SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Biden žiada americkú spravodajskú komunitu, aby preskúmala pôvod ochorenia COVID-19

Šéf Bieleho domu uviedol, že nie sú k dispozícii dostatočné dôkazy na to, či koronavírus preskočil na človeka po kontakte s infikovaných zvieraťom alebo má laboratórny pôvod.

Americký prezident Joe Biden.Americký prezident Joe Biden. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden v stredu požiadal tamojšiu spravodajskú komunitu, aby „zdvojnásobila“ svoje úsilie pri vyšetrovaní pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Šéf Bieleho domu uviedol, že nie sú k dispozícii dostatočné dôkazy na to, či koronavírus preskočil na človeka po kontakte s infikovaných zvieraťom alebo má laboratórny pôvod.

Biden vo svojom vyhlásení uviedol, že väčšina spravodajskej komunity neverí, že existuje dostatok informácií na to, aby bolo možné vyhodnotiť, že niektoré z týchto tvrdení je pravdepodobnejšie ako to druhé.

Skryť Vypnúť reklamu

Nariadil americkým národným laboratóriám, aby pomohli pri vyšetrovaní, a zároveň vyzval Čínu, aby spolupracovala pri medzinárodných snahách o vyšetrenie pôvodu pandémie.

„Spojené štáty budú aj naďalej spolupracovať s rovnako zmýšľajúcimi partnermi po celom svete a budú vyvíjať tlak na Čínu, aby sa zúčastnila na úplnom a transparentnom medzinárodnom vyšetrovaní založenom na dôkazoch a poskytla prístup ku všetkým relevantným údajom a dôkazom,“ uviedol Biden.

Vzhľadom na odmietavý postoj čínskej vlády plne spolupracovať na medzinárodnom vyšetrovaní však Biden zdôraznil možnosť, že nikdy nebude možné dospieť k pevnému záveru o pôvode pandémie ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richard Sulík.

Sulík tiež povedal, že je pripravený sa staviť, že ak budú voľby v riadnom termíne, tak Pellegrini nebude ich víťazom.


TASR 15m
Ilustračná fotografia.

Chorvátsko zaradilo Slovensko medzi zelené krajiny. Po novom stačí iba občiansky preukaz alebo pas.


2 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 52-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod jedno percento.


6 h
Českí policajti na hraniciach kontrolujú slovenské formuláre.

„A to je kontrola hraníc, karanténa, testovanie a trasovanie. Ak to nebudeme riešiť, tak ochorení zasa pribudne. Vírus nemá cez leto dovolenku ako my. Vidíme, v akej situácii je Veľká Británia, Španielsko a Portugalsko,“ zdôraznil.


TASR 4 h