SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Internet cenzuruje len pravicu, tvrdili poslanci na seminári o slobode slova

"Keď vyjadríte určitý názor na covid a očkovanie, sociálna sieť vás môže zablokovať s tým, že porušujete zásady komunity. Mažú sa však aj bežné historické fakty a témy týkajúce sa EÚ, erotiky, pohlavia a rodiny," zaznelo na seminári.

Václav Klaus mladší.Václav Klaus mladší. (Zdroj: Zdeněk Strnad)

PRAHA - Konzervatívne, pravicové názory sú na sociálnych sieťach umlčané, Facebook a Twitter blokujú nepohodlných politikov, znelo na seminári Sloboda prejavu na sociálnych sieťach.

Ten organizovali poslanci Patrik Nacher (ANO) a Jan Skopeček (ODS) spoločne s organizáciou Spoločnosť pre obranu slobody prejavu, píše server novinky.cz.

Česká snemovňa nedávno poslala do druhého čítania novelu trestného zákonníka, ktorá by obmedzovanie slobody slova na internete postihovala.

Jej autorom je nezaradený poslanec Václav Klaus ml., ktorý na diskusnom paneli vystúpil s burcujúcim prejavom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie je za päť minút dvanásť, je dvanásť tridsať. Americkému prezidentovi Trumpovi boli zablokované sociálne siete. V ČR máme desiatky prípadov, kde si mladý človek poctivo vybudoval klientelu na internete, ľudia mu prispievali, ale jeho web bol zlikvidovaný, pretože mal konzervatívne názory. Ja v takomto svete žiť nechcem," povedal Klaus.

Poslanec Jan Skopeček uviedol, že sociálne siete Facebook a Twitter sú dnes hlavnými nástrojmi politickej kampane, napriek tomu však podľa neho niektoré politické prúdy obmedzujú.

"Ak má byť demokracia stále založená na férovom súboji politických strán, tak vo chvíli, keď niektorým politikom budú sociálne siete vychádzať v ústrety a na druhej strane budú mať k nim iní kandidáti obmedzený prístup, potom o voľnej súťaži politických strán nemožno hovoriť," uviedol Skopeček .

Skryť Vypnúť reklamu

Facebook nedávno napríklad zmazal oficiálnu stránku nezávislého poslanca Lubomíra Voľného za porušovanie pravidiel.

"Na internete sú obmedzované iba konzervatívne, pravicové postoje, kdežto ľavicové progresívne názory majú zelenú, hoci to sú niekedy nezmysly," povedal tiež.

Skopeček hovoril o tom, že podľa jeho názoru existuje v určitých témach monopol na pravdu, zmienil napríklad otázky ohľadom klímy a pohlavia.

"Ktokoľvek tieto monopolné pravdy začne spochybňovať, je automaticky považovaný za čudáka, ktorý nemá v slušnej spoločnosti čo robiť. V ľuďoch to vyvoláva autocenzúru, čo je ešte horšie, než niekoľkodňové blokácie na Facebooku, akokoľvek ich považujem za neprijateľné, " povedal poslanec ODS.

"Panuje tendencia z jednej strany povedať, že určité názory sú zlé, a tie umlčať," prízvukoval ďalšie panelistov, herný vývojár Daniel Vávra.

Skryť Vypnúť reklamu

Siete majú dvojaký meter, povedal Nacher

Poslanec za ANO Patrik Nacher kritizoval sociálne siete za údajné používanie dvojakého metra.

"Facebook nezmazal zjavnú lož, keď o mne niekto napísal, že som ukradol rúška z centrálneho skladu. Na druhej strane občas maže, keď má niekto na nosenie rúšok určitý názor. Medzi klamstiev a názorom je rozdiel," povedal Nacher.

Diskusia sa zúčastnil aj europoslanec za SPD a exminister zdravotníctva Ivan David. Prizvaní boli aj zástupcovia pirátov, ale podľa organizátorov sa s ohľadom na zloženie panelistov odmietli zúčastniť.

"Keď niekto a priori povie, že sa s nami nebude baviť, vypovedá to o ich prístupe k demokratickej diskusii," komentoval to Vávra.

Práve Piráti sú pritom častým terčom fake news na sieťach. Nepravdivú správu o prvej podpredsedníčke Oľge Richterovej, podľa ktorej by mali občania prenechať svoje byty migrantom, zdieľali desaťtisíce ľudí a politička sa kvôli tomu súdi.

Skryť Vypnúť reklamu

Projektová manažérka Spoločnosti pre obranu slobody prejavu Gabriela Sedláčková povedala, že organizácia zbiera sťažnosti na nespravodlivé blokácie na sociálnych sieťach, ide podľa nej o stovky prípadov.

"Na prvom mieste sú kvôli covidovej pandémii témy týkajúce sa zdravotníctva a medicíny. Keď vyjadríte určitý názor na covid a očkovanie, sociálna sieť vás môže zablokovať s tým, že porušujete zásady komunity. Mažú sa však aj bežné historické fakty a témy týkajúce sa EÚ, erotiky, pohlavia a rodiny," povedala Sedláčková.

Cenzúra názorov sa podľa nej týka aj sociálnej siete LinkedIn, ktorá slúži hlavne na nadväzovanie pracovných vzťahov.

"Keď tam zdieľate nepohodlný názor, môžu sa vám ozvať ,manažéri diverzity' z vašej firmy a povedať, že názor musíte zmazať. Dospeli sme tak ďaleko, že tu máme vydieranie zo strany kolegov," povedala Sedláčková.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 9 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 16 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 16 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu