SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Po vojakoch vyzývajú Macrona k akcii taktiež bývalí policajti

List prichádza len niekoľko dní potom, čo bol pri protidrogovom zásahu v Avignone zastrelený policajný veliteľ Eric Masson, otec dvoch malých detí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Potom, čo v posledných týždňoch rozhýbali dianie vo Francúzsku otvorený list bývalých dôstojníkov armády a potom aj list aktívnych vojakov prezidentovi Emmanuel Macronovi a vládnej garnitúre, aby zabránili zániku francúzskej civilizácie, sa ozvali aj bývalí policajti.

Necelá stovka z nich vyzvala vládnucej politiky, aby "urobili všetko pre to, aby sa ukončila extrémne vážna situácia, ktorú Francúzsko prechádza z pohľadu bezpečnosti a verejného poriadku".

Podľa generálneho riaditeľa štátnej polície Frédérica Veaux tým len "oslabujú inštitúciu," informujú tamojšie médiá, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

List, ktorý zverejnila rozhlasová stanica Europe 1 iniciovalo 93 bývalých policajtov, prichádza len niekoľko dní potom, čo bol pri protidrogovom zásahu v Avignone zastrelený policajný veliteľ Eric Masson, otec dvoch malých detí.

Až v tomto týždni bol údajný páchateľ na úteku zadržaný. V noci na piatok bol v Rive-de-Gier streľbou vážne zranený ďalší policajt pri zásahu svojej jednotky privolanej na miesto nočných výtržností.


V súlade s nedávnymi vojenskými fórami, ktoré varujú najmä pred "rozpadom" Francúzska, vyzývajú bývalí policajti zvolených politikov, aby "urobili všetko pre to, aby sa ukončila extrémne vážna situácia, ktorú Francúzsko prechádza z pohľadu bezpečnosti a verejného poriadku".

Sú presvedčení, že skutočne "strach musí zmeniť stranu," čo sú slová prezidenta Macrona potom, čo bol vlani čečenským islamistom na ulici podrezaný stredoškolský učiteľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekdajší policajti požadujú najmä, aby boli páchatelia skutočne trestaní a tresty zodpovedali spáchaným zločinom.

Podľa generálneho riaditeľa štátnej polície Frédérica Veaux "iniciatíva našu inštitúciu viac oslabuje, než ju posilňuje."

Veaux vo svojom reagujúcim liste pripomína bývalým policajtom, že ich postavenie vo výslužbe ich nezbavuje povinnosti vyplývajúce z rezervných záloh ozbrojených zložiek a vyzýva ich, aby vzali na vedomie významné opatrenia v boji proti zločinu, ktorá už prijalo ministerstvo vnútra.

Tie dávajú polícii prostriedky "konať efektívnejšie."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 9 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 9 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 12 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu