SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

V Berlíne položili základný kameň svätyne pre tri náboženstvá

Starosta Berlína uviedol, že "nenávisť, násilie, antisemitizmus, islamofóbia, rasizmus a podnecovanie k rasovej nenávisti nemajú miesto v našej spoločnosti".

Starosta Berlína Michael Müller.Starosta Berlína Michael Müller. (Zdroj: FB Michael Müller)

BERLÍN - Náboženskí predstavitelia a politici vo štvrtok v centre nemeckej metropoly Berlín položili základný kameň novej multireligióznej svätyne, ktorá má byť miestom stretávania sa pre kresťanov, židov i moslimov. Informuje o tom agentúra AFP.

"Táto myšlienka je väčšia ako samotná budova," povedal projektový riaditeľ Roland Stolte na slávnostnosti pri príležitosti začatia stavebných prác.

Ambiciózny projekt s názvom "House of One" (Dom jedného) vznikol ešte pred desiatimi rokmi a podľa plánov ho otvoria v roku 2025 na Ostrove múzeí (Museuminsel) v centre Berlína.

Skryť Vypnúť reklamu

Budova bude postavená na mieste, kde kedysi stál kostol, ktorý zdemolovali počas bývalého východonemeckého komunistického režimu, píše AFP.

Jeho súčasťou budú tri separátne miestnosti pre bohoslužby kresťanov, židov a moslimov.

Mešita, synagóga a protestantský kostol budú spojené rozsiahlou spoločenskou sálou určenou na spoločné podujatia a slávnosti.

"Tento krok je pre nás veľmi symbolický," uviedol imám budúcej mešity Kadir Sanci.

Multireligiózna budova bude podľa neho "miestom mieru a bezpečnosti" v čase, keď medzi židovskou a moslimskou komunitou v Berlíne stúplo napätie v dôsledku najnovšieho konfliktu na Blízkom východe.

Starosta Berlína Michael Müller na otváracej ceremónii uviedol, že "nenávisť, násilie, antisemitizmus, islamofóbia, rasizmus a podnecovanie k rasovej nenávisti nemajú miesto v našej spoločnosti".

Skryť Vypnúť reklamu

Imám, pastor a rabín odriekali krátke modlitby predtým, než boli do betónu zaliate symbolické predmety všetkých troch náboženstiev . Projekt bude podľa odhadov stáť zhruba 47 miliónov eur a je financovaný nemeckým štátom a mestom Berlín.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 7 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 12 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 10 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 14 h