SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovák zje za rok 70 kg mäsa, jeho spotreba za päť rokov vzrástla

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Slovák zje za rok 70 kilogramov (kg) mäsa. Jeho spotreba vzrástla za ostatných päť rokov o takmer 37 %.

Pandémia nového koronavírusu to výrazne neovplyvnila. Uviedla to v analýze Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Slováci podľa nej jedia čoraz viac mäsa, spotreba sa dostáva na úroveň v západných krajinách.

Dôvodom je zlepšujúca sa situácia v slovenských domácnostiach, ktoré si doprajú viac.

Stále je však asi 12 % slovenských domácností, ktoré nemajú na stole mäso či ryby častejšie ako dvakrát do týždňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

V konzumácii mäsa sa už podľa Buchlákovej SR dostáva nad priemer 27 krajín EÚ, pričom spotreba na hlavu je na Slovensku asi dvakrát vyššia než celosvetový priemer.

V deväťdesiatych rokoch spotreba mäsa a mäsových výrobkov na Slovensku výrazne klesla, dnes opäť stúpa.

V jedálničku dlhodobo dominuje bravčové, nasledované hydinou.

"Spotreba mäsa na Slovensku od roku 2015 rastie. V roku 2019 zaznamenaná celková spotreba 69,3 kg mäsa bola vyššia oproti roku 2018 o 5 kg (7,8 %) a oproti roku 2015 bola vyššia až o 37 %. Na zvyšovaní spotreby sa najviac podieľalo hydinové mäso, ktoré od roku 2015 zaznamenalo priemerný medziročný nárast spotreby o 117,6 percentuálneho bodu (p.b.) a bravčové mäso s priemerným medziročným nárastom spotreby o 1,5 p.b. Podľa našich odhadov rast spotreby mäsa mierne pribrzdila pandémia koronavírusu, avšak v priemere sa budeme stále pohybovať na úrovni 70 kg mäsa na obyvateľa za rok," povedala Buchláková.

Skryť Vypnúť reklamu

Vysokú spotrebu mäsa na obyvateľa má podľa nej napríklad Nemecko (88,4 kg) a Rakúsko (95,3 kg). Priemerný Čech si dopraje viac ako 82 kilogramov mäsa za rok, Poľsko 80,2 kg a Maďarsko 71,2 kg.

Poznamenala, že počas pandémie sa mierne oslabil svetový obchod s mäsom v dôsledku logistických obmedzení. Medzinárodný pohyb tovaru sa pozastavil, a tak sa po celom svete prevážalo aj menej mäsa.

Rovnako tak tento sektor poznačila strata zákazníkov z odvetvia reštauračných a hotelových služieb a cestovného ruchu.

"K tomu sa pridávajú aj hospodárske problémy krajín v dôsledku pandémie, ktoré budú pravdepodobne pretrvávať dlhšie. V krajinách, ako je Brazília, kde sa tradične konzumuje veľké množstvo mäsa, sa očakáva, že sa spotreba hovädzieho mäsa tento rok zníži asi o 10 % .

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku krízy prišli v juhoamerickej krajine o prácu milióny ľudí. Spotrebitelia čoraz častejšie siahajú po lacnejších kuracích alternatívach. Na Slovensku neočakávame výrazné zníženie spotreby mäsa, skôr sledujeme v rodinách s priemernými až vyššími disponibilnými príjmami nárast spotreby. Niektorí prešli aj na rôzne alternatívy mletého mäsa a podobne," doplnila Buchláková.

Celosvetovo sa však podľa analytičky pozoruje pokles spotreby hovädzieho mäsa. V 60. rokoch 20. storočia hovädzie mäso predstavovalo takmer 40 % spotreby mäsa, teraz je jeho svetový podiel menší ako 20 %.

Spotreba bravčového mäsa v posledných niekoľkých desaťročiach mierne vzrástla, ale produkcia v poslednej dobe poklesla.

Medzitým sa stáva čoraz populárnejšia hydina, v posledných dvoch rokoch vzrástla produkcia vo svete o takmer 7,5 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Z ostatných konzumovaných potravín na Slovensku sa v roku 2019 oproti roku 2018 znížila podľa Buchlákovej spotreba masla (8,8 %), kyslomliečnych výrobkov (16,7 %) a konzumného mlieka (1,3 %), pšeničného pečiva (1,4 %) a chleba (1,3 %).

Nevýrazné zmeny vo vývoji spotreby potravín zaznamenala spotreba vajec, obilnín v hodnote múky a strukovín. U týchto druhov potravín sa nezaznamenala žiadna zmena v spotrebe, alebo neprevyšovala hodnotu 1,0 %.

Zvýšenie spotreby sa prejavilo v prípade zeleniny (6,0 %), ovocia (3,7 %) či alkoholických a nealkoholických nápojov (2,3 %).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 8 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 15 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 15 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu