SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Traja virológovia z Wu-chanu skončili v čase vypuknutia epidémie v nemocnici

Tieto informácie dodávajú na váhe volaniu po rozsiahlejšom vyšetrení, či vírus spôsobujúci chorobu covid-19 neunikol z laboratória.

Čínski zdravotníci pred stretnutím s delegáciou Svetovej zdravotníckej organizácie vo Wu-chane.Čínski zdravotníci pred stretnutím s delegáciou Svetovej zdravotníckej organizácie vo Wu-chane. (Zdroj: SITA/AP)

PEKING - Trojica výskumníkov wu-chanského virologického inštitútu bola v novembri 2019 v nemocničnej starostlivosti.

S odvolaním sa na doteraz nezverejnené informácie tajných služieb o tom v nedeľu písal americký denník Wall Street Journal.

Hospitalizácia sa datuje do doby pár mesiacov predtým, než Čína oficiálne informovala o Koronavirové epidémii, ktorá prepukla práve v meste Wu-chan.

Peking informáciu WSJ poprel, píše server idnes.cz.

Report spravodajcov podľa Wall Street Journalu (WSJ) rozširuje poznatky o tom, ako niekoľko výskumníkov z inštitúcie študujúcej koronavírusy a iné patogény ochorelo "symptómami podobnými covidu-19 a ďalších sezónnych chorôb".

Skryť Vypnúť reklamu

Americký denník napísal, že správa spravodajských služieb poskytuje nové podrobnosti o počte zasiahnutých výskumníkov, o dobe ochorenia a o ich návštevách nemocnice.

Tieto informácie podľa WSJ dodávajú na váhe volaniu po rozsiahlejšom vyšetrení, či vírus spôsobujúci chorobu covid-19 neunikol z laboratória.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čao Li-ťien vyhlásil, že správa o ochorení troch zamestnancov wuchanského virologického inštitútu je "úplne nepravdivá".

"Spojené štáty pokračujú vo zveličovaní teórie o úniku vírusu z laboratória," uviedol.

Správa sa objavila pred konaním rozhodovacieho orgánu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Prebrať má ďalšie fázy vyšetrovania pôvodu covidu-19.

Predstavitelia WHO vyslovili rôzne názory na to, za ako dôveryhodné a podložené považujú zistení denníka a nové informácie. Zhodli sa, že treba prípad dôkladne preveriť.

Skryť Vypnúť reklamu

"Informácie, ktoré sme dostali, boli veľmi kvalitné a presné. Čo však neuvádzali, bola presná príčina ochorenia výskumníkov," povedal jeden zo zástupcov, ktorý dôkazy označil za silné.

Vrchná expertka virologického inštitútu na koronavírusy od netopierov Ši Zhengli poprela, že by vírus unikol z jej laboratória. Tímu vedcov WHO povedala, že testy všetkých zamestnancov z jej skupiny boli negatívne.

Holandská viroložka Marion Koopmansová už v marci hovorila o prepuknutí choroby u vedcov na jeseň roku 2019, pripisovala to však obvyklým ochoreniam.

"Boli to ojedinelé prípady, nič nevyčnievalo z normálu," uviedla.

Naopak David Asher, ktorý vo veci viedol vyšetrovací oddiel amerického ministerstva zahraničia, spochybnil možnosť ochorenia bežnou chrípkou.

Skryť Vypnúť reklamu

"V tak vysoko zabezpečených podmienkach je nepravdepodobné, že by ich nejaká obvyklá choroba poslala do nemocnice, navyše všetky v rovnakom čase," vyjadril sa.

WSJ podotkol, že v Číne býva zvykom zamieriť pri chorobe rovno do nemocnice, väčšinou kvôli lepšej starostlivosti. Covid-19 aj chrípka navyše zdieľa rad príznakov.

Hovorcyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) podľa agentúry Reuters uistila, že americká vláda spoločne s WHO a ďalšími členskými štátmi podporuje expertné skúmanie pôvodu koronavírusu, "bez zasahovania alebo politizácie".

Hovorkyňa pripustila, že administratíva prezidenta Joea Bidena si naďalej kladie "závažné otázky týkajúce prvých dní pandémie covidu-19, vrátane jej pôvodu v Čínskej ľudovej republike".

Skryť Vypnúť reklamu

Špekulácie Američanov, hovorí Čína

Čína variantu pôvodu vírusu v laboratóriu opakovane odmieta. Tamojší minister zahraničia sa v nedeľu odvolával na februárovú správu expertov WHO, podľa ktorých bola možnosť takéhoto úniku nepravdepodobná.

"To Spojené štáty americké sa stále snažia túto teóriu presadiť. Chcú naozaj zistiť pôvod, alebo len odviesť pozornosť," vyjadril sa.

Peking zároveň tvrdí, že vírus mohol vzniknúť úplne mimo Číny a vyzval WHO, aby preskúmala možnosť pôvodu nákazy v niekoľkých iných krajinách.

Ako jedno z miest uvádza vojenskú základňu Fort Detrick v americkom Marylande.

Wu-chanský virologický inštitút nezdieľal dáta, bezpečnostné ani laboratórne záznamy z výskumu netopierov, ktorí sú aktuálne považovaní za najpravdepodobnejší zdroj vírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu