SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Spravodajská informácia má ďaleko od dôkazu, orgány ale konajú, hovorí Mikulec

"Spravodajská informácia pochádza z rôznych zdrojov, je to súhrn prognóz, hodnotení, určitých skutočností," dodal minister vnútra.

Minister Mikulec. Minister Mikulec. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Spravodajská informácia má ďaleko od dôkazu, podozrenia sa musia preveriť.

Skonštatoval to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Podľa vlastných slov vydal pokyn, aby sa inšpekcia ministerstva vnútra zaoberala podozreniami plynúcimi zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), s ktorou sa oboznámili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Podčiarkol, že polícii, vyšetrovateľom aj prokurátorom dôveruje.

Exministerka vnútra a nezaradená poslankyňa Denisa Saková trvá na tom, že ide o závažné podozrenia a škandál v bezpečnostných zložkách.

Skryť Vypnúť reklamu

V správe sa podľa nej jasne hovorí, že k informáciám má SIS dôkazy získané zákonným spôsobom a dajú sa použiť ako dôkazy aj v prípadnom trestnom konaní.

"Vážim si SIS ako inštitúciu, staviam na tom, že chceme spolupracovať do budúcna, ale my sa tu teraz nebavíme o dôkazoch," uviedol Mikulec s tým, že podozrenia preverujú orgány činné v trestnom konaní (OČTK) na základe dôkazov.

"Ak SIS tvrdí, že takéto dôkazy má, má aj zo zákona povinnosť ich odstúpiť OČTK," dodal s tým, že sám ich nevidel.

"Spravodajská informácia je súhrn nie dôkazov. Spravodajská informácia pochádza z rôznych zdrojov, je to súhrn prognóz, hodnotení, určitých skutočností," dodal s tým, že ju nechce dehonestovať a súhlasí so závažnosťou podozrení.

Skryť Vypnúť reklamu

Saková reagovala, že správu v pléne NRSR prečítal sám šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) aj s tým, že všetky dôkazy SIS zabezpečila zákonne a môžu sa použiť v trestnom konaní.

"Hneď, keď sa ozvali poslanci z klubu OĽANO, že je to spravodajská hra, tak ďalší poslanec zo Sme rodina zopakoval, že ide o zákonne získané dôkazy," priblížila situáciu v parlamente.

Exministerka tiež namieta, že predstavitelia štátu museli tieto informácie dostať skôr, ako na stretnutí v SIS a spochybňuje, či nejako konali.

Hovorí o podozreniach, že kajúcnici sú univerzálni svedkovia, ktorých výpovede jednotliví vyšetrovatelia cez operatívcov manipulujú, aby boli rovnaké.

"Keď sú výpovede u vyšetrovateľa, obviní sa konkrétny človek," povedala s tým, že takýto škandál v bezpečnostných zložkách tu nebol posledných 30 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Mikulec odmieta slová o škandále. Neobáva sa, že veľké kauzy sú v súčasnosti manipulované a stojí za OČTK.

Poukázal na to, že napríklad väzobné stíhania prešli aj prípravnými či odvolacími súdmi a nechce, aby sa spochybňovali aj rozhodnutia súdov.

Priznal, že na stretnutí v SIS zazneli i konkrétne mená. Odmieta, že by sa stretnutie týkalo živých prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Chorvátsko zaradilo Slovensko medzi zelené krajiny. Po novom stačí iba občiansky preukaz alebo pas.


2 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 52-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod jedno percento.


6 h
Českí policajti na hraniciach kontrolujú slovenské formuláre.

„A to je kontrola hraníc, karanténa, testovanie a trasovanie. Ak to nebudeme riešiť, tak ochorení zasa pribudne. Vírus nemá cez leto dovolenku ako my. Vidíme, v akej situácii je Veľká Británia, Španielsko a Portugalsko,“ zdôraznil.


TASR 4 h
Netopier.

WHO pritom dlhodobo špekulácie o prítomnosti netopierov vnútri zariadenia odmietala s tým, že ide len o "konšpiračné teórie".


21 h