SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Regulácia v podnikaní bude postupne klesať, tvrdí Sulík

To znamená, že pri zavedení jedného regulačného pravidla do legislatívy v podnikaní budú musieť byť zrušené dve pravidlá.

Minister hospodárstva Richad Sulík.Minister hospodárstva Richad Sulík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Regulácia v podnikaní bude postupne klesať. Uviedol to v utorok na brífingu vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulíka (SaS), za účasti štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstvo (MH) SR Jána Oravca, pri predstavení pravidla "1 in - 2 out".

To znamená, že pri zavedení jedného regulačného pravidla do legislatívy v podnikaní budú musieť byť zrušené dve pravidlá.

"Aj pravidlo '1 in - 2 out' je forma regulácie, ale to je tá dobrá forma regulácie, pretože v sebe obsahuje automatizmus, že z dlhodobého pohľadu bude množstvo regulácií klesať. Aby som bol presný, množstvo záťaže vo finančnom vyjadrení bude klesať. Aj tento krok má prispieť k tomu, že Slovensko opäť bude v rebríčkoch (konkurencieschopnosti) stúpať, po tom čo v nich roky klesalo," spresnil Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Oravca bude pravidlo "in - out" fungovať tak, že od 1. júna do 31. decembra 2021 sa bude uplatňovať vo forme "1 in - 1 out".

Vo forme "1 in - 2 out" sa bude princíp uplatňovať od roku 2022, respektíve už v roku 2021, ak nejaký zákon nadobudne platnosť v tomto roku a účinnosť až od budúceho roku.

Pravidlo "1 in - 2 out" sa podľa Oravcových slov nemá vynucovať pod hrozbou sankcie.

"Cieľom celej snahy '1 in - 2 out' je zmeniť mentálne nastavenie našich úradníkov, ktoré je také, že na vyriešenie nejakého problému treba zaviesť alebo novelizovať nejaký zákon. To my chceme zmeniť," priblížil Oravec.

"My budeme pracovať s úradníkmi na ministerstvách, ktorí pripravujú tzv. doložky vplyvov (k zákonom) a budú pripravovať aj návrhy svojho ministerstva na 'in - out' v rámci ich kompetencie," avizoval štátny tajomník.

SkryťVypnúť reklamu

Regulácia, jej zvýšenie alebo zníženie, sa bude podľa jeho slov ročne vyhodnocovať.

Oravec dodal, že výnimkou z pravidla "1 in - 2 out" budú dane a odvody, ako aj opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.

"Najväčšia výnimka sú, samozrejme, dane a odvody. Ale pokiaľ ide o administratívne náklady súvisiace s platením daní, tak na toto sa pravidlo '1 in - 2 out' už vzťahuje," doplnil.

Oravec avizoval, že balíček na znižovanie administratívnej záťaže "Kilečko 2" rezort hospodárstva oznámi ešte v roku 2021. S balíčkom "Kilečko 3" chce rezort prísť v roku 2022.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu