KOŠICE – Ústavný súd SR na dnešnom zasadnutí pléna rozhodol, že 50-dňové moratórium na prieskumy pred voľbami, ktoré ešte v minulom volebnom období schválili poslanci NR SR, nie je v súlade s ústavou.
Návrh na ústavný súd podala prezidentka SR Zuzana Čaputová pred parlamentnými voľbami. Informovala o tom hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.
Predlženie moratória až na 50 dní iniciovali v parlamente krátko pred voľbami poslanci Smeru - SD.
Pôvodný zákon o volebnej kampani stanovoval 14-dňové moratórium. Prezidentka v podaní navrhla pozastaviť účinnosť ustanovenia z dôvodu možného ohrozenia základného práva všetkých oprávnených voličov na informácie.
Ústavný súd 18. decembra 2019 pozastavil účinnosť zákazu zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami a prijal návrh prezidentky na ďalšie konanie.
Prezidentka Zuzana Čaputová verdikt ÚS SR privítala. V tlačovej správe o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.
Hlava štátu predmetný zákon vetovala, pretože k nemu mala viacero výhrad. Bola presvedčená o tom, že príslušné ustanovenie je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou SR, napríklad s právom na informácie či právom na zhromažďovanie a šírenie informácií.
Schválená novela podľa Čaputovej potláčala politickú súťaž a bola aj v rozpore s princípom právnej istoty.
„Som rada, že ústavný súd uznal moje argumenty. Vo férovej politickej súťaží nie je žiaden dôvod upierať voličom informácie a prisvojiť si právo rozhodnúť o tom, čo majú brať pri svojom volebnom rozhodovaní do úvahy,“ uviedla prezidentka.
ÚS v ďalšom konaní rozhodne o ústavnosti referenda
Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť predmetu navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR.
Návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej v tejto veci v stredu prijal na ďalšie konanie.
Prezidentka sa na Ústavný súd obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende.
odmienka minimálneho počtu 350 000 podpisov bola podľa hlavy štátu splnená.
Hlava štátu deklarovala, že v prípade kladného stanoviska Ústavného súdu SR neplánuje využiť celú zostávajúcu časť lehoty, ktorú podľa ústavy má, a referendum vyhlási tak, aby sa mohlo konať ešte v septembri.
Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585 000 ľudí.
Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky s podpismi v Prezidentskom paláci 3. mája.
Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.
Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa aj SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie.
Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.
Viacerí predstavitelia koalície spochybnili ústavnosť navrhovanej referendovej otázky.