SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Španielska pošta vydala protirasistické známky, projekt aktivisti skritizovali

Známka s najsvetlejším tónom má najvyššiu nominálnu hodnotu a predstavuje viac než dvojnásobok najtmavšej a najlacnejšej známky. "Ide o odraz bolestivej a nespravodlivej reality, ktorá by nemala existovať," uviedla pošta.

Španielska pošta vydala novú sériu protirasistických známok.  Španielska pošta vydala novú sériu protirasistických známok. (Zdroj: TASR/AP)

MADRID. Španielska štátna pošta čelí obvineniam zo škodlivého a kontraproduktívneho prístupu k otázke rasovej rovnosti.

Vydala novú sériu protirasistických známok znázorňujúcich rozličné odtiene farby ľudskej kože, pričom známka s najsvetlejším tónom má najvyššiu nominálnu hodnotu a predstavuje viac než dvojnásobok najtmavšej a najlacnejšej známky.

Informoval o tom v piatok denník The Guardian.

Poštová služba Correos tento týždeň predstavila súbor štyroch "známok rovnosti" – bledú (1,60 eura), mierne tmavšiu (1,50 eura), hnedú (0,80 eura) a čiernu (0,70 eura).

Skryť Vypnúť reklamu

Pošta Correos uviedla, že táto iniciatíva, pripravená v spolupráci s národnou organizáciou SOS Racismo, prichádza pri príležitosti prvého výročia policajnej vraždy černocha Georgea Floyda v USA a jej cieľom je upozorniť na pretrvávajúcu rasovú nerovnosť.

"V spoločnosti Correos veríme, že hodnota človeka by nemala mať žiadnu farbu, a preto uvádzame na trh sériu známok Equality Stamps, kde čím tmavšia je farba známky, tým menšia je jej hodnota. Ide o odraz bolestivej a nespravodlivej reality, ktorá by nemala existovať," uviedla pošta vo vyhlásení.

Projekt sa však rýchlo stretol s kritikou zo strany aktivistov bojujúcich proti rasizmu.

Historik Antumi Toasijé, ktorý predsedá vládnej Rade pre odstránenie rasovej a etnickej diskriminácie, povedal:

Skryť Vypnúť reklamu

"Kampaň, čo poburuje tých, ktorých sa pokúša chrániť, je vždy chybou. Keď príde na boj proti rasizmu, tak irónia či dvojité významy nepomáhajú. Všetci robíme chyby, ale túto treba bezodkladne napraviť."

Toasijé zároveň španielsku poštu vyzval, aby kontroverzné známky stiahla.

Moha Gerehou, spisovateľ a bývalý predseda SOS Racismo, vyhlásil, že inkriminované známky sú "obrovským nedorozumením" a vysielajú "jasný rasistický odkaz".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 5 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 11 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 9 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 13 h