SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Strana SaS si podľa Matoviča berie za rukojemníkov ľudí a firmy

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

Matovič je znovu v spore so Sulíkom.Matovič je znovu v spore so Sulíkom. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Koaličná Sloboda a Solidarita (SaS) si podľa ministra financií Igora Matoviča berie ľudí a firmy za rukojemníkov.

Na utorňajšom brífingu tak expremiér reagoval na neochotu strany podporiť návrh novely zákona o štátnom rozpočte, ktorým by sa mali zvýšiť výdavky štátneho rozpočtu.

V spore medzi rezortom financií a stranou SaS ide podľa neho o to, že predseda finančného parlamentného výboru Marián Viskupič a minister hospodárstva Richard Sulík predložili na koaličnej rade návrhy na zmenu položiek navrhnutých ministerstvom financií.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o 14 konkrétnych bodov, ktoré sú podľa Matoviča v tomto spore kľúčové.

Ako uviedol šéf rezortu financií, ministerstvo do novely zákona o štátnom rozpočte navrhuje zahrnúť 157 mil. eur na pomoc reštauráciám a cestovnému ruchu. Koaličná strana SaS tvrdí, že im stačí o 37 mil. menej.

Dotácie na nájomné, ktoré vypláca ministerstvo hospodárstva, odporúča SaS skrátiť z 20 mil. eur na 10 mil. eur.

Záruky na úvery navrhuje koaličný partner úplne zrušiť.

Pri návrhu na dofinancovanie potrieb Sociálnej poisťovne v súvislosti s COVIDom strana hovorí, že namiesto 110 mil. eur stačí 55 mil. eur.

Na výpadky príjmov subjektov verejnej správy nenavrhuje SaS žiadnu pomoc, rovnako kráti odchodné policajtom.

Rezerva rozpočtu by sa podľa nich mala znížiť o 300 mil. eur.

„SaS hovorí, že COVID oddelenia, ktoré sú vytvorené v nemocniciach, nepotrebujú 22 mil. eur,“ povedal minister financií.

Skryť Vypnúť reklamu

Z položky pandemický rodičovský by sa mala podľa strany znížiť suma o 15 mil. eur.

„Zvýšenie PN a OČR z dôvodu COVIDu na 100 % stojí 15 mil. eur, SaS hovorí, že nie,“ vymenúval ďalšie položky Matovič.

SaS podľa neho tiež navrhuje ušetriť na vakcínach od Pfizeru 30 mil. eur, zaplatiť by to mohli podľa nej zdravotné poisťovne.

Je tiež proti tomu, aby štát nakúpil liek Regeron, čo má ušetriť 11 mil. eur.

Pri SOS dotáciách SaS hovorí o znížení z 30 mil. eur na 10 mil. eur.

Nakoniec strana navrhuje znížiť COVID rezervu o 300 mil. eur, teda na nulu.

„Náš koaličný partner hovorí, že tlačidlom na vláde alebo v parlamente vieme vypnúť COVID. Rezerva na COVID na celý zvyšok roka na úrovni nula. Amaterizmus, aký som v živote nevidel,“ zhodnotil minister financií.

Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek poukázal na to, že mnohé z položiek, ktoré v návrhu novely zákona o štátnom rozpočte predložilo ministerstvo financií, schválila vláda, niektoré parlament.

Skryť Vypnúť reklamu

SaS: Zavádzajúce, vytrhnuté

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje Matovičove vystúpenie za zavádzajúce a tvrdí, že namiesto konštruktívnej a internej diskusie o navýšení štátneho rozpočtu, si Igor Matovič opäť našiel nepriateľa.

„Od začiatku sme pripravení rokovať o potrebe navýšenia štátneho rozpočtu. Mrzí nás však, že Igor Matovič nepočúval naše argumenty a vytiahol verejne len niektoré čísla,“ hovorí predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

Každé okresanie jednotlivých položiek vedia podľa jeho slov vysvetliť a vydokladovať.

„Ak je v tabuľke mínus milión eur, neznamená to, že milión eur nemôžeme nájsť inde. Bohužiaľ, toto minister financií zjavne nechápe. Napríklad spomínal, že nechceme zaplatiť spoločnosti Pfizer. Považujeme to za absolútny výmysel. Naopak, toto nijako nespochybňujeme, avšak mali sme návrh, aby časť financií pre vakcíny bola hradená zo zdravotného poistenia. A nikto nechce brať ľuďom pandemické ošetrovné, ale financie sa dajú na to nájsť v rozpočte sociálnej poisťovne,“ uviedol Viskupič.

Predstavitelia strany SaS sú preto ochotní vysvetliť ministerstvu financií každú jednu položku, z ktorej vieme ušetriť na úkor deficitu a naopak nájsť na ňu zdroje inde.

Skryť Vypnúť reklamu

„Igor Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie, milióny eur MOM-kám či ktoré bude stáť naše deti nezodpovedné zadlžovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme. Dlhy, ktoré máme následne kryť zvyšovaním DPH, na ktoré doplatia všetci občania Slovenska, nikdy nepodporíme,“ uzavrel predseda SaS Richard Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 4 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 6 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 7 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 9 h