SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Najdrahšie MeToo. Za odchodom Gatesa z vedenia Microsoftu malo byť vyšetrovanie milostného romániku

Takmer pred 20 rokmi sa začal románik, ktorý sa skončil priateľsky," povedala Gatesova hovorkyňa s tým, že Gatesov odchod z predstavenstva so záležitosťou nesúvisel.

Bill a Melinda Gatesovci.Bill a Melinda Gatesovci. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Členovia predstavenstva americkej softvérovej spoločnosti Microsoft vlani došli k záveru, že by zakladateľ firmy Bill Gates mal odísť z ich radov kvôli pokračujúcemu vyšetrovaniu, že mal pred rokmi vzťah so zamestnankyňou firmy.

Napísal to denník The Wall Street Journal (WSJ), ktorý sa odvoláva na nemenované zdroje oboznámené so situáciou, píše server echo24.cz.

Gates odišiel z predstavenstva vlani v marci s tým, že sa chce viac venovať svojim dobročinnými projektom. Jeho hovorkyňa uviedla, že Gatesov odchod zo správnej rady nemá s vyšetrovaním nič spoločné.

Skryť Vypnúť reklamu

Členovia predstavenstva si na konci roka 2019 najali právnickú firmu, ktorá mala preveriť informácie v liste od jednej zamestnankyne Microsoftu.

Tá tvrdila, že udržiavala s Gatesom niekoľkoročný sexuálny vzťah.

Niektorí členovia predstavenstva pri vyšetrovaní došli k záveru, že by Gates už nemal v Microsofte zastávať vedúcu pozíciu.

Podľa WSJ sa chceli vyhnúť škandálu u jedného z popredných činiteľov spoločnosti, ktorý by v médiách silne rezonoval kvôli práve sa rodiacemu hnutiu MeToo.

Zakladateľ a dlhoročný šéf Microsoftu potom rezignoval ešte predtým, než predstavenstvo prijalo vo veci oficiálne rozhodnutie, tvrdia zdroje.

Microsoft vo vyhlásení uviedol, že v roku 2019 dostal informáciu, že sa Gates snažil "v roku 2000 začať intímny vzťah so zamestnankyňou firmy".

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť potom dodala, že záležitosť preverovala tretia firma, a že Microsoft pri vyšetrovaní svoju zamestnankyňu podporoval.

"Takmer pred 20 rokmi začal románik, ktorý skončil priateľsky," povedala Gatesova hovorkyňa s tým, že Gatesov odchod z predstavenstva so záležitosťou nesúvisel.

"(Gates) dával už niekoľko rokov predtým najavo úmysel tráviť viac času filantropiou," dodala.

Gates odstúpil z riadiaceho orgánu Microsoftu v marci minulého roka, len tri mesiace po tom, čo ho na toto miesto znovu zvolilo valné zhromaždenie.

Vo vyjadrení vtedy uviedol, že sa chce venovať verejnoprospešným projektom, a že bude naďalej slúžiť ako technologický poradca terajšieho generálneho riaditeľa, ktorým je Satya Nadella.

V rovnaký deň tiež odišiel z predstavenstva investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway miliardára a filantropa Warrena Buffetta.

Skryť Vypnúť reklamu

Šesťdesiatpäťročný Gates s manželkou Melindou začiatkom mája oznámili, že sa po 27 rokoch rozvádzajú.

V spoločnom vyhlásení potom na twitteri oznámili, že "v ďalšej životnej etape už nemôžu spoločne rásť ako pár".

V súdnej žiadosti o rozvod uviedli, že ich manželstvo je "nenávratne rozbité".

Podľa WSJ pracovala Gatesová na rozdelení manželstva s niekoľkými právnymi firmami najmenej od roku 2019, pár však doteraz neuviedol, čo konkrétne ich k rozvodu priviedlo.

Jednou z obáv Gatesovej boli podľa WSJ vzťahy jej manžela s finančníkom Jeffreym Epstein.

Ten v auguste 2019 spáchal vo väzení samovraždu, nedlho potom, čo bol zatknutý kvôli podozreniam zo sexuálnych zločinov.

Gates vo vyjadrení v roku 2019 uviedol, že sa s Epsteinom stretol kvôli svojim dobročinnými projektom, a že schôdzku ľutuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Gates, ktorý patrí k najbohatším ľuďom na svete, firmu Microsoft spoluzaložil v roku 1975 a do roku 2000 bol jej šéfom.

Tamojšie softvérové ​​oddelenia riadil do roku 2006 a predsedom predstavenstva bol do roku 2014.

V posledných rokoch bol radovým členom predstavenstva a technologickým poradcom terajšieho šéfa Nadella aj napriek tomu, že sa čoraz viac sústredil na prevádzku charitatívnej nadácie, ktorú vedie spoločne so svojou manželkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 6 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 11 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 9 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 13 h