SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Strana SaS nie je proti navýšeniu rozpočtu, pandémia narobila škody

Aktuálny návrh na zvýšenie výdavkov však podľa SaS zahŕňa rôzne nepandemické položky, ktoré tam podľa Sulíka nemajú čo robiť. A Matovičova práca „stojí“, pretože chodí na rôzne služobné cesty, ktoré ani nespadajú do kompetencií ministra financií.

Predseda SaS Richard Sulík.Predseda SaS Richard Sulík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Strana SaS nie je proti navýšeniu rozpočtu. Na stredajšej tlačovej konferencii to zopakoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Pandémia totiž podľa neho spôsobila omnoho viac škôd, než predpokladali. Rozpočet je nutné podľa Sulíka upraviť, a teda navýšiť deficit a dlhy.

Strana súhlasí, aby všetky položky týkajúce sa pandémie boli predmetom navýšenia, ale majú ďalšie otázky, na ktoré nedostali zatiaľ odpoveď.

Nevyhnutným minimom je suma 1,626 mld. eur

Sulík doteraz nevie, na čo a či sa vôbec minula jedna miliarda eur, doteraz rozpočtovaná na COVID-19 v aktuálnom štátnom rozpočte.

Skryť Vypnúť reklamu

Nevyhnutným minimom zvýšenia deficitu rozpočtu je podľa jeho slov suma 1,626 miliardy eur.

"My sme v (súčasne platnom) rozpočte schválili nejakú rezervu vo výške jednej miliard eur, bez určenia, len s tým, že prostriedky budú použité na riešenie krízy. Dodnes som však nevidel zoznam, ako sa tá jedna miliarda eur minula. Mám však za to, že práve v tej jednej miliarde sa nachádzajú položky ako napríklad 26 miliónov eur pre zamestnancov a firmy kultúrneho priemyslu," priblížil predseda SaS.

Podľa Sulíka nie je pravdivé tvrdenie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), že SaS si "zobrala firmy a občanov za rukojemníkov".

SaS nie je podľa neho principiálne proti zvýšeniu dlhu.

"Rozumieme, že je nutné tento rozpočet upraviť, zvýšiť deficit. Súhlasíme so zvýšením dlhu. Súhlasíme s tým, aby všetky položky, ktoré sa týkajú priamo covidu, pandémie, kompenzácií, vakcín aj testovania, aby toto bolo predmetom zvýšenia. Máme však otázky," zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

V návrhu zvýšenia deficitu rozpočtu sú podľa neho jednak položky, voči ktorým strana SaS nemá námietky.

"Druhý typ sú položky, u ktorých požaduje SaS vysvetlenie, napríklad pre ich neprimeranú výšku. Tretím typom sú položky, ktoré do zvýšenia dlhu nepatria," vysvetlil.

Ako príklad uviedol vysielací čas v RTVS v rámci osvety ľuďom v čase pandémie v tisícoch eur alebo požiadavky na dofinancovanie slovenských železníc.

"Chceme o tom diskutovať, diskusia musí byť poctivá a bude potrebovať nejaký čas. Keď tento čas ubehne, vieme sa vyjadriť, s čím súhlasíme, s čím nesúhlasíme. Typovo súhlasíme so všetkým, čo súvisí s covidom. Potom vieme našim koaličným partnerom oznámiť, že s takouto sumou budeme súhlasiť," podčiarkol predseda SaS.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda schválila novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorou sa majú navýšiť výdavky štátneho rozpočtu o 3,4 mld. eur.

Táto suma je však podľa Sulíka privysoká a treba podrobne zvážiť všetky položky. Pretože je podľa neho logické, že by sme sa mali prikryť takou perinou, na akú máme a pri vytváraní ďalších dlhov by sme mali byť obozretní.

„Vlani sme podporili navýšenie rozpočtu, lebo prišla kríza, s ktorou nikto nerátal,“ pokračoval Sulík.

Svoje výhrady pritom predstavil aj v pondelok na koaličnej rade. No Igor Matovič si v utorok podľa ministra hospodárstva neodpustil tlačovú konferenciu s osobnými útokmi na jeho osobu a aj na rodinu.

Podľa Sulíka Matovičova práca „stojí“, pretože chodí na rôzne služobné cesty, ktoré ani nespadajú do kompetencií ministra financií.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvýšenie výdavkov v parlamente tak nepredstavil Matovič, ale jeho zástupca.

Sulík ešte po rokovaní vlády skonštatoval, že už je unavený z doťahovania s Igorom Matovičom, avšak zároveň doplnil, že ich strana vládu nepoloží.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richard Sulík.

Sulík tiež povedal, že je pripravený sa staviť, že ak budú voľby v riadnom termíne, tak Pellegrini nebude ich víťazom.


TASR 2 h
Ilustračná fotografia.

Chorvátsko zaradilo Slovensko medzi zelené krajiny. Po novom stačí iba občiansky preukaz alebo pas.


4 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 52-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod jedno percento.


8 h
Českí policajti na hraniciach kontrolujú slovenské formuláre.

„A to je kontrola hraníc, karanténa, testovanie a trasovanie. Ak to nebudeme riešiť, tak ochorení zasa pribudne. Vírus nemá cez leto dovolenku ako my. Vidíme, v akej situácii je Veľká Británia, Španielsko a Portugalsko,“ zdôraznil.


TASR 6 h