SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Alan M. Dershowitz: Chauvin si zaslúži spravodlivý proces, nie lynčujúci dav

Spravodlivý proces je pre každého obžalovaného nemožný, keď je za dverami nepriateľský dav pripravený rozpútať násilie, v prípade, že porota rozhodne, že obžalovaný je nevinný.

Dav protestujúci pred súdom v Minneapolise.Dav protestujúci pred súdom v Minneapolise. (Zdroj: SITA/AP)

"Veľmi vážne pochybujem, že obžalovaný ... mal riadny súdny proces ... pretože sa súdne pojednávanie konalo počas nepriateľských demonštrácií a za prítomnosti rozvášneného davu, ktorý bol podľa predsedajúceho sudcu pripravený rozpútať násilie, ak by obžalovaný nebol uznaný vinným."

Nie, toto som nenapísal ako sťažnosť na to, že súdny proces s Derekom Chauvinom v roku 2021 nebol spravodlivý, píše Alan M. Dershowitz v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Toto napísal slávny právnik Oliver Wendell Holmes popisujúci proces s Leo Frankom, Židom usvedčeným z vraždy v roku 1913, ktorý bol nakoniec zlynčovaný rozzúreným davom - v ktorom boli prítomní aj miestni prominentní činovníci - po tom, čo guvernér štátu zmenil Frankov trest z trestu smrti na doživotie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Scéna, ktorú sme videli v Minneapolise, kde kongresmanka Maxine Waters a ďalší aktivisti sa vyhrážali násilím, ak nebude vynesený výrok o vine, sa odohrávala po celé generácie najmä, ale nie výlučne, na juhu USA.

Najvyšší súd USA napríklad v roku 1966 zvrátil odsúdenie Dr. Sama Shepparda súdom v Ohiu, sčasti preto, že sudca porotu neizoloval a nezabránil tak jej ovplyvňovaniu vonkajšími tlakmi.

Počas riadneho súdneho procesu nezáleží na tom, či je dav vonku dobrý alebo zlý, čierny alebo biely a či má zlé alebo dobré úmysly.

Nezáleží samozrejme ani na tom, či je obžalovaný vinný, nevinný alebo niečo medzi tým.

Oliver Wendell Holmes správne zdôraznil, že spravodlivý proces je pre každého obžalovaného nemožný, keď je za dverami nepriateľský dav pripravený rozpútať násilie, v prípade, že porota rozhodne, že obžalovaný je nevinný.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci policajní šéfovia a starostovia veľkých miest pochopili, že neodsúdenie Dereka Chauvina za vraždu Georgea Floyda bude mať za následok pouličné demonštrácie a možno aj rozsiahle násilnosti.

Spolu s prezidentom USA sa pochopiteľne modlili za správny verdikt - ktorý definovali ako odsúdenie za vraždu bez ohľadu na to, či to dôkazy podporujú, hoci dôkazy evidentne podporovali skôr odsúdenie za zabitie.

Rovnako ako Oliver Wendell Holmes by mal každý Američan "veľmi vážne pochybovať", či mal Derek Chauvin "riadny právny proces".

Možno sa previnil prinajmenšom zabitím, ale súdny proces, v ktorom bol odsúdený, bol fatálne chybný, rovnako ako v prípade Lea Franka, Sama Shepparda a ďalších.

Ak by obžalovaný bol černoch a davy belochov by požadovali usvedčenie z viny, tak by ACLU (American Civil Liberties Union, Americký zväz pre občianske slobody) rozhodne vehementne žiadala nový súdny proces.

SkryťVypnúť reklamu

ACLU však už nejaký čas nie je neutrálnou organizáciou obhajujúcou občianske slobody.

ACLU sa stala zideologizovanou "woke" klakou, ktorá bojuje za riadny proces pre "mňa, ale už nie pre teba."

Skutoční aktivisti obhajujúci občianske slobody, ktorí budú požadovať riadny proces pre všetkých, vrátane vinných policajtov, musia teraz prevziať pochodeň úsilia o obranu občianskych práv tam, kde ACLU skončila.

Oliver Wendell Holmes správne vyjadril svoje vážne pochybnosti o riadnom súdnom pojednávaní a rovnaké pochybnosti ste oprávnení vyjadriť tiež vy, bez ohľadu na to, či máte negatívne pocity voči Chauvinovi a bez ohľadu na to, čo ukázala videonahrávka jeho počínania.

Či už je vinný, alebo nie, Derek Chauvin musí byť postavený pred nový súdny proces, pri ktorom bude porota odlúčená od okolitého sveta, ako to malo byť hneď od začiatku tohto procesu.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna náhradná porotkyňa sa úprimne priznala, že mala "zmiešané pocity" ohľadom svojej povinnosti zasadnúť v porote kvôli obavám o "sklamanie" buď jednej, alebo druhej strany a kvôli riziku "pouličných výtržností".

Neexistuje žiadny dôvod domnievať sa, že si porotcovia, ktorí v skutočnosti rozhodli o osude Dereka Chauvina a pritom neboli izolovaní, také obavy nepripustili.

Odvolacie súdy by mali tento súdny prípad použiť na stanovenie jasného pravidla, podľa ktorého musia byť porotcovia vo všetkých rasovo citlivých prípadoch, keď sa pouličné davy vyhrážajú násilím v prípade verdiktu obmedzenej viny alebo neviny, vždy počas celého procesu izolovaní.

Týmto spôsobom budú mať protestujúci právo zaručené prvým dodatkom požadovať odsúdenie a obžalovaný bude mať zachované svoje ústavné právo na riadny proces a porotu, ktorá protestujúcimi nebude ovplyvnená.

SkryťVypnúť reklamu

Ak porotcovia nie sú izolovaní, tak legitímne protesty cudzích osôb zamietnu obžalovanému jeho rovnako legitímne právo na spravodlivý proces.

A to je podľa ústavy USA neprijateľné.

Alan M. Dershowitz je emeritný držiteľ profesúry Felixa Frankfurtera na Harvard Law School, autor knihy "Guilt by Accusation: The Challenge of Proving Innocence in the Age of #MeToo" (Skyhorse Publishing, 2019) a spolupracovník Gatestone Institute sponzorovaný Charitatívnou nadáciou Jacka Rotha. Na Spotify, Apple a YouTube môžete sledovať jeho nový videokanál "The Dershow".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu