reklamné ponuky, ktoré sa pre nich najviac hodia.

"Určite však nemá právo zahmlievať a odmietať transparentnosť s odkazom na to, že je to nevyhnutná súčasť služieb poskytovaných zadarmo," upozorňuje Doffman.

"Po niekoľkých týždňoch obmedzených funkcií nebudete môcť prijímať hovory ani oznámenia a WhatsApp prestane správy a hovory na váš telefón zasielať," uviedla spoločnosť pre britský server The Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy o ochranu súkromia WhatsApp doteraz podľa expertov ustál hlavne preto, že vyzdvihol svoje renomé poskytovateľa šifrovanej komunikácie, zatiaľ čo otázky okolo zberu dát a jej zdieľania s Facebookom ignoroval.

"Metadáta - teda dáta o vašich dátach - majú takmer takú moc ako dáta samotné," upozorňuje hlavný bezpečnostný expert spoločnosti Cyjax Ian Thornton-Trump.

Doffman sa tiež čuduje nad tým, aká je súvislosť medzi tak rozsiahlym zberom osobných údajov užívateľov a spoľahlivosťou a bezpečnosťou aplikácie.

"Pamätajte si, že keď je nejaký produkt zdarma, potom vy sami sa stávate produktom. Nie je na tom nič zložité."

Facebook má snahu svojim zákazníkom z radov podnikateľských subjektov umožniť, aby mohli s klientmi ľahšie komunikovať cez WhatsApp.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôrazňuje však, že je to len možnosť - ak o ňu používateľ aplikácie WhatsApp nestojí, nemusí ju využívať.

Pokiaľ ju však používať začne, potom môže byť komunikácia medzi ním a obchodníkom uložená aj mimo WhatsApp, a teda mimo jeho šifrované systémy, ktorými sa WhatsApp toľko chváli pri súkromnej komunikácii.

Ak používateľ na nové podmienky použitia pristúpi, nie je sa podľa expertov čoho báť. Ale neochota aplikácie WhatsApp obmedziť zber dát o užívateľoch je známkou toho, že WhatsApp jasne plní požiadavky Facebooku, svojho majiteľa.

"Pre mnoho z nás je nereálne prestať WhatsApp úplne používať," pripúšťa Doffman.

"Ale pri SMS správach to mnohí z nás urobili a je iróniou, že sme ich nahradili práve aplikáciou WhatsApp. Je teda vážne čas, aby sme teraz prestali používať WhatsApp? Tentoraz už ten čas možno naozaj nadišiel."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu