SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Iránskeho režiséra rozštvrtili rodičia. V mene cti zavraždili pred rokmi aj dcéru a zaťa

Nad smrťou svojich detí pár nevyjadril absolútne žiadnu ľútosť, podľa svojej mienky totiž mali právo vraždiť. "Boli morálne veľmi poklesnutí," zdôvodnil otec.

Režisér so svojimi rodičmi pri premietaní jeho filmu.Režisér so svojimi rodičmi pri premietaní jeho filmu. (Zdroj: Twitter Tushar Kant Naik)

TEHERÁN - Takto si život svojho syna nepredstavovali. A tak ho zabili.

Iránom otriasol hrozný prípad vraždy filmového režiséra Babak Chorramdína.

Toho 16. mája našli rozštvrteného neďaleko Teheránu, píše server idnes.cz.

Rodičia sa k takzvanej vražde zo cti ihneď priznali s tým, že k nej mali svoje dôvody. Na povrch navyše vyplávalo, že pred rokmi zabili aj svoju dcéru. A ešte predtým svojho zaťa.

Ako nádejný režisér pred rokmi nakrútil film o mladom mužovi, ktorý sa kvôli kariére presťahuje do Londýna, ale čoskoro sa mu začne cnieť po rodičoch doma v Iráne, a tak premýšľa o návrate.

SkryťVypnúť reklamu

Na jednom z neskorších premietaní Babak Chorramdín priznal, že jeho dielo výrazne ovplyvnili jeho vlastné pocity.

Skoncoval preto s kariérou v Británii a vrátil sa k svojim najbližším. Mrazivým paradoxom je, že práve rukami otca a matky nakoniec zomrel strašnou smrťou a ani jeden z nich nad stratou syna nevyronil slzu. Svoj čin starostlivo naplánovali.

"Moja žena mu nasypala veľa práškov na spanie do jedla a keď syn čiastočne upadol do bezvedomia, dobodal som ho na smrť," priznal na súde Chorramdínov osemdesiatjedenročný otec Akbar.

Pridal aj detaily. K jedlu bolo kurča a podľa plánu sa ním mal syn otráviť už v piatok 14. mája. Lenže keď prišiel domov, nevečeral a šiel rovno spať.

Do kuchyne sa dostavil na druhý deň a lieky začali pôsobiť popoludní. Keď Babak odpadol, otec mu na hlavu nasadil igelitové vrecko a prikročil k samotnej vražde.

SkryťVypnúť reklamu

"Potom sme telo odniesli do kúpeľne, ale pretože sme ho nemohli dostať z domu, rozrezali sme Babaka nožom a mačetou na kusy. Tie sme zabalili a hodili ich do troch vriec na odpadky," pokračuje vrah.

Zakrvavené tašky potom pohodili do odpadkových košov na predmestí Teheránu, kde ich 16. mája našli svedkovia. Polícia po identifikácii 47-ročného muža zamierila do domu jeho rodičov, kde našla jasné stopy zločinu.

Obaja páchatelia sa k nemu okamžite priznali. Na syna boli naštvaní a vražde podľa otcových slov predchádzali početné hádky.

Chorramdín junior si po návrate do Iránu našiel prácu na jednej z tamojších univerzít a začal učiť film. Rodičom sa však nepáčilo, aký život priamo pred ich očami vedie.

Vadilo im, že sa z Londýna vrátil ako starý mládenec. Že si do domu vodí študentov a predovšetkým študentky. Získali dojem, že ich svojím správaním zahanbuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Môj syn bol single. Obťažoval nás, náš život bol v stávke. Ani deň sme neboli v bezpečí. Nadával a robil si, čo chcel," cituje otca server The Free Press Journal.

"Žiadal som ho, aby si zohnal svoje vlastné bývanie. Ale Babak odmietol. Povedal, že dom opustí jedine jeho mŕtvola. Občas nás bil. Chcel, aby sme sa o neho starali," pokračuje.

Krátko pred vraždou vraj synovi ponúkol, že predá auto a dá mu peniaze na to, aby sa mohol odsťahovať, píše server The National News. Babak to však znova odmietol.

Otec mu explicitne pohrozil, že pozná niekoho, kto vraždí pre peniaze.

"Babak sa usmial a povedal:, Nebuď hlúpy. Som Babak, nikto mi nič neurobí, ' " obhajuje sa.

"A tak sme sa jeho matka a ja rozhodli. Zbavili sme sa ho, aby nás nepripravil o našu povesť," dodáva hlava rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Tam však priznanie neskončilo. Babak nie je jediným dieťaťom, ktoré zniesol zo sveta.

Spolu s manželkou už pred tromi rokmi zabil svoju dcéru Arez. A pred desiatimi rokmi svojho zaťa.

Nad smrťou svojich detí pár nevyjadril absolútne žiadnu ľútosť, aj tu totiž dôchodcovia podľa svojej mienky mali právo vraždiť.

Tvrdí, že zať bol násilník a dcéra narkomanka.

"Nemám výčitky svedomia kvôli žiadnej z tých vrážd. Tí, ktorých som zabil, boli morálne veľmi poklesnutí," povedal otec podľa Rádia Slobodná Európa.

Tá uvádza, že sa Akbar Chorramdín zveril s túžbou zabiť aj dve preživšie deti. Zabránil mu v tom len fakt, že ho medzitým dopadla polícia.

"Nehľadiac na to, čo otec tvrdí, alebo netvrdí, je zrejmé, že polícia zanedbala svoje povinnosti, keď nevyšetrila osud tých dvoch nezvestných ľudí," napísal na Twitteri reportér Maziar Chosráví k prípadu, ktorý v posledných dňoch otriasa iránskou verejnosťou a náhľadom na stále rozšírené vraždy zo cti.

SkryťVypnúť reklamu

Za tú obom rodičom podľa iránskeho práva údajne hrozí maximálne desať rokov väzenia.

Trest smrti však ešte môžu dostať za najstaršiu vraždu - odpratanie násilníckeho zaťa - ak budú usvedčení aj z nej.

Polícia navyše podľa denníka The Guardian pátra, či rodine nechýbajú ešte nejaký ďalší člen.

"Uľavilo sa mi. V živote už nemám starosti," zveril sa otec podľa serveru Iranwire teheránskému súdu.

"Nie som vôbec smutná. Obrovsky som kvôli nim trpela. Môj manžel s tým prišiel a ja povedala:, Tak hej, '" vyjavila tiež matka zavraždených, Sedemdesiatštyriročný Irán Chorramdínová.

Keď jej manžel opúšťal súdnu sieň, zdvihol ruky k nebu a poďakoval Bohu za to, že syna zabil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu