SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Väčšina okresov je od pondelka v oranžovej fáze

V oranžových a žltých okresoch je povolená konzumácia vo vnútri reštaurácie. Spolu ich je 65.

Covid automat od 31.5. 2021.Covid automat od 31.5. 2021. (Zdroj: FB MZ SR)

BRATISLAVA - Od pondelka nie je podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej či bordovej fáze. Červené sú tri okresy, v ružovej fáze ich je 11. V oranžovej fáze je 41 okresov a v žltej 24.

Zlepšenie epidemiologickej situácia prináša od pondelka voľnejšie pravidlá na väčšine územia Slovenska.

V okresoch v oranžovej alebo žltej farbe je možné v interiéri nosiť rúško miesto respirátora, v exteriéri je v nich povinné prekrytie nosa a úst len na hromadných podujatiach.

V oranžových a žltých okresoch je tiež povolená konzumácia vo vnútri reštaurácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani jeden okres už nie je v bordovej farbe. Prispieť k zlepšeniu situácie môže každý z nás dodržiavaním nastavených pravidiel, a to hlavne R-O-R. Pridávame aj O ako očkovanie, informuje ministerstvo zdravotníctva.

V ružových a červených okresoch je v interiéri naďalej povinný respirátor. V exteriéri je zas povinné prekryť si ústa a nos respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou.

Výnimka je, ak ste od ostatných osôb, s ktorými nežijete v jednej domácnosti, vzdialený viac ako 5 metrov.

V ružových a červených okresoch je v reštaurácii konzumácia možná naďalej len na terase.

Rozdelenie okresov

V prvom stupni ostražitosti (žltá farba) je 24 okresov: Bratislava I - V, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Hlohovec, Komárno, Levoča, Lučenec, Malacky, Nitra, Partizánske, Poltár, Prievidza, Šaľa, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Zlaté Moravce.

Skryť Vypnúť reklamu

V druhom stupni ostražitosti (oranžová farba) je 41 okresov: Banská Bystrica, Brezno, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I - IV, Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen.

V prvom stupni varovania (ružová farba) je 11 okresov: Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trenčín, Žilina.

V druhom stupni varovania (červená farba) sú 3 okresy: Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto a Myjava.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločné pravidlá pre príchod zo všetkých krajín

Najneskôr bezprostredne pri vstupe na územie SR sú osoby povinné registrovať na http://korona.gov.sk/ehranica a byť schopné preukázať sa na požiadanie potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR.

Ak na územie SR osoba vstupuje letecky, musí predtým zároveň vyplniť formulár na https://www.mindop.sk/covid/.

Ak sa po návrate zo zahraničia u niekoho objavia príznaky COVID-19, je povinný to ohlásiť svojmu všeobecnému lekárovi či pediatrovi; ak na území SR lekára nemá, nahlási to lekárovi príslušného samosprávneho kraja.

Pravidlá pre príchod zo štátov (karanténa, testovanie, výnimky, pendleri a ďalšie skupiny ľudí) nájdete detailne vysvetlené na FB Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Pridávame aj odkaz na vyhlášku o hraniciach, vzor potvrdenia o prekonaní ochorenia v nemčine a v angličtine.

Kontroly na hraniciach

Polícia Slovenskej republiky bude aj naďalej vykonávať kontrolu plnenia povinností osôb vyplývajúcich z novej vyhlášky na hraniciach Slovenskej republiky s Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou a Poľskou republikou, ako aj na medzinárodných letiskách.

Čas výkonu kontrol sa bude líšiť od veľkosti a intenzity premávky na jednotlivých hraničných priechodoch.

Malé hraničné priechody

Počet otvorených hraničných priechodov s Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou a Poľskou republikou zostáva zatiaľ nezmenený. Na najbližšom stretnutí konzília epidemiológov sa bude rokovať o možnosti otvorenia ďalších hraničných priechodov v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie v susedných krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Od pondelka platí cestovný semafor, ktorý rozdeľuje štáty podľa rizikovosti do troch farieb.

Pravidlá covid automatu detailne

Pravidlá covid automatu detailne, vrátane konania hromadných podujatí a fungovania hotelov, fitnescentier, divadiel, kín či akvaparkov nájdete na webe Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Všetky vyhlášky aj s vysvetlením nájdete na jednom mieste na webe Úradu Verejného Zdravotníctva

Ak sa chcete zorientovať rýchlo, jedným klikom si skontrolujete farbu svojho okresu a pravidlá v ňom prostredníctvom aplikácie od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Kde všade a pri akých príležitostiach je ešte potrebný negatívny test na Slovensku, sa dozviete na facebooku Úradu verejného zdravotníctva SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richard Sulík.

Sulík tiež povedal, že je pripravený sa staviť, že ak budú voľby v riadnom termíne, tak Pellegrini nebude ich víťazom.


TASR 1 h
Ilustračná fotografia.

Chorvátsko zaradilo Slovensko medzi zelené krajiny. Po novom stačí iba občiansky preukaz alebo pas.


3 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 52-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod jedno percento.


7 h
Českí policajti na hraniciach kontrolujú slovenské formuláre.

„A to je kontrola hraníc, karanténa, testovanie a trasovanie. Ak to nebudeme riešiť, tak ochorení zasa pribudne. Vírus nemá cez leto dovolenku ako my. Vidíme, v akej situácii je Veľká Británia, Španielsko a Portugalsko,“ zdôraznil.


TASR 5 h