SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Americké oslepnutie: Ako médiá zamurovali Wu-chan a teraz prepisujú články

Americké médiá, ktoré viac ako rok vehementne upaľovali na hranici "lož", že za pandémiou koronavírusu mohol byť únik z laboratória vo Wu-chane, teraz kradmo prepisujú svoje vtedajšie články na túto tému. A to preto, že vtedy to tvrdil Trump a Republikáni...

Členovia vyšetrovacieho tímu svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v ochrannom oblečení počas návštevy Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zvierat v meste Wu-chan.Členovia vyšetrovacieho tímu svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v ochrannom oblečení počas návštevy Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zvierat v meste Wu-chan. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - George Orwell žije a dobre sa baví, ak ho však nemrazí: americké médiá, ktoré viac ako rok vehementne upaľovali na hranici "lož", že za pandémiou koronavírusu mohol byť únik z laboratória vo Wu-chane, teraz kradmo prepisujú svoje vtedajšie články na túto tému.

A tak autor týchto riadkov náhodným preklikom zistil, že Washington Post ticho zmenil titulok a text minuloročnej správy tak, že už nehovorí o "konšpiračnej okrajovej teórii už vyvrátenej vedcami", ale o "Koronavírusovej okrajovej teórii, o ktorej sa vedci dohadujú", píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Úplne rovnako prepísal vtedajší článok na rovnakú tému magazín Vox. Kým Washington Post to priznal a označil ako opravu, Vox to urobil tajne.

Väčšina novinárov teóriu o úniku z laboratória len neignorovali: kým predstierali objektivitu, aktívne na ňu cez rok kašľali.

Ak nepoznáte Vox: je to jeden zo zdrojov, o ktoré sa opierajú cenzori Facebooku, keď ho čistia od "nesprávnych" názorov.

Aj Facebook minulý týždeň urobil salto a oznámil, že teória o úniku vírusu z čínskeho laboratória je povolená. Doteraz vám za to naparili ban.

To všetko preto, že čelom vzad vykonal prezident Joe Biden.

Tajné služby dospeli k názoru, že vírus sa nemusel dostať medzi ľudí zo zvierat predávaných na trhu, ako znela povolená dogma, ale že pokojne mohol vyskočiť zo skúmavky.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem amerických špiónov si to myslí aj britská rozviedka MI-6.

Bolo by zaujímavé vedieť, či aj špióni zmenili naraz názor, alebo či si to mysleli celý čas, len boli ticho, umlčaní politikou a médiami.

Tento výklad udalostí bol totiž celý čas potieraný ako vedecky vyvrátený, konšpiračný, nezmyselný, a dokonca rasistický, ako to svojho času napísala práve odborná redaktorka New York Times na koronavírus. Teraz je všetko inak.

A to napriek tomu, že stále nikto nevie, ako to naozaj bolo. Dôkazov pre prenos vírusu zo zvierat alebo z laboratória nepribudlo. Len sa tie druhé zasa môžu brať vážne, pretože to povedal Biden.

Ak by novo povolený výklad bol raz doložený ako ten pravdivý, bol by to stonásobný čínsky Černobyľ: krajina, ktorá sa napcháva do role svetovej superveľmoci, svojím zlyhaním zabila viac ako tri a pol milióna ľudí, vypla na rok život a spôsobila nedozerné ekonomické škody. A svoje zlyhanie sa naviac snažila zatĺkať.

Skryť Vypnúť reklamu

Teda ak by to tak bolo, čo nikto nevie - rovnako ako nevie, či to bolo inak.

Ale na pozadí tejto katastrofy, či za ňu mohol netopier, alebo neopatrný wuchanský virológ, je ešte iný škandál.

Úplné oslepnutie

Americké médiá sa teraz opäť preberajú z takmer totalitného oslepnutia. Diagnóza stavu je občas prekvapivo úprimná, napriek tomu, že diagnostici pracujú v redakciách, ktorí sa na strate zraku najviac podieľali a väčšinovo si to odmietajú pripustiť, a napriek tomu, že cez noc otočili spravodajstvo o pôvode koronavírusu do protismeru.

Hovoria, že médiá vypleli všetky zmienky o "laboratórnom" covide, pretože s nimi prišiel Trump a republikáni.

Ako teraz povedal šéf washingtonskej redakcie televízie ABC Jonathan Karl: "Niektoré veci môžu byť pravda, aj keď ich hovoril Donald Trump."

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže ako dodal jeho kolega z New York Times David Leonhardt, médiá si mysleli opak: "Keď niečo hovoria republikáni, nemôže to byť pravda."

Spätne všetko vyzerá ako infantilná karikatúra novinárskej práce. Nerozhodovali fakty, ale protitrumpovský zápal.

Médiá nikdy nie sú objektívne, aj keď túto prvotnú fake news o sebe rady šíria.

Novinári aj v zlatom veku novinárčiny v 20. storočí prekrúcali interpretáciu faktov, ale pritom veľmi neprekrucovali fakty. To už dávno neplatí.

Josh Rogin z Washington Post to opísal drsne: "Väčšina novinárov teóriu o úniku z laboratória len neignorovala: kým predstierali objektivitu, aktívne na ňu cez rok kašľali kvôli jedovatej zmesi stádovej zaujatosti, skresľujúcim zdrojom (ich vedecké zdroje im klamali), syndrómu skupinového myslenia, syndrómu vyšinutosti z Trumpa a všeobecnej nekompetentnosti. "

Skryť Vypnúť reklamu

Niekedy to bolo až komické. Verejnoprávny rozhlas NPR napríklad uisťoval v titulku, že podľa výskumníkov nie je doslova žiadna možnosť, že by vírus unikol z laboratória, zatiaľ čo v texte vedci hovorili niečo iné.

Fact checker agentúry AP laboratórnu teóriu označil za falošnú, hoci to podložil len tvrdením, že "vírus má pravdepodobne prírodný pôvod".

Ale "pravdepodobne" neznamená iste, ako teraz vývoj potvrdil.

A tak fact checker denníka Washington Post teraz pokojne vyhlásil laboratórnu teóriu za "náhle možnú", hoci rok zosmiešňoval tých, kto sa o nej zmienili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 8 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 8 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 11 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu