SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Regulácia v podnikaní bude postupne klesať, tvrdí Sulík

To znamená, že pri zavedení jedného regulačného pravidla do legislatívy v podnikaní budú musieť byť zrušené dve pravidlá.

Minister hospodárstva Richad Sulík.Minister hospodárstva Richad Sulík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Regulácia v podnikaní bude postupne klesať. Uviedol to v utorok na brífingu vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulíka (SaS), za účasti štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstvo (MH) SR Jána Oravca, pri predstavení pravidla "1 in - 2 out".

To znamená, že pri zavedení jedného regulačného pravidla do legislatívy v podnikaní budú musieť byť zrušené dve pravidlá.

"Aj pravidlo '1 in - 2 out' je forma regulácie, ale to je tá dobrá forma regulácie, pretože v sebe obsahuje automatizmus, že z dlhodobého pohľadu bude množstvo regulácií klesať. Aby som bol presný, množstvo záťaže vo finančnom vyjadrení bude klesať. Aj tento krok má prispieť k tomu, že Slovensko opäť bude v rebríčkoch (konkurencieschopnosti) stúpať, po tom čo v nich roky klesalo," spresnil Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Oravca bude pravidlo "in - out" fungovať tak, že od 1. júna do 31. decembra 2021 sa bude uplatňovať vo forme "1 in - 1 out".

Vo forme "1 in - 2 out" sa bude princíp uplatňovať od roku 2022, respektíve už v roku 2021, ak nejaký zákon nadobudne platnosť v tomto roku a účinnosť až od budúceho roku.

Pravidlo "1 in - 2 out" sa podľa Oravcových slov nemá vynucovať pod hrozbou sankcie.

"Cieľom celej snahy '1 in - 2 out' je zmeniť mentálne nastavenie našich úradníkov, ktoré je také, že na vyriešenie nejakého problému treba zaviesť alebo novelizovať nejaký zákon. To my chceme zmeniť," priblížil Oravec.

"My budeme pracovať s úradníkmi na ministerstvách, ktorí pripravujú tzv. doložky vplyvov (k zákonom) a budú pripravovať aj návrhy svojho ministerstva na 'in - out' v rámci ich kompetencie," avizoval štátny tajomník.

Skryť Vypnúť reklamu

Regulácia, jej zvýšenie alebo zníženie, sa bude podľa jeho slov ročne vyhodnocovať.

Oravec dodal, že výnimkou z pravidla "1 in - 2 out" budú dane a odvody, ako aj opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.

"Najväčšia výnimka sú, samozrejme, dane a odvody. Ale pokiaľ ide o administratívne náklady súvisiace s platením daní, tak na toto sa pravidlo '1 in - 2 out' už vzťahuje," doplnil.

Oravec avizoval, že balíček na znižovanie administratívnej záťaže "Kilečko 2" rezort hospodárstva oznámi ešte v roku 2021. S balíčkom "Kilečko 3" chce rezort prísť v roku 2022.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu