SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Biden k rozpočtu: USA budú míňať ako za druhej svetovej vojny

Bidenov tím sa teraz snaží zvýšiť dane bohatým - a potom, ako upozorňujú The New York Times, na začiatku budúceho funkčného obdobia zvýšiť dane v podstate všetkým ostatným.

Americký prezident Joe Biden.Americký prezident Joe Biden. (Zdroj: TASR/AP)

WASHIGTON - Americký prezident Joe Biden sa chystá míňať také sumy peňazí, aké znesú porovnanie len so sumami vynaloženými za druhej svetovej vojny.

A k oznámenia si vybral i dobu, ktorá s touto témou úzko súvisí - Američania totiž v pondelok oslávia Deň obetí vojny.

Napísal to komentátor amerického ekonomického denníka The Wall Street Journal (WSJ) James Freeman, ktorý predtým pôsobil napríklad v Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), kde hájil práva investorov, píše server echo24.cz.

"Tak teraz už sa to môže povedať? Od doby, čo sa Joe Biden stal len kandidátom na najvyšší úrad v krajine, stále opakuje, že pri zvyšovaní daní sa zameria iba na korporácie a bohatých ľudí. Niečo také bolo vždy pokrytecké, pretože aj jeho niekdajší šéf prezident Barack Obama priznal, že pracujúci ľud trpí, keď sa firmám zvyšujú dane. Teraz ale noviny The New York Times (NYT) píšu, že prezident Biden chce podporiť priame zvýšenie daní Američanom, ktorí vôbec bohatí nie sú," píše autor.

SkryťVypnúť reklamu


Redaktor NYT Jim Tankersley napísal, že noviny získali podklady pre návrh Bidenovho rozpočtu na budúci rok.

Návrh podľa neho predpokladá, že Biden spolu s Kongresom umožní, aby platnosť zníženia daní pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami, ako ju v roku 2017 zaviedla administratíva vtedajšieho republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, skončila podľa plánu v roku 2025.

Biden podľa tohto materiálu navrhne rozpočet v objeme šiestich biliónov dolárov (126 biliónov Sk), čím Spojené štáty privedie k najvyšším výdavkom na federálnej úrovni od druhej svetovej vojny.

V pláne má zaplatiť komplexnú ekonomickú agendu, ktorá zahŕňa veľké investície do vzdelania, dopravy a na boj so zmenami klímy.

A podľa NYT prvý Bidenov rozpočet od nástupu do funkcie tiež predpokladá, že Biden bude chcieť presadiť, aby celkové výdavky do roku 2031 vzrástli až na 8,2 bilióna USD.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená, že rozpočtový deficit by takmer celých nasledujúcich desať rokov presahoval 1,3 bilióna USD.

Rast má podľa Bidenových predstáv zaistiť dvojdielna agenda. Tá počíta s modernizáciou infraštruktúry a s výrazným rozšírením sociálneho zabezpečenia, čo je zahrnuté v jeho plánoch na podporu pracovných miest (American Jobs Plan) a na podporu rodín (American Families Plan), a s ďalším plánovaným zvyšovaním výdavkov podľa potreby.

"Federálne výdavky za druhej svetovej vojny Spojeným štátom porážkou nacistického Nemecka a cisárskeho Japonska umožnili zachrániť západnú civilizáciu. Bidenov plán výdavkov bude len dotovať opatrovateľskú službu a elektromobily, popri ďalších politických želaniach. Nie je pritom jasné, čo Spojené štáty urobia, keď sa stane tragédia a ony budú musieť znovu financovať víťazstvo vo svetovej vojne," píše autor komentára.

SkryťVypnúť reklamu

Čoraz jasnejšie už sa však javí, že daňoví poplatníci sú zaťahovaní do snáh platiť si oveľa väčšiu vládu - to už sa podobá skoro permanentnému stavu núdze ako za covidu.

Návrh totiž podľa NYT predpokladá, že v každom roku Bidenovho rozpočtu vláda minie viac ako podiel na ekonomike ako vo všetkých rokoch od druhej svetovej vojny s výnimkou dvoch rokov - a to 2020 a 2021. V tých totiž bola nútená vynaložiť bilióny dolárov na boj s pandémiou .

Do roku 2028, keď by mohol Biden teoreticky skončiť v druhom funkčnom období, bude vláda vyberať na daniach viac ako podiel na ekonomike, než vyberala v akejkoľvek dobe za posledných 100 rokov.

Jediné obdobie, ktoré znesie porovnanie, bol koniec druhého funkčného obdobia prezidenta Billa Clintona, keď Spojené štáty zažívali hospodársky rozmach a rozpočet bol v prebytku.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak Bidenove plány prejdú, potom s ďalším hospodárskym rozmachom či rozpočtom v prebytku nepočítajte," upozorňuje autor komentára.

Pripomína, že prezident Clinton, tak ako Biden zvolený za Demokratickú stranu, sa v prvom roku svojho druhého funkčného obdobia spojil s republikánskym predsedom Snemovne reprezentantov Newtom Gingrichom, aby Kongres presadil zníženie dane z kapitálových výnosov. Tie klesli z 28 na 20 percent, čo podporilo investície a následný hospodársky rast.

"Bidenov tím sa teraz snaží takéto dane bohatým zvýšiť - a potom, ako upozorňujú The New York Times, na začiatku budúceho funkčného obdobia zvýšiť dane v podstate všetkým ostatným," dodáva autor komentára v denníku The Wall Street Journal.

SkryťVypnúť reklamu

A upozorňuje na podrobnú správu organizácie Tax Foundation, podľa ktorej Trumpova daňová reforma z roku 2017 znížila efektívnu daň ľuďom z viac príjmových skupín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu