SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Policajti či hasiči sa o sociálne zabezpečenie nemusia obávať, tvrdí minister vnútra

Nemá sa siahať na odchodné ani nič meniť v zákone.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Policajti, hasiči či horskí záchranári sa nemusia obávať straty zákonných nárokov vyplývajúcich z osobitného systému výsluhového zabezpečenia, nárokov na vyplatenie odchodného či iných benefitov.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) to uviedol v reakcii na medializované návrhy zmien v štátnom rozpočte.

"Naše stanovisko bolo od začiatku jasné – k atraktivite týchto povolaní právom patrí aj osobitný systém ich výsluhového zabezpečenia a my jeho stabilizáciu garantujeme. Vyplýva to aj z Programového vyhlásenia vlády SR na obdobie rokov 2020 - 2024. Rád by som pripomenul, že toto programové vyhlásenie podporila aj strana Sloboda a solidarita, preto nerozumieme jej súčasnému postoju a zároveň vnímame jej návrh na zmenu novely zákona o štátnom rozpočte ako neadekvátny,“ vyhlásil minister vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Mikulec pripomenul, že medzi priority vedenia ministerstva vnútra patrí navrátenie dôvery a spoločenského statusu policajta, čo sú najkľúčovejšie aspekty na zatraktívnenie policajného povolania. Platí to aj pre príslušníkov záchranných zborov pôsobiacich v rezorte.

"Záleží nám aj na zachovaní sociálnych istôt týchto zložiek," deklaroval.

Osobitný systém sociálneho zabezpečenia je podľa neho právom neodmysliteľnou súčasťou práce týchto povolaní.

Pochybnosti vyvrátil aj prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

"Chcem ubezpečiť všetkých policajtov, že nebolo žiadne rokovanie, a bol som ubezpečený ministrom vnútra Romanom Mikulcom, že ani na politickej úrovni, na ktorom by došlo k diskusii o sociálnom zabezpečení policajtov," potvrdil na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemá sa siahať na odchodné ani nič meniť v zákone.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) v utorok (18. 5.) informoval, že SaS navrhlo v rámci úprav v štátnom rozpočte aj úspory vo výške 30 miliónov eur na odchodnom pre policajtov.

Predstavitelia SaS považujú výroky Matoviča za zavádzajúce. Deklarujú, že sú ochotní vysvetliť ministerstvu financií každú jednu položku, z ktorej sa dá ušetriť na úkor deficitu a, naopak, nájsť na ňu zdroje inde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 9 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 16 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 16 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu