SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež vyzval Mjanmarčanov, aby nepodliehali zlu a nenechali sa rozdeliť

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

Veriaci na námestí Svätého PetraVeriaci na námestí Svätého Petra (Zdroj: TASR/AP)

VATIKÁN - Pápež František vyzval v nedeľu obyvateľov Mjanmarska, aby si tvárou v tvár zlu nezúfali a nenechali sa rozdeliť.

František sa takto vyslovil pri mimoriadnej omši za Mjanmarsko, ktorú slávil v nedeľu pre komunitu Mjanmarčanov v Bazilike sv. Petra, informovala agentúra Reuters.

V zadnej lodi Vatikánskej baziliky sa v nedeľu o 10.00 h zhromaždili mjanmarskí kňazi, rehoľníci a rehoľníčky i laici, žijúci v Taliansku.

Spoločne sa modlili za pokoj, zastavenie násilia a novú nádej pre svoju krajinu, v ktorej vo februári prevzal moc vojenský režim, uvádza portál Vatican News.

Skryť Vypnúť reklamu

František, ktorý Mjanmarsko v roku 2017 aj navštívil, vojenský prevrat opakovane odsúdil, pripomína Reuters.

"Vaše milované Mjanmarsko zažíva násilie, konflikty a represie," uviedol pápež vo svojej homílii.

Zhromaždených vyzval, aby hľadali inšpiráciu v posledných hodinách života Ježiša Krista.

"Nepoddáva sa zlu, nenecháva sa premôcť zármutkom, neuzatvára sa v horkosti a sklamaní," uviedol František na margo Kristových posledných chvíľ pred ukrižovaním.

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

Mjanmarčanov tiež vyzval, aby sa "nepodvoľovali logike nenávisti a pomsty" a nespreneverili sa svojim hodnotám. Za životne dôležité označil pápež zachovanie jednoty.

Skryť Vypnúť reklamu

Mjanmarsko je prevažne budhistickou krajinou, v ktorej však žije aj takmer 800.000 osôb rímskokatolíckeho vyznania, uvádza Reuters.

Mjanmarská armáda zvrhla 1. februára občiansku vládu a prevzala moc v krajine. Junta uväznila členov vlády vrátane štátnej kancelárky - teda faktickej premiérky - Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina. Vojenský puč spustil masové protesty, štrajky a iné prejavy občianskej neposlušnosti, ktoré sa bezpečnostné sily snažia potlačiť násilím a represiami.

Armáda po prevzatí moci vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav. Puč pritom zdôvodnila potrebou ochrany demokracie po údajných volebných podvodoch, ku ktorým podľa nej malo dôjsť v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila politická strana premiérky Su Ťij. Volebná komisia obvinenia z podvodov odmietla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 7 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 13 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 11 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 14 h