SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Vo Francúzsku vyrastá "moslimský Notre-Dame". Obria mešita vyvoláva kontroverzie

Nová mešita Eyüp Sultana sa stane jednou z najväčších v Európe. Zmestí sa do nej dva a pol tisíc moslimov, v prístavbe bude sídliť škola, reštaurácie, knižnica a štrnásť obchodov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

ŠTRASBURG - Výstavba nového moslimského svätostánku v Štrasburgu budí na francúzskej politickej scéne značné kontroverzie.

Kým veriaci, ktorí sa do existujúcich modlitební už nezmestia, sa na novú mešitu tešia, zákonodarcovia sa obávajú "nebezpečného zahraničného vplyvu", píše server idnes.cz.

V prestavenom hangári na predmestí Štrasburgu vo východnom Francúzsku sa na piatkovej modlitbe vedenej v turečtine zišla asi tisícka mužov. Ďalších niekoľko sto veriacich si kvôli nedostatku miesta rozbalilo koberce na nádvorí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Máme šťastie, že svieti slnko. Keď prší, nie je to moc zábavné. Toto miesto je príliš malé," hovorí Volkan Duran, ktorý má mešitu, pomenovanú po Eyüp Sultanovi, na starosť.

Jeho želanie sa onedlho splní. Ani nie sto metrov odtiaľto robotníci stavajú mešitu obrích rozmerov, ktorá nahradí tú súčasnú.

Do nového svätostánku sa zmestí dva a pol tisíc veriacich, v prístavbe bude sídliť škola, reštaurácie, knižnica a štrnásť obchodov.

Súčasťou budú aj dva minarety vysoké 36 metrov, kultúrna sála alebo čajovňa.

Nová mešita Eyüp Sultana sa stane jednou z najväčších v Európe.

Za stavbou stojí islamská konfederácie Milli Görüs, ku ktorej sa hlásia prevažne tureckí imigranti v Európe.

Hnutie uviedlo, že budova v osmanskom štýle bude "symbolicky porovnateľná s katedrálou Notre-Dame v Paríži".

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzska vláda ale v posledných týždňoch v súvislosti s financovaním svätostánku uviedla, že symbolizuje niečo oveľa menej lichotivého, konkrétne "zahraničné zasahovanie" proti vládnym snahám o vybudovanie "a politického francúzskeho islamu" či potlačenie islamskej separácie.

Schválenie dotácie vyvolalo búrku

Vzhľadom k tomu, že sa Francúzsko stále spamätáva zo série teroristických útokov, vrátane posledného, pri ktorom radikál dobodal policajtku v meste Nantes, sa riešenie islamizmu stalo pred nadchádzajúcimi regionálnymi a prezidentskými voľbami horúcou témou.

Prezident Emmanuel Macrona sa budúci rok okrem iného stretne s Marine Le Penovou, ktorá sľubuje obmedzenie imigrácie a ochranu sekularizmu.

"Ten, kto si nájde dobrého nepriateľa a vydáva veľa hluku, v dnešnej dobe vyhráva vo voľbách. Sme zvyknutí, že nás k týmto účelom využívajú, " popisuje pre denník The Telegraph Eyup Sahin, regionálny šéf Milli Görüs.

Skryť Vypnúť reklamu

Spor sa rozhorel v marci potom, čo Štrasburská radnica odsúhlasila Sahinovu žiadosť o dotáciu na mešitu vo výške 2,5 milióna eur z celkového rozpočtu 32 miliónov eur.

Hoci zvyšok Francúzska verejné financovanie nových cirkevných budov zakazuje, na predtým nemecké Alsasko-moselské teritórium sa toto pravidlo nevzťahuje.

Aj keď starostka uviedla, že len podporila projekt, ktorý jej predchodcovia schválili v roku 2013, minister vnútra Gérald Darmanin ju obvinil z financovania hnutia, ktoré podporuje politický islam a má väzby na Turecko.

Hnutie nechce podpísať Macronovu chartu

Milli Görüs navyše odmietlo podpísať Macronovu "Chartu princípov francúzskeho islamu", ktorej signatári akceptujú kompatibilitu islamu s hodnotami Francúzska, rovnosť pohlaví a odmietajú politický islam.

Skryť Vypnúť reklamu

Sahin ale tvrdí, že Milli Görüs odmietlo dokument podpísať, pretože ho s nimi údajne nikto nekonzultoval.

"Správajú sa k nám ako k lupičom, ktorí musia sľúbiť, že teraz budú dodržiavať zákon. Vždy sme sa riadili zákonom a našimi hlavnými nepriateľmi sú islamskí extrémisti," vyhlásil Sahin.

Darmanin nariadil právne napadnutie plánované dotácie.

"Dúfajme, že to všetkým otvorí oči a zákon proti separatizmu bude prijatý," uviedol minister.

Legislatívu, ktorá posilňuje dohľad nad domácou výučbou, mešitami či športovými organizáciami a má vniesť viac svetla do financovania náboženských spoločenstiev, vo februári schválilo Národné zhromaždenie.

Senát ju potom v apríli vrátil poslancom prepracovanú k záverečnému hlasovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan zákon označil za "gilotínu francúzskej demokracie, ktorá je rozpore s ľudskými právami, slobodou náboženského vyznania a európskymi hodnotami" a vyzval na jeho stiahnutie.

Macrona ho v reakcii obvinil, že zasahuje do vnútorných záležitostí Francúzska.

Pravda je niekde uprostred, hovorí odborník

Sahin financovania z Erdoganovho tábora popiera.

"Ak by sme mali peniaze, prečo by sa stavba na rok a pol zastavila? Od Turecka sme nedostali ani korunu," popisuje Sahin s tým, sa rozhodol zatiaľ žiadosť o dotáciu kvôli búrke stiahnuť.

"Skúsime to znova neskôr," uviedol s tým, že s dokončením počíta v rokoch 2024 až 2025.

Podľa Samima Akgonula, vedúceho katedry tureckých štúdií na Štrasburskej univerzite, leží pravda niekde uprostred.

Skryť Vypnúť reklamu

"Niet pochýb o tom, že hnutie Milli Görüs je spolitizované, čo vysvetľuje jeho odmietnutie podpísať Macronovu listinu o islame vo Francúzsku, pretože obsahuje klauzulu zaväzujúcu sa nepodporovať politický islam," hovorí.

"Na druhej strane je hnutie stále viac autonómne a už nie je Erdoganovi tak blízke, pretože v minulých voľbách podporilo tureckú opozíciu, čo vysvetľuje, prečo mohol prítok peňazí vyschnúť," dodáva Akgonula.

Upozorňuje však na paradox.

"Ak mešite upierajú zahraničné financovanie, ale zároveň hovoríte, že nemôže mať štátne financovanie, čo môže robiť? Tým, že vláda odmieta vidieť túto populáciu ako súčasť francúzskej spoločnosti, tlačí ich do rúk Turecka," uzatvára.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 10 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 10 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 13 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 19 h
Skryť Zatvoriť reklamu