SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Čo vedia vedci o vakcínach proti covidu po pol roku očkovania v praxi

Aké sú účinné, akú sú bezpečné, ako dlho vydrží imunita či do akej miery bráni šíreniu nákazy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Dokopy už bolo po celom svete podaných viac ako 2 miliardy dávok vakcín proti Covidu a po polroku globálneho masívneho očkovania máme k dispozícii veľké množstvo dát, štúdií a poznatkov z reálnej praxe z očkovania v rôznych krajinách.

Pochybnosti o vakcínach proti Covidu boli pochopiteľné počas minulého leta, kedy prebiehali klinické skúšania.

Ale ak vám ešte aj dnes niekto tvrdí, že ide o "experimentálne vakcíny", ktoré nie sú dostatočne overené a vyskúšané, možno mu chýbajú informácie, ktoré sme zhrnuli na tomto mieste.

Skryť Vypnúť reklamu

Budeme radi, keď ich prepošlete vašim známym, vyzýva ľudí Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Ako účinné sú vakcíny v praxi

Dánska štúdia ukázala, že vakcíny od Pfizer/BioNTech mali 90-percentnú účinnosť pri očkovaní zdravotníkov a 64-percentnú účinnosť pri očkovaní seniorov v domovoch sociálnych služieb.

Moustsen-Helms, I. R. et al. Preprint at medRxiv (2021), zdroj.

Dáta z očkovania v Izraeli ukázali 95-percentnú účinnosť vakcíny of Pfizer/BioNTech sedem dní po podaní druhej dávky vakcíny.

Haas, E. J. et al. Lancet 397, 1819–1829 (2021), zdroj.

Anglický Úrad verejného zdravotníctva reportoval 85-90 percentnú účinnosť vakcíny od AstraZeneca pri predchádzaní symptomatického priebehu ochorenia po dvoch dávkach vakcíny.

Public Health England. COVID-19 Vaccine Surveillance Report Week 20 (PHE, 2021).

Skryť Vypnúť reklamu

Ako účinné sú vakcíny proti mutáciám

Dáta z Kataru ukázali, že po dvoch dávkach vakcíny Pfizer/BioNTech klesla šanca nakaziť sa juhoafrickou mutáciou koronavírusu o 75 percent a ešte vo väčšej miere chránilo očkovanie pred ťažkým priebehom.

Abu-Raddad, L. J., Chemaitelly, H. & Butt, A. A. N. Engl. J. Med. (zdroj.)

Anglický úrad verejného zdravotníctva zistil, že dve dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech alebo od AstraZeneca sú účinné na 88% (Pfizer) respektíve 60% (AstraZeneca) proti symptomatickému priebehu Covidu pri indickej mutácii koronavírusu.

Bernal, J. L. et al. Preprint. (zdroj.)

Ako dlho vydrží imunita po očkovaní

Údaje z klinického skúšania, ktoré zverejnili výrobcovia vakcín, ukazujú, že vakcíny poskytujú vysokú mieru ochrany aj po šiestich mesiacoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Do akej miery očkovanie bráni šíreniu nákazy

Izraelskí vedci zistili, že očkovanie vakcínou od Pfizer/BioNTech znižuje množstvo vírusu u infikovaných ľudí až 4,5-násobne, čo naznačuje, že pri nich bude nižšia pravdepodobnosť šírenia infekcie v ich okolí.

Levine-Tiefenbrun, M. et al. Nature Med. 27, 790–792 (2021), zdroj.

Anglický úrad verejného zdravotníctva vydal štúdiu, podľa ktorej už jedna dávka vakcíny od Pfizer/BioNTech alebo od AstraZeneca znižuje pravdepodobnosť šírenia vírusu pri infikovaných ľuďoch v rámci jednej domácnosti až do 50 percent.

Harris, R. J. et al. Preprint, zdroj.

Čo vieme o bezpečnosti vakcín

Masívne očkovanie po celom svete potvrdilo bezpečnosť vakcín proti Covidu. Vedľajšie účinky, ktoré sa objavujú pri očkovaní stoviek miliónov ľudí, sú známe z príbalových letákov vakcín a vo všeobecnosti predstavujú len minimálne riziko.

Skryť Vypnúť reklamu

Jediný typ vedľajšieho účinku, ktorý nebol známy po klinických skúšaniach, je vzácny typ krvných zrazenín, ktoré sú spájané s vakcínami od AstraZeneca alebo Johnson&Johnson.

Dôvod, prečo sa tento typ vedľajšieho účinku neobjavil už počas klinického skúšania, je, že k nemu dochádza extrémne zriedkavo.

Riziko anafylaktickej reakcie je pri vakcínach proti Covidu porovnateľné, ako pri iných vakcínach. To znamená extrémne nízke. Priemerný risk anafylaktickej reakcie pri očkovaní je 1,3 prípadu na milión očkovaní, pri vakcínach proti Covidu (Pfizer) je to 4,7 prípadu na milión očkovaní.

Preto by sa očkovať nemali ľudia, ktorí už anafylaktický šok po akejkoľvek vakcíne mali aj v minulosti a ľudia, ktorí sú alergickí na ktorúkoľvek zložku vakcíny proti COVID-19. Okrem tohto však na vakcíny proti Covidu neexistujú iné kontraindikácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Shimabukuro, T. T., Cole, M. & Su, J. R. J. Am. Med. Assoc. 325, 1101–1102 (2021), zdroj.

Zostáva posledných šesť krajín, v ktorých ešte stále neprebieha očkovanie proti koronavírusu: Severná Kórea, Haiti, Tanzánia, Čad, Burundi a Eritrea.

Všetky ostatné krajiny sveta sa predbiehajú v tom, kto čo najrýchlejšie zaočkuje čo najväčšiu časť svojho obyvateľstva.

Najviac zaočkované krajiny budú najlepšie chránené pri príchode ďalšej vlny koronavírusu, budú mať menej úmrtí, menej prísne opatrenia a menšie škody na ekonomike.

Krajiny, ktoré dosiahnu veľmi vysokú úroveň zaočkovania budú pravdepodobne potrebovať len minimálne opatrenia a budú mať veľkú výhodu oproti málo zaočkovaným krajinám.

Ak ste tak doteraz neurobili, prihláste sa na očkovanie, o týchto vakcínach dnes už vieme naozaj veľa, sú účinné a bezpečné, preto sa nimi očkuje čoraz viac krajín a čoraz rýchlejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľká časť tohto textu spolu s odkazmi na vedecké štúdie bola čerpaná z tohto článku v časopise Nature.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 3 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 10 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 10 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 12 h
Skryť Zatvoriť reklamu