SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

USA vytvorili tajnú armádu. Je desaťkrát väčšia ako CIA a operuje po celom svete, tvrdí Newsweek

Podľa tvrdenia Newsweeku sídli táto armáda v Severnej Karolíne. V rámci výcviku sa agenti učia, ako zmeniť svoju vizáž alebo vek, sú tiež vybavení napríklad na to, aby dokázali kedykoľvek zmeniť svoje odtlačky prstov.

(Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Spojené štáty vytvorili akúsi tajnú armádu, ktorá má približne 60-tisíc vojakov.

Teleso podľa magazínu Newsweek operuje ako na území USA, tak v zahraničí, s cieľom čo najviac znížiť potenciálne riziká pre americkú bezpečnosť.

Podľa dostupných dát je organizácia asi desaťkrát početnejšia než Ústredná spravodajská služba (CIA), píše server echo24.cz.

Agenti tajnej armády majú byť dokonca veľmi vysoko v rôznych kľúčových firmách po celom svete.

Tajnú organizáciu vyvinul Pentagon a za posledných desať sa pohybovala po celom svete. Agenti sa často skrývajú pod tajnou identitou a podľa serveru Newsweek, ktorý o organizácii napísal v rozsiahlej reportáži, prenikli dokonca na vysoké exekutívne miesta v rôznych veľkých firmách po celom svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Orgán navyše operuje bez vedomia a súhlasu Kongresu, píše Newsweek.


Podľa dostupných informácií pracujú tajní agenti napríklad v Rusku, Severnej Kórei alebo v Iráne. Rozpočet organizácie sa pohybuje okolo 900 miliónov dolárov.

Podľa nemenovaného dôstojníka zo spomínanej tajnej organizácie má teleso za úlohu predchádzať bezpečnostným rizikám, ktoré by potenciálne mohli ohroziť Spojené štáty.

Newsweek uvádza, že prevažná väčšina agentov pracuje v utajení, ale v jednom prípade už došlo k odhaleniu agenta Ryana Foglea.

Ten mal podľa informácií médií byť zatknutý v Rusku, kde sa údajne snažil naverbovať zamestnanca ruskej rozviedky pre potreby Američanov.

V máji 2013 zverejnili zábery ruskej televíznej stanice, na ktorých Fogle podľa intepretácie ruských novinárov komunikuje s agentmi ruskej rozviedky.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké ministerstvo vnútra vtedy uznalo, že jeden z amerických agentov bol zatknutý, odmietlo však, že by bol tento agent vedome zapletený do regrútovania ruských operatívcov.

Podľa tvrdenia Newsweeku, ktorý píše, že uverejnený článok vznikal dva roky, sídli táto armáda v Severnej Karolíne.

V rámci výcviku sa agenti učia, ako zmeniť svoju vizáž alebo vek, sú tiež vybavení napríklad na to, aby dokázali kedykoľvek zmeniť svoje odtlačky prstov.

Zhruba 30-tisíc členov tajnej organizácie operuje okrem spomínaných krajín tiež napríklad v Pakistane alebo v západnej Afrike. Sú to sily špeciálnych operácií, tvoriaci tak väčšinu zboru.

Ďalšiu veľkú časť zaberajú špecialisti na vojenské spravodajstvo, agenti a odborníci na jazyky.

Poslednou veľkou zložkou sú informatici, ktorí sa zameriavajú na kyberbezpečnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 10 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 10 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 13 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 19 h
Skryť Zatvoriť reklamu