SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Vojna medzi Izraelom a Hamasom sa hodí viacerým stranám, hovorí analytik

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - Už týždeň prebieha konflikt medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas, ktoré z Pásma Gazy vypaľuje stovky rakiet na židovský štát.

Obetí je vyše sto a napätie nekončí. O pozadí konfliktu a tom, komu stret medzi Izraelom a Hamasom, označovaným v USA aj EÚ ako teroristická skupina, vyhovuje, hovorí bezpečnostný analytik Milan Mikulecký pôsobiaci v oblasti Perzského zálivu v rozhovore s Alexom Švamberkom pre server novinky.cz.

Palestínski radikáli vypaľujú salvy rakiet na Izrael, ten odpovedá náletmi a delostreleckou paľbou. Ale kto z toho ťaží a kto k tomu mohol prispieť?

SkryťVypnúť reklamu

- Aktérov, ktorým konflikt slúži, je v tejto chvíli viac a sú z rôznych, povedal by som dokonca antagonistických strán. Áno, tým, kto súčasný konflikt spustil, je Hamas, ale keď sa pýtate "kto za to môže", tak odpoviem, že Irán, Spojené štáty a koniec koncov aj Európska únia.

Iránske špičky teraz vnímajú, že vo Washingtone je pri moci skupina, ktorá je k nemu zmierlivejšia ako predchádzajúca administratíva a súčasne si chce postaviť svoj dejinný pomník, že dosiahla mierovú dohodu s Iránom. Irán toho napokon začal využívať a teraz sa chová asertívnejšie ako v Adenskom zálive, ako aj v pásme Gazy. Američania už odstúpili od príliš jednostranného trumpovského postoja voči Palestínčanom a opäť im posielajú peniaze. Ale prešli do druhého extrému, od palestínskej reprezentácie za to nič nechcú.

SkryťVypnúť reklamu

Viete, my hovoríme podpora Palestínčanom, ale tí Palestínčania, ktorých vídate na uliciach a ktorí na tom skutočne nie sú dobre, tí z tejto podpory nevidia nič.

Naopak, palestínske špičky - jedno či z Hamasu alebo Fatahu - to sú dnes neuveriteľne bohatí ľudia, aj na naše "západné" pomery.

Hovoríme podpora Palestínčanom, ale tí Palestínčania, ktorých vídate na uliciach a ktorí na tom skutočne nie sú dobre, tí z tejto podpory nevidia nič. Naopak palestínske špičky - to sú dnes neuveriteľne bohatí ľudia...

Milan Mikulecký

V USA je v tejto chvíli možno zaujímavejšou postavou než prezident Joe Biden minister zahraničia Antony Blinken, ktorý je jedným z architektov tragickej dohody o iránskom jadrovom programe za prezidenta Obamu v roku 2015.

Táto dohoda bola pre Irán veľmi výhodná, uvoľnila mu ohromné ​​množstvo peňazí, ktoré okamžite investoval do podpory šiitských povstalcov na rôznych miestach Blízkeho východu.

Administratíva Donalda Trumpa, túto dohodu vypovedala a výsledok sa dostavil vcelku rýchlo. Napríklad konflikt v Jemene, ktorý je v skutočnosti proxy vojnou Iránu proti Saudskej Arábii, začal slabnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako tak na línii s Izraelom, či už v Libanone, kde operuje Hizballáh, alebo v Gaze, kde vládne Hamas, dochádzalo k celkovému upokojeniu, pretože dochádzali peniaze: od Iránu, z USA, ale prísun peňazí uzavreli aj bohaté ropné monarchie.

Z môjho pohľadu je nepriamym vinníkom aj Európska únia, ktorá je schopná peniaze posielať na čokoľvek, bez toho, aby nad ich skutočným využitím mala kontrolu.

Síce pochybujem, že na palestínskych útočných tuneloch sú populárne ceduľky "postavené s podporou EÚ", ale aj tak si myslím, že na tom, čo sa dnes deje, máme bohužiaľ nemalú zásluhu aj my, Európania.

Akú úlohu v tom hrajú záujmy Hamasu?

- Pre Hamas je to vlastne jedna veľká reklama pre Fundraisingovú kampaň, keď ukáže, že tu je, a povie "potrebujem viac peňazí na boj so sionistickým nepriateľom".

