SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Blinken aj Lavrov na prvom stretnutí vyzývali na spoluprácu USA s Ruskom

Blinken vyjadril Lavrovovi "hlboké obavy" z ruských vojakov na hranici Ukrajiny.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a šéf americkej diplomacie Antony Blinken.Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a šéf americkej diplomacie Antony Blinken. (Zdroj: SITA/AP)

REYKJAVÍK - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov aj šéf americkej diplomacie Antony Blinken vyzývali v stredu na spoluprácu medzi Moskvou a Washingtonom.

Ich rozhovory boli prvými na vysokej úrovni medzi oboma krajinami od nástupu Joea Bidena do prezidentského úradu USA, uviedla tlačová agentúra AFP.

Osobné stretnutie oboch ministrov sa konalo popri zasadnutiu Arktickej rady na Islande.

Blinken povedal Lavrovovi, že Washington sa snaží o spoluprácu s Ruskom, ale bude reagovať na akúkoľvek jeho agresiu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak bude Rusko voči nám, našom partnerom, našim spojencom konať agresívne, zareagujeme na to," uviedol americký minister zahraničných vecí.

"Snažíme sa o predvídateľné, stabilné vzťahy s Ruskom, ktoré sú podľa nášho názoru dobré pre náš ľud, dobré pre ruský ľud a aj dobré pre svet," dodal Blinken.

"Hlboké obavy" z ruských vojakov na hranici Ukrajiny

Blinken vyjadril "hlboké obavy" Washingtonu nad prítomnosťou ruských vojakov zhromaždených pri ukrajinskej hranici aj napriek tomu, že Moskva oznámila ich stiahnutie.

Vyjadril aj obavy USA aj nad zdravotným stavom uväzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného a nad "potláčaním" opozičných organizácií, uviedol vo vyhlásení hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Lavrov však ocenil stredajšie rozhovory s Blinkenom ako "konštruktívne" a "užitočné". Dodal, že obe strany chápu potrebu napraviť vzájomné vzťahy Moskvy a Washingtonu.

"Rozhovory sa mi zdali konštruktívne," citovali ruské štátne tlačové agentúry Lavrova, ktorý takto ohodnotil diskusiu s Blinkenom.

Išlo o prvé rozhovory na vysokej úrovni medzi oboma krajinami od nástupu Joea Bidena do Bieleho domu.

"Obe strany chápu potrebu prekonať nezdravú situáciu vo vzťahoch Moskvy a Washingtonu," povedal Lavrov novinárom po stretnutí s Blinkenom.

Biden od prevzatia Bieleho domu v januári zaujal proti Rusku nekompromisný postoj a zašiel až tak ďaleko, že ruského prezidenta Vladimira Putina označil za "zabijaka" - čo bol ostrý protiklad k jeho predchodcovi Donaldovi Trumpovi, ktorý bol obviňovaný z určitej samoľúbej spokojnosti s ruským prezidentom, píše AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Objavili sa však náznaky, že obe strany sa teraz usilujú o vzájomné zmierenie.

Lavrov v stredu vyhlásil, že vo vzťahoch oboch krajín sa objavilo "mnoho nánosov" a odstrániť ich nie je jednoduché.

"Ale cítil som odhodlanie Antonyho Blinkena a jeho tímu odstrániť ich. Myslím si, že rozhovory boli užitočné," doplnil Lavrov s tým, že obe strany budú takisto riešiť obnovenie fungovania americkej a ruskej diplomatickej misie po vzájomnom vyhostení diplomatov.

Obe strany budú podľa slov Lavrova naďalej spoločne postupovať v riešení tých regionálnych konfliktov, kde sa americké a ruské záujmy prekrývajú.

Lavrov a Blinken diskutovali aj o návrhu Washingtonu zorganizovať samit ruského a amerického prezidenta, pravdepodobne v júni.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku reportérov, či Rusko oficiálne so samitom Bidena a Putina súhlasilo, Lavrov neodpovedal.

Povedal však, že obaja sa dohodli, že pripravia návrhy na samit na top úrovni, ktorý sa bude zaoberať strategickou stabilitou.

Moskva podľa Lavrova navrhuje začať široký dialóg s USA o strategickej stabilite a Blinken to neodmietol. "Ale ešte na tom musia popracovať experti," dodal Lavrov.

"Sme ochotní diskutovať o všetkých záležitostiach bez výnimky, ak budeme tieto diskusie vnímať ako poctivé a založené na vzájomnej dôvere," povedal Lavrov Blinkenovi.

"Našou úlohou je stanoviť si, ako budeme tieto vzťahy budovať ďalej," zdôraznil Lavrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu