SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Po vojakoch vyzývajú Macrona k akcii taktiež bývalí policajti

List prichádza len niekoľko dní potom, čo bol pri protidrogovom zásahu v Avignone zastrelený policajný veliteľ Eric Masson, otec dvoch malých detí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Potom, čo v posledných týždňoch rozhýbali dianie vo Francúzsku otvorený list bývalých dôstojníkov armády a potom aj list aktívnych vojakov prezidentovi Emmanuel Macronovi a vládnej garnitúre, aby zabránili zániku francúzskej civilizácie, sa ozvali aj bývalí policajti.

Necelá stovka z nich vyzvala vládnucej politiky, aby "urobili všetko pre to, aby sa ukončila extrémne vážna situácia, ktorú Francúzsko prechádza z pohľadu bezpečnosti a verejného poriadku".

Podľa generálneho riaditeľa štátnej polície Frédérica Veaux tým len "oslabujú inštitúciu," informujú tamojšie médiá, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

List, ktorý zverejnila rozhlasová stanica Europe 1 iniciovalo 93 bývalých policajtov, prichádza len niekoľko dní potom, čo bol pri protidrogovom zásahu v Avignone zastrelený policajný veliteľ Eric Masson, otec dvoch malých detí.

Až v tomto týždni bol údajný páchateľ na úteku zadržaný. V noci na piatok bol v Rive-de-Gier streľbou vážne zranený ďalší policajt pri zásahu svojej jednotky privolanej na miesto nočných výtržností.


V súlade s nedávnymi vojenskými fórami, ktoré varujú najmä pred "rozpadom" Francúzska, vyzývajú bývalí policajti zvolených politikov, aby "urobili všetko pre to, aby sa ukončila extrémne vážna situácia, ktorú Francúzsko prechádza z pohľadu bezpečnosti a verejného poriadku".

Sú presvedčení, že skutočne "strach musí zmeniť stranu," čo sú slová prezidenta Macrona potom, čo bol vlani čečenským islamistom na ulici podrezaný stredoškolský učiteľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekdajší policajti požadujú najmä, aby boli páchatelia skutočne trestaní a tresty zodpovedali spáchaným zločinom.

Podľa generálneho riaditeľa štátnej polície Frédérica Veaux "iniciatíva našu inštitúciu viac oslabuje, než ju posilňuje."

Veaux vo svojom reagujúcim liste pripomína bývalým policajtom, že ich postavenie vo výslužbe ich nezbavuje povinnosti vyplývajúce z rezervných záloh ozbrojených zložiek a vyzýva ich, aby vzali na vedomie významné opatrenia v boji proti zločinu, ktorá už prijalo ministerstvo vnútra.

Tie dávajú polícii prostriedky "konať efektívnejšie."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 6 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 11 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 9 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 13 h