SkryťVypnúť reklamu

Svojím spôsobom pomôže aj Fatahu, pretože v plánovaných voľbách nemal Mahmúd Abbás nádej na dobrý výsledok. A vypuknutie konfliktu je výborná zámienka pre ďalšie nekonečné odkladanie palestínskych volieb, takže bude môcť vládnuť ďalšie roky.

Ovšem komu?

- Abbasove vládnutie sa prakticky už obmedzuje len na jeho prezidentský palác, ale kým donátori z Európy posielajú peniaze, tak je každý deň dobrý. Ostatne pozrite sa, v akom bohatstvo zomrel Jásir Arafat. Jediný, kto to odnáša, sú prostí Palestínčania, ktorí tam žijú.

Ale vidím tu ešte jeden faktor, ktorý zrejme vznikol spontánne a v európskych médiách sa o ňom nepísalo. Posledných šesť mesiacov sa na sociálnych sieťach, ako je napríklad TikTok, objavovali zábery, ako palestínska omladina napáda Židov. A predbiehali sa, kto má zaujímavejšie video typu "udrel som si do Žida". Intenzita týchto útokov sa časom stupňovala. Je len otázka, či to bolo skutočne živelné, alebo riadené nejakou organizáciou, ako je Hamas.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne boje nezačali strieľaním rakiet, ale výtržnosťami pri Leví bráne v Jeruzaleme. Ale v našom euroatlantickom priestore to je prezentované, že tu sú dve strany, ktoré majú rovnaké zásluhy na tom, že konflikt prepukol.

V českých médiách dokonca čítam, že všetko vzniklo, pretože chcel Izrael vysťahovať desiatky rodín (z domov vo východojeruzalemskej štvrti Šajch Darrách - pozn. red.), Ale to nie je pravda.

Ako to teda bolo?

- Oblasť, o ktorej hovoríme, bola takmer dvetisíc rokov známa ako Šimon Hatzadik a bola väčšinovo obývaná Židmi. Avšak v roku 1948 počas prvej izraelsko-arabskej vojny boli jej obyvatelia čiastočne vyhnaní, čiastočne vyvraždení Arabskou légiou, mimochodom pod priamym velením britských dôstojníkov.

Tieto domy historicky patrili židovským majiteľom a nebyť tragických udalostí roka 1948, nedošlo by k zmene.

SkryťVypnúť reklamu

Izraelské súdy túto problematiku riešili niekoľko rokov a v niektorých prípadoch už padli rozsudky. Teraz šlo o to, že sa štyri arabské rodiny odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku.

A nehodí sa súčasná kríza aj niektorým ľuďom v Izraeli, kde je politická scéna extrémne rozdelená a nikomu sa nedarí získať vo voľbách väčšinu?

- Myslím si, že v Izraeli takto intenzívne boje nevyhovujú nikomu. Je to stret, ktorý by nastal, ale pre Izrael to nie je konflikt, ktorý by mal nastať teraz.

Človek by si povedal, že to môže vyhovovať strane Likud a premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, pretože vypukol v okamihu, keď to vyzeralo, že opozícia konečne dostane príležitosť zložiť vládu.

SkryťVypnúť reklamu

Netanjahu sa z toho bude snažiť politicky ťažiť, ale teraz keď sa zmenilo obsadenie Bieleho domu, sa nedomnievam, že teraz je pre Izrael vhodná doba pre vojnu v Gaze.

Izrael potrebuje prioritne riešiť Irán a iránsky jadrový program, ktorý pre neho predstavuje skutočne existenčné nebezpečenstvo. Izrael tiež potrebuje riešiť vzťahy s bohatými arabskými krajinami, v čom sa mu začínalo dariť a vyzeralo to, že by mohlo dôjsť aj k normalizácii vzťahov so Saudskou Arábiou, čo by bolo pre celý región zásadné. Ale v dôsledku toho, čo sa teraz deje v Gaze, to padá. To vyhovuje Iránu a možno aj Turecku.

Vojna sa nehodí ani Amerike, ktorá má iné starosti doma, v juho- a východočínskom mori aj na ďalších miestach. Ale Amerika prejavila zmenu postoja a prejavila relatívnu slabosť. V arabskom svete stále platí, že si môžete dovoliť takmer čokoľvek, ale nesmiete stratiť tvár. A Amerika ju tam stráca dennodenne.

