SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Po vojakoch vyzývajú Macrona k akcii taktiež bývalí policajti

List prichádza len niekoľko dní potom, čo bol pri protidrogovom zásahu v Avignone zastrelený policajný veliteľ Eric Masson, otec dvoch malých detí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Potom, čo v posledných týždňoch rozhýbali dianie vo Francúzsku otvorený list bývalých dôstojníkov armády a potom aj list aktívnych vojakov prezidentovi Emmanuel Macronovi a vládnej garnitúre, aby zabránili zániku francúzskej civilizácie, sa ozvali aj bývalí policajti.

Necelá stovka z nich vyzvala vládnucej politiky, aby "urobili všetko pre to, aby sa ukončila extrémne vážna situácia, ktorú Francúzsko prechádza z pohľadu bezpečnosti a verejného poriadku".

Podľa generálneho riaditeľa štátnej polície Frédérica Veaux tým len "oslabujú inštitúciu," informujú tamojšie médiá, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu

List, ktorý zverejnila rozhlasová stanica Europe 1 iniciovalo 93 bývalých policajtov, prichádza len niekoľko dní potom, čo bol pri protidrogovom zásahu v Avignone zastrelený policajný veliteľ Eric Masson, otec dvoch malých detí.

Až v tomto týždni bol údajný páchateľ na úteku zadržaný. V noci na piatok bol v Rive-de-Gier streľbou vážne zranený ďalší policajt pri zásahu svojej jednotky privolanej na miesto nočných výtržností.


V súlade s nedávnymi vojenskými fórami, ktoré varujú najmä pred "rozpadom" Francúzska, vyzývajú bývalí policajti zvolených politikov, aby "urobili všetko pre to, aby sa ukončila extrémne vážna situácia, ktorú Francúzsko prechádza z pohľadu bezpečnosti a verejného poriadku".

Sú presvedčení, že skutočne "strach musí zmeniť stranu," čo sú slová prezidenta Macrona potom, čo bol vlani čečenským islamistom na ulici podrezaný stredoškolský učiteľ.

SkryťVypnúť reklamu

Niekdajší policajti požadujú najmä, aby boli páchatelia skutočne trestaní a tresty zodpovedali spáchaným zločinom.

Podľa generálneho riaditeľa štátnej polície Frédérica Veaux "iniciatíva našu inštitúciu viac oslabuje, než ju posilňuje."

Veaux vo svojom reagujúcim liste pripomína bývalým policajtom, že ich postavenie vo výslužbe ich nezbavuje povinnosti vyplývajúce z rezervných záloh ozbrojených zložiek a vyzýva ich, aby vzali na vedomie významné opatrenia v boji proti zločinu, ktorá už prijalo ministerstvo vnútra.

Tie dávajú polícii prostriedky "konať efektívnejšie."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu