SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Štát za nájdenie infikovaného platí aj desaťtisíce eur

Na začiatku mája štát minul rekordných 75-tisíc eur, aby v Nitre odhalili jeden pozitívny prípad. financie od štátu boli nastavené relatívne štedro, kontrola však už slabšie.

Mobilné odberové miesto. Ilustračné foto.Mobilné odberové miesto. Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Štát za nájdenie infikovaného platí v týchto dňoch aj desaťtisíce eur.

Prepočty Nadácie Zastavme korupciu ukazujú, že zatiaľ čo vo februári nás stálo „vytestovanie“ jedného pozitívneho prípadu v priemere 932 eur, v apríli to už bolo takmer 4 700 eur.

Májové čísla sa za niektoré okresy pohybujú dokonca v desaťtisícoch eur.

Napríklad v Nitre, kde funguje najviac mobilných odberových miest (MOM), konkrétne 23, vyšlo odhalenie jedného pozitívneho prípadu na začiatku mája štát hrubým prepočtom 75-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto cene sú zohľadnené platby ministerstva pre MOM aj náklady na antigénové testy.

Nadácia pri analýze fungovania MOM tiež zistila, že financie od štátu boli nastavené relatívne štedro, kontrola však už slabšie. Na kontrolu odberových miest sa od začiatku nemyslelo a neboli na ňu vyčlenené kapacity.

Mesačná odmena za MOM dosahuje 26 až 30-tisíc eur, čo k tomuto projektu prilákalo aj viacero špekulantov.

„Zjavne unáhlená príprava podmienok pre odberné miesta umožnila, že sa na systéme priživilo aj viacero podozrivých subjektov, ktoré sa snažili z odberných miest vytlačiť čo najviac peňazí na úkor kvality testovania,“ konštatovala Xénia Makarová z nadácie.

Veľký problém vidia aj v nedostatočnom vyhodnocovaní činnosti odberných miest.

„Pri stále vysokých výdavkoch na odberné miesta a viditeľne klesajúcom počte odchytených pozitívnych prípadov je na mieste otázka, prečo toto stále drahšie testovanie fungovalo tak dlho,“ dodal Martin Suchý z nadácie.

Celkovo nás len prevádzka MOM od konca roka podľa prepočtov nadácie vyšla na viac ako 110 miliónov eur. V cene však nie sú zahrnuté testy a ďalšie položky spojené s plošným testovaním.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pre porovnanie, rovnakú sumu spotrebuje za celý rok na všetky svoje potreby tretie najväčšie slovenské mesto Prešov,“ uzavrela Nadácia Zastavme korupciu.

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej bol systém MOM určený všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa zákona, ktorí za stanovených podmienok prejavili záujem zriadiť a prevádzkovať takéto miesto.

Ministerstvo podľa nej uzatvorilo zmluvu o spolupráci s každým poskytovateľom, ktorý súhlasil so stanovenými zmluvnými podmienkami spolupráce a splnil podmienky uvedené vo výzve.

Na margo kontrol hovorkyňa uviedla, že na mieste MOM ich vykonali poverení pracovníci do 14. mája približne 380. Iniciovali ich v drvivej väčšine samotní poverení pracovníci, zároveň prišlo aj niekoľko stoviek podnetov od obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pokuty boli udelené spolu v 61 prípadoch a v celkovej sume 19-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa v reakcii tvrdenia nadácie Zastavme korupciu.

Zároveň dodala, že pri kontrolách sa zväčša nepotvrdili skutočnosti uvádzané v podaniach od obyvateľov.

Zoznam nákladových položiek materiálov, ktorými musí byť vybavené každé AG MOM sa podľa Eliášovej spracoval na základe vyhlášky ministerstva. Na každú položku sa zrealizoval internetový prieskum trhu.

V prípade položiek, ktorých ceny nie sú voľne dostupné, sa použili informácie dostupné z plošného testovania.

„Personálne náklady boli vyčíslené odborom poisťovníctva a cenotvorby Ministerstva zdravotníctva SR podľa požiadaviek novelizovanej vyhlášky, to je prítomnosť päť osôb počas ôsmich hodín v pracovné dni,“ vysvetlila hovorkyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre účely kalkulácie sa podľa jej slov započítali hodnoty superhrubej mzdy kvalifikácií strednej náročnosti minimálneho personálneho zabezpečenia.

„Náklady, na základe ktorých bola spracovaná kalkulácia, predstavujú objektívne náklady akéhokoľvek prevádzkovateľa, pričom hospodárnosť kalkulácie bola založená na prieskume trhu materiálových položiek a exaktnom vypočítaní mzdových nákladov na potrebný personál podľa vyhlášky,“ uzavrela Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 7 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 12 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 11 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 14 h