SkryťVypnúť reklamu

Celá arabská jar bol jeden veľký omyl. Hillary Clintonová, alebo Madeleine Albrightová sú stále prezentované ako veľké političky, ale tieto dámy zdevastovali americkú zahraničnú politiku na Balkáne, vo východnej Európe a na Blízkom východe ako nikto pred nimi.

Nemôžeme sa čudovať egyptskému prezidentovi Abdaláhovi Sísímu, že hľadá

Hillary Clintonová, alebo Madeleine Albrightová zdevastovali americkú zahraničnú politiku na Balkáne, vo východnej Európe a na Blízkom východe ako nikto pred nimi.

Milan Mikulecký

podporu na všetkých stranách, že diverzifikuje nákupy zbraní, nakupuje ich od Rusov aj od Francúzov, pretože Američanom sa z jeho pohľadu nedá veriť.

Bez mihnutia oka obetovali Husního Mubaraka, ktorý bol pre nich tridsať rokov kľúčový spojenec a kývol skoro na všetko, čo po ňom chceli. A zo dňa na deň ho odpísali a predhodili ho Moslimskému bratstvu.

Zmena v politike k Iránu destabilizovala situáciu amerických spojencov v oblasti Perzského zálivu. Ukazuje sa, že nie je jednoduché byť spojencom Spojených štátov na Blízkom východe, pretože neviete dňa ani hodiny, kedy ste ešte vážený spojenec, alebo nechcené závažie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa konflikt hodí Turecku?

- Turecko má hlboké ekonomické problémy. Teraz má (turecký prezident) Erdogan možnosť odviesť pozornosť od ekonomiky a hlasno sa prezentovať ako ochranca Palestínčanov. Súčasne sa vymedzí voči Saúdom, ktorí zatiaľ ku konfliktu zachovávajú triezvy prístup.

Nestane sa vždy Hamas víťazom, pokiaľ nebude úplne porazený?

- Vlastne máte pravdu. Pre neho je to vždy víťazstvo, pretože demokracii zakaždým uteká vlak v propagande. Keď sa pozriete, ako pokrývali európske médiá dianie v Československom pohraničí v roku 1938, ako sa podarilo vytvoriť v Británii a vo Francúzsku dojem, že Česi sú zlí. Na jednej strane československá armáda. Na druhej strane nemeckí civilisti utekajúci do bezpečia Ríše. Keď sa pozriete na spravodajstvo z Gazy, vidíte, že je starostlivo inscenované. Propagandisticky to bude vždy pre Hamas víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen propagandisticky. Keď prehrá s Izraelom, je to so silnejším nepriateľom.
Áno, porážka bude ospravedlniteľná. A Hamas bude opäť príjemcom pomoci. Zíde sa konferencia darcov, ktorá síce nakoniec pošlú niečo iné, ale nejaké peniaze prídu. Ukáže Iránu a Turecku "my sme schopní Židom pustiť žilou, pošlite nám peniaze na zbrane". Potom svet zaplavia fotografie - pozrite chudáci deti, Amerika a EÚ pošlite peniaze.

Hamasu sa tiež podarilo vraziť klin do normalizácie vzťahov na Blízkom východe. Hrozilo a ešte hrozí nielen, že dôjde k presunu izraelských technológií do sunnitských krajín, čo Irán oslabí, ale že sa medzi nimi naštartuje obchodná výmena. A ak ľudia medzi sebou obchodujú, spoznajú sa, stratia rad vzájomných predsudkov a majú menšiu chuť sa vzájomne mlátiť po hlavách.

SkryťVypnúť reklamu

A ako konflikt skončí?

- Až Izrael podľa jeho názoru dostatočne naruší teroristickú infraštruktúru v pásme Gazy. Myslím si však, že aby došlo k naozaj významnému oslabeniu Hamasu, muselo by dôjsť k pozemnej operácii. Avšak pozemná operácia v akomkoľvek urbanizovanom priestore je veľmi náročná a víťazstvo extrémne drahé, ako na ľudské obete, tak na techniku.

Už to nemôžete urobiť tak ako v druhej svetovej vojne, kedy prileteli bombardérmi a zrovnali mesto so zemou alebo ho rozstrieľali z diel. To s vojenskými právnikmi a novinármi v chrbte nejde.

Bude to náročné na ľudské straty, na ktorej je Izrael citlivý. Dnes s odstupom rokov sa ukazuje sa, že aj keď bol Ariel Šaron veľký stratég, tak vypratanie Gazy bola chyba.